(9.VII.2003) Bolesny gruczoł krokowy - odpowiada Dr n. med. Aleksander Grigoriew

Szanowny Panie Doktorze.
Mam 37 lat, wzrost 176 cm. Waga 79 kg. Na diecie optymalnej jestem 2 lata. Do podjęcia tej diety skłoniły mnie następujące dolegliwości:
- alergia, która szczególnie dokuczała latem i wiosną (łzawienie oczy, katar, swędzenie w nosie, zapalenie spojówek)
- drętwienie prawej ręki
- bóle w okolicach krocza.
Wszystkie dolegliwości ustąpiły po kilku tygodniach. Oczywiście nie ustrzegłem się kilku błędów na początku. Było przebiałczenie i niedobór węglowodanów. Objawiało się to bólem głowy i wewnętrznym drżeniem. Na wiosnę tego roku wróciły wszystkie dolegliwości (oprócz drętwienia ręki). Po konsultacjach z doświadczonymi optymalnymi wykonałem badania kału na lamblię - wynik był pozytywny. Wobec tego zastosowałem kuracje oczyszczającą tabletkami MACMIROR. Kilka tygodni po zakończeniu kuracji wykonałem ponownie badania. Wynik był ujemny. Objawy alergiczne ustąpiły ale pozostał ból w kroczu. Lekarz urolog (nieoptymalny) podejrzewał żylaki powrózka nasiennego więc skierował mnie na badanie USG. Pozwolę sobie przytoczyć w całołci wynik tego badania: "Wątroba prawidłowej wielkości. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny bez ech złogów w świetle. Drogi żółciowe wątrobowe nieposzerzone bez ech złogów w świetle. Trzustka bez zmian. Śledziona prawidłowej wielkości, jednorodna, obie nerki sonograficznie bez zmian. Pęcherz moczowy o prawidłowych echach. Gruczoł krokowy niepowiekszony ze zwapnieniami w miąższu - zmiany po zapalne. Oba jądra sonograficznie bez zmian. Ilość płynu w osłonkach w normie. Najądrza bez zmian. Cech żylaków powrózka nie stwierdza się. Badanie jąder głowicą 7,0 MHz Doppler" Dodam jeszcze, że np. trójglicerydy mam 35 (10.05.2003r.). Lekarz urolog po tym wyniku (badanie było 15.05.2003r.) zalecił mi lek PERMIXON 1 tabletka (kapsułka) dziennie. Lek ten stosuję już miesiąc i ból nie ustępuje. Bólu nie ma rano. Nasila się w raz z upływem dnia zwłaszcza gdy dużo chodzę. Wystarczy, że przebiegnę kilka metrów już się pojawia. Zawsze jest to ból w okolicach jąder i gruczołu krokowego. Czasami pojawia się lekkie nietrzymanie moczu. Lekarz urolog podejrzewa że moja dolegliwość to stan zapalny gruczołu krokowego.
Podam jeszcze ile czego zjadam:
B: 35 g, T: 150-190 g, W:60-70 g.
Panie doktorze proszę o poradę.
Ryszard


Szanowny Panie.
Stosowanie żywienia optymalnego doprowadziło do ustąpienia wielu dolegliwości. Jak Pan sam doświadczył, robienie błędów w jedzeniu powoduje nawrót dolegliwości. Także zakażenia pasożytami dają zaburzenia w naszym ustroju, które uzależnione są od faktu odżywiania się pasożytów węglowodanami i zatruwania naszego organizmu ich produktami przemiany materii. Dolegliwości związane z niedoborem węglowodanów ustąpiły po leczeniu przeciwpasożytniczym. Pozostały problem z pobolewaniem w okolicy krocza i okresowym nietrzymaniem moczu może być faktycznie spowodowany zapaleniem gruczołu krokowego (nawet badanie USG wykazało zmiany charakterystyczne dla tego rozpoznania). W związku z tym faktem należałoby w najbliższym okresie prowadzić oszczędzający tryb życia (bez ćwiczeń fizycznych, biegania) co mogłoby narazić bolącą okolicę na niepotrzebne wstrząsy i tym samym nasilać dolegliwości. Wspomniany lek jest lekiem pochodzenia roślinnego i tylko działa wspomagająco podczas leczenia np. stanów zapalnych prostaty. Fakt, że powyższe bóle występowały wcześniej świadczy, że proces mógł trwać bardzo długo, bądź był związany z jakąś zmianą anatomiczną drażliwej okolicy. Ze swojej strony zalecałbym następne badanie urologa, a leczenie można wspomóc zastosowaniem prądów selektywnych.

Dr n. med. Aleksander Grigoriew
Konsultant medyczny Akademii Zdrowia Arkadia-LIDO w Jastrzębiej Górze