(8.III.2004) Choroba Buergera - odpowiada lek. med. Wojciech Kania

Witam serdecznie
Bardzo proszę o informację dotyczącą możliwości leczenia u Państwa choroby Buergera. Mam 40 lat i obecny stan moich kończyn dolnych nie pozwala mi na normalne funkcjonowanie (obrzęk i bóle, szczególnie w nocy). Zależy mi na jak najszybszej odpowiedzi. Jesteście dla mnie ostatnią deską ratunku, leki farmakologiczne jak dotąd nie dają żadnych rezultatów.
Bardzo proszę o informację na temat możliwości leczenia tego schorzenia w Arkadii.

Z poważaniem,
Eugeniusz L.


Panie Eugeniuszu
Pańskie dolegliwości wynikające z choroby Buergera są związane z postępującym niedokrwieniem kończyn spowodowanym przewagą układu współczulnego, który odpowiedzialny jest za skurcz naczyń. Przyjmowanie określonego rodzaju pokarmów powoduje w organizmie ludzkim pobudzanie jednej z części układu autonomicznego (układu nerwowego, który reguluje wszystkie procesy zachodzące w ciele człowieka) - współczulnej bądź przywspółczulnej. Jeżeli odżywiamy się w sposób "pastwiskowy", wywołujemy w naszym organizmie przewagę układu powodującego skurcz naczyń. Jeśli palimy papierosy, to dodatkowo nasilamy działanie niekorzystne układu nerwowego, co powoduje takie zwężenie naczyń, które uniemożliwia dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu i cząstek odżywczych do najdalszych zakątków naszego organizmu. Pierwsze objawy zaczynają się od drętwienia, bólów nóg, które w ten sposób upominają się o swoje prawo do otrzymania tlenu. Jeżeli w odpowiedniej chwili nie zareagujemy, to doprowadzimy do obumarcia kończyn i amputacji chirurgicznej - ostatecznego środka "leczącego" chorobę Buergera. W przebiegu tej choroby stosowane są środki farmakologiczne lub chirurgiczne - polegające na przecinaniu włókien układu współczulnego, aby w ten sposób zlikwidować jego przewagę w kończynach dolnych. Pomimo stosowania tych sposobów leczenia, choroba postępuje, bo nie jest zlikwidowana jej przyczyna, jaką jest niewłaściwe jedzenie. Żywienie Optymalne jest najwłaściwszym sposobem odżywiania się, który nie dość, że nie powoduje przewagi żadnego z układów, to dostarcza do chorych narządów najbogatszego pożywienia, które zaspokaja potrzeby wszystkich komórek naszego organizmu.
Doktor Kwaśniewski rozpoczął stosowanie innego środka do regulacji układu autonomicznego, aby zmniejszać przewagę jednego z nich w określonych sytuacjach (chorobach) - prądy selektywne. Są one najskuteczniejszym sposobem, aby pozbyć się schorzeń wywołanych zaburzeniami funkcjonowania układu nerwowego. Zaleca się ich stosowanie po jakimś czasie od rozpoczęcia żywienia optymalnego, ale osobom, którym zagraża amputacja kończyn, wskazane jest podawanie ich od razu, gdy tylko nadarzy się możliwość. Choroba Buergera jest jednym z tych schorzeń, w których najszybciej odczuwa się poprawę i ustępowanie dolegliwości. Wiele osób do tej pory zachowało swoje nogi - przeznaczone wcześniej do amputacji - dzięki żywieniu optymalnemu i prądom selektywnym. Zachęcamy wszystkich optymalnych, aby propagując nasz styl odżywiania, starali się te informacje przekazywać osobom szczególnie zagrożonym tą chorobą, bo można ich uchronić od nieodwracalnych konsekwencji.
Z powyższych danych wynika, że powinien Pan, Panie Eugeniuszu, jak najszybciej rozpocząć żywienie optymalne i zastosować prądy selektywne. Najszybciej i najpewniej zdobędzie Pan wiedzę do tego potrzebną, wybierając się do jednej z Arkadii, gdzie wyszkolony personel udzieli Panu wszelkich wskazówek w tym zakresie. Zanim się Pan tam wybierze, proponuję zapoznanie się z jedną z pozycji książkowych Doktora Kwaśniewskiego. Znajdują się tam podstawy do zrozumienia zasad i przede wszystkim potrzeb stosowania żywienia optymalnego.
Życzę Panu jak najszybszego powrotu do zdrowia.


Z pozdrowieniami,
lek. med. Wojciech Kania