(9.VII.2003) Stwardnienie rozsiane SM - odpowiada Dr n. med. Aleksander Grigoriew

Nazywam się Agnieszka. Mam 26 lat. Od sześciu i pół roku choruję na stwardnienie rozsiane. Mam bardzo częste rzuty (4-6 rocznie), ale na szczęście też głębokie remisje, dzięki czemu na pierwszy rzut oka wyglądam na zdrową osobę. Jednak po dwóch ostatnich miesiącach (styczeń, maj b.r.) czuje się bardzo źle i nie mogę odzyskać dawnej formy. Od czterech tygodni stosuję dietę optymalną ale to może za krótko na znaczną poprawę. Bardzo bym chciała przyjechać do Jeleniej Góry do Arkadii na leczenie. Skontaktuję się z Państwem telefonicznie ale chciałabym wiedzieć co może zdziałać u mnie żywienie optymalne. Nie ma bowiem na Państwa stronie internetowej, wśród chorób, które się tam leczy stwardnienia rozsianego. Proszę, jeśli to możliwe o informację na temat leczenia SM dietą optymalną. Dziękuję bardzo.
Z wyrazami szacunku.
Agnieszka.


Szanowna Pani.
Stwardnienie rozsiane jest chorobą uzależnioną również od pewnego rodzaju odżywiania, tego najbardziej zbliżonego do "pastwiskowego", które powoduje także wiele innych chorób. Co może uzyskać chory na SM po wprowadzeniu żywienia optymalnego?
1. Może się wyleczyć z choroby, jeśli choroba nie trwa długo.
2. Może uzyskać zatrzymanie choroby.
3. Zawsze występuje poprawa sprawności i cofanie się objawów chorobowych w mniejszym lub większym zakresie.
4. Przy stałym stosowaniu żywienia optymalnego nowe rzuty choroby praktycznie się nie zdarzają.
5. Po kilku miesiącach pojawia się najwyższa odporność na wszelkie infekcje: katary, grypy, przeziębienia, opryszczki.
Żywienie optymalne jest leczeniem przyczynowym u chorych na SM. U tych chorych najczęściej tętnice rąk, a zwłaszcza nóg są silnie zwężone. Kończyny są zimne. Bardzo dobre i szybkie rezultaty uzyskuje się stosując dodatkowo prądy selektywne PS na kończyny, w celu rozszerzenia tętnic i uzyskania poprawy ukrwienia. Lepsze rokowanie w leczeniu SM poprzez żywienie optymalne uzyskuje się u osób, u których przebieg choroby ma postać rzutowa. Najczęściej po rozpoczęciu żywienia następne rzuty są coraz słabsze, aż w końcu potrafią ustąpić całkowicie. Medycyna obecnie nie zna lekarstwa na pozbycie się SM, a stosowane kuracje jedynie próbują powstrzymać postęp choroby. Żywienie optymalne jawi się wiec jako jedyna droga do leczenia tej choroby.

Dr n. med. Aleksander Grigoriew
Konsultant medyczny Akademii Zdrowia Arkadia-LIDO w Jastrzębiej Górze