(19.I.2003) List chorego na SM - odpowiada Dr n. med. Aleksander Grigoriew

Szanowny Panie Doktorze!
Mój mąż od 1991 roku choruje na SM. Ma 44 lata. Zanim zaczęliśmy stosować żywienie optymalne (na diecie 3 lata), mąż przeszedł długą drogę leczenia i eksperymentów. Najpierw zmagaliśmy się z medycyną konwencjonalną (długa lista leków nic nie wartych), później był "eksperyment" medyczny nad "cud lekiem" amerykańskim Cladrybine 2-CDA (95/96r). Po eksperymencie- do tej pory, nikt z profesorów nawet nie był zainteresowany, czy pacjent jeszcze żyje i jaki jest jego stan. Od roku 1997 przeszedł wszystkie możliwe terapie niekonwencjonalne (taka sama długa lista jak w "Diecie optymalnej" str. 48), aż wpadła mi w ręce książka "Dieta optymalna" (98rok). Po przeczytaniu odłożyłam ją na półkę, przy dezaprobacie SM-owca. Po roku sięgnęłam po nią jeszcze raz i stwierdziliśmy z mężem, że tylko to nam zostało (wiedza logiczna, bardzo przejrzyście przekazana i tak prosta).
Równocześnie korzystaliśmy z porad lekarza w Gliwicach i Opolu. Lekarz ustalił dla niego proporcję B:50 g T:150 - 200 g W : 50 g i tego się trzymamy. Choroba niewiele się zatrzymała jeśli chodzi o sprawność fizyczną (cały czas powoli postępuje). Obecny stan: całkowita trudność w samodzielnym poruszaniu się (nie jest na ewózku), pomoc drugiej osoby. Bardzo duże zaburzenia równowagi i koordynacji psycho - ruchowej, nerwowość, zaburzenia widzenia. Od roku nie bierze żadnych leków. Uległo poprawie: ustąpiła neurastenia, bóle wątroby, trzustki, serca, poprawiło się krążenie (ciepłe ręce i nogi). Od roku na twarzy pojawiła się uciążliwa wysypka (wypryski ropne drobne i większe, cała twarz czerwona, zaogniona, nie swędzi ). Nigdy wcześniej tego nie było na początku stosowania żywienia optymalnego. Cera była idealna. Staram się zmniejszyć ilość białka do 30 g, ale trudno jest ułożyć taki jadłospis. Ograniczyłam ilość zjadanego wysoko białkowego mięsa, tylko boczek i podgardle.
Np.: Śniadanie: omlet z 5 żółtek + 1 białko+ 50 g masła + 1 łyżeczka dżemu.
Obiad: podgardle 80 - 100 g+ 100g frytek + 25 g kapusty smażonej.
Kolacja: 200 g śmietany 30% + 1 grejpfrut lub 3 - 4 śliwki, zamiennie ciasto optymalne.

Bardzo proszę o udzielenie mi porady w celu pozbycia się wysypki oraz co trzeba zrobić, aby poprawić sprawność ruchową i jak ustalić jadłospis? Z prądów selektywnych mąż korzysta co pół roku od 3 lat. Czy warto w tym przypadku kupić aparat, aby korzystał z nich częściej?

Na koniec pragnę w imieniu mojej rodziny, wszyscy optymalni (ja -40 lat, córka 18 , syn 16), gorąco podziękować za wiedzę dr. J. Kwaśniewskiemu, życząc dalszych sukcesów w propagowaniu żywienia optymalnego. To jest to!!!

Z poważaniem
Małgorzata


Leczenie SM nadal pozostaje bardzo trudne i jest przedmiotem troski wielu lekarzy. Stosuje Pani prawidłowe proporcje diety. Odnośnie wysypki na twarzy - być może jest ona wynikiem alergii na cytrusy - spożywane przez małżonka grejpfruty. Częstsze stosowanie prądów selektywnych w domowych warunkach byłoby wskazane po odbyciu odpowiedniego przeszkolenia osoby obsługującej aparat.
Gratuluję Pani wytrwałości w stosowaniu diety przez Pani Rodzinę.
Przesyłam pozdrowienia.

Dr n. med. Aleksander Grigoriew
Konsultant medyczny Akademii Zdrowia Arkadia-LIDO w Jastrzębiej Górze