(07.01.2012) Fibromialgia a dieta optymalna - lek. med. Przemysław Pala

Szanowni Państwo,
czy mógłbym poprosić o Państwa opinię o relacji: dieta optymalna przy zdiagnozowanej Fibromialgii? Czy dysponujecie Państwo takim doświadczeniem? W żadnym ze źródeł nie natrafiłem na jakąkolwiek wzmiankę o Fibromialgii w odniesieniu do diety optymalnej. Posiadam w kręgu przyjaciół koleżankę, która cierpi już od dłuższego czasu na tę chorobę. W związku z tym, że sam czerpię wiele profitów z bycia optymalnym, chciałbym się tym podzielić z bliską osobą. Jednak wiem, że lekarze ustalając dietę, wyłączyli np. podroby, i to wszystkie. Czy mają rację z punktu widzenia lekarzy "optymalnych" ? Czy prądy selektywne byłyby dobrym krokiem w terapii tej choroby?

Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam
Jan S. z Niemiec


Szanowny Panie,
Fibromialgia jest stosunkowo nową jednostka chorobową. W Polsce bardzo rzadko stawia się takie rozpoznanie, natomiast bardziej skłonni są do niego lekarze w Niemczech i innych krajach europy zachodniej. Wydaje się, że choroba ta jest rozpoznawana wtedy, gdy trudno jest znaleźć inną konkretną powodującą dolegliwości bólowe. O fibromialgii zaczęto pisać w literaturze medycznej pod koniec lat 70tych , a dopiero w 1990 roku Amerykańskie Towarzystwo Reumatologiczne podało jej kryteria. Uważa się, że na fibromialgię cierpi około 4% populacji, częściej chorują kobiety i częstość występowania zwiększa się wraz z wiekiem (około 8% kobiet po 70 roku życia). Wspomniane powyżej kryteria Amerykańskiego Towarzystwa Reumatologicznego pozwalają na rozpoznanie fibromialgii gdy ból mięśniowy utrzymuje się co najmniej od 3 miesięcy. Ustalono 18 charakterystycznych punktów na ciele, które wywołują dolegliwości bólowe po naciśnięciu ciężarem 4 kg. Wystąpienie efektu bólowego w 11 z 18 punktów upoważnia do postawienia rozpoznania. Oprócz tego charakterystyczne jest również rozmieszczenie bólów, które zajmują lewą, albo prawą połowę ciała, lub powyżej albo poniżej pasa.

Nie ma jednoznacznych teorii określających przyczynę tej choroby. U chorych na fibromialgię stwierdzono zaburzenia czwartej fazy snu (NREM - bez szybkich ruchów gałek ocznych). WEEG stwierdzono nakładanie się wielu powtarzających się fal α, co jest jednak również spotykane u osób wyczerpanych emocjonalnie lub z zespołem bezdechu. Nie ma również żadnych badań laboratoryjnych mogących potwierdzać diagnozę, jak to jest w przypadku większości innych chorób, zwłaszcza o podłożu reumatycznym (OB, RF, ASO, CRP, ARA), które jednoznacznie determinują zaklasyfikowanie choroby. Dlatego rozpoznanie stawiane jest na podstawie objawów i jest ono zawsze subiektywną oceną lekarza.

Co ciekawe leki przeciwbólowe nie przynoszą istotnej poprawy, jedynie w małym stopniu zmniejszają objawy tej choroby. Czasowe złagodzenie dolegliwości mogą spowodować miejscowe wstrzyknięcia lidokainy (środka znieczulającego). Poprawę mogą także spowodować leki antydepresyjne, takie jak doksepina. U wielu chorych występują objawy zaburzeń psychicznych, takich jak lęk, hipochondria, depresja, czy objawy nerwicowe.

Z moich obserwacji wynika, że praktycznie zawsze dolegliwości bólowe w obrębie układu mięśniowego kojarzą się z zaburzeniami psychicznymi.

W Arkadii w Jastrzębiej Górze wielokrotnie leczyliśmy pacjentów z takim rozpoznaniem i zawsze były to osoby z Niemiec. Jak wspominałem polscy lekarze nie są skłonni do rozpoznawania tej choroby. Nie da się oprzeć wrażeniu, że sam odpoczynek i odprężenie powodowało ustępowanie dolegliwości u chorych.

W pierwszych latach pracy w Arkadii stosowałem u pacjentów prądy selektywne PS na okolice bólowe, tak jak robi się to w chorobach reumatycznych i zwyrodnieniowych stawów, jednak nie osiągało to zamierzonych efektów. Dopiero zastosowanie zabiegów PS na centralny układ nerwowy zaczęło skutkować zmniejszeniem dolegliwości bólowych u chorych, co wyrobiło sobie u mnie opinię, że choroba ma podłoże czysto psychosomatyczne.

Ustępowanie dolegliwości następuje po zastosowaniu żywienia optymalnego i prądów selektywnych prawie zawsze w pierwszych dniach pobytu w ośrodku. Niestety nie mam długotrwałych obserwacji na temat tej choroby i nie mogę powiedzieć jak długo utrzymują się efekty, jednak dotychczasowe wyniki mogą napawać umiarkowanym optymizmem. Dlatego proponuje spróbować terapii oferowanej w Arkadii, ponieważ jest ona całkowicie bezpieczna w przeciwieństwie do leczenia lekami nie ma praktycznie żadnych działań niepożądanych, do czego nie muszę Pana przekonywać. Decyzję o rozpoczęciu leczenia musi jednak podjąć osoba chora samodzielnie, do czego zachęcam.

Lek. med. Przemysław Pala,
Arkadia Lido w Jastrzębiej Górze