(31.VIII.2003) Stłuszczenie wątroby, nadwaga - odpowiada lek. med. Wojciech Kania

Szanowny Panie Doktorze
Zwracam się z wielką prośbą i bardzo proszę o radę. W tej chwili mam 70 lat, a na diecie optymalnej jestem od stycznia 2001 roku. Przed przejściem na dietę optymalną ważyłam 116 kg przy wzroście 150 cm, obecnie ważę 100 kg. W początkowym etapie diety nie mogłam nic jeść. Dość często zwracałam przyjęte pokarmy, ale po kilku miesiącach wszystko wróciło do normy, a stan zdrowia się poprawił. Przez całe swoje życie dorobiłam się wielu chorób. Najbardziej dokucza mi choroba zwyrodnieniowa stawów, która powoduje, że abym mogła w ogóle chodzić, co pół roku muszę brać zastrzyki, które dostaję w kolana. Cierpiałam też na cukrzycę, ale aktualny wynik mieści się w normie. Cierpię też na chorobę serca. Jednak teraz pojawił się całkiem nowy problem. Po zrobieniu USG okazało się, że mam kamienie w woreczku żółciowym. Wynik USG brzmi dokładnie tak: "wątroba stłuszczeniowa, pęcherzyk z kilkoma złogami w szyjce wielkości około 10 mm, ściany narządu nieco grubsze, żyła wrotna i drogi żółciowe nie poszerzone, PŻW - 7 mm, ŻW - 11 mm. Trzustka o jednostronnej strukturze echa. Nerki o prawidłowej wielkości bez echa kamicy i zastoju UKM. Na obwodzie trzonu nerki prawej torbielka średnicy 18 mm. Śledziona nie powiększona, o jednorodnej, prawidłowej strukturze echa 180 na 42 mm. Pęcherz moczowy pusty". Nie wiem, co mam robić dalej. Aktualnie jadam dwa posiłki dziennie. Na śniadanie 4 żółtka na maśle i 20 g ciemnego chleba słonecznikowego. Obiad o godzinie 16:00 i jest to 100 g ziemniaków, do tego trochę kapusty i 50-100 g mięsa wieprzowego, raz w tygodniu 50 g wątróbki. Ponadto, co drugi dzień zjadam 50 g kolagenu. Daje to w sumie około 50 g białka, 80-100 g tłuszczu i 50-55 g węglowodanów. Obecnie przyjmuję następujące lekarstwa: Dilzen - 0,5 tab. 1 raz dziennie, wcześniej 1 tabletka dziennie; Tertensif - SR - 0,5 tab. 1 raz dziennie, wcześniej 1 tabletka dziennie; Effox long 50 - 0,5 tabl. Dziennie, wcześniej 1 tabletka dziennie; Spironol - 1 tab. 1 raz dziennie; Digoxin 1 tab. 1 raz dziennie.
Bardzo proszę o odpowiedź na następujące pytania:
Czy mogę odrzucić któreś z tych tabletek (po zmniejszeniu dawek mój stan zdrowia się nie pogorszył)? Co zrobić, aby zapewnić dalszy spadek wagi, gdyż od pewnego czasu waga mojego ciała już się nie zmienia? I co najbardziej mnie interesuje - co zrobić, żeby się pozbyć kamieni żółciowych? Bardzo proszę o pomoc.

Henryka


Szanowna Pani!
Przedstawione w liście dane świadczą, że przechodząc na optymalny sposób odżywiana - pomogła Pani swojemu organizmowi, ale nie we wszystkim. Przy prawidłowo dopasowanych proporcjach i ilościach BTW nie dochodzi do pojawienia się kamieni żółciowych. Kłopoty przy wprowadzaniu diety optymalnej, jakie występowały u Pani, mogły świadczyć o zaburzeniach w wydzielaniu żółci, już wtedy mogły występować złogi w pęcherzyku żółciowym. Nie pisze Pani dokładnie o swoich chorobach serca - mogę tylko domyślać się na podstawie leków, jakie to schorzenie. Jeśli występują zaburzenia w drogach żółciowych, to zmniejszenie porcji posiłku - ale zjadanych częściej - pozwala wykorzystać zmniejszoną ilość żółci, jaka jest produkowana. Choroby stawów wymagają od nas spożywania w zwiększonej ilości białka kolagenowego - i ono powinno dominować w Pani posiłkach. Należy zmniejszyć ilość spożywanego mięsa na korzyść kolagenu, ale pamiętać, aby nie przekraczać dziennego zapotrzebowania na białko (w Pani przypadku myślę, że dawka około 30 g będzie wystarczająca). Musi Pani również ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów maksymalnie do 45 g i zwiększyć w dobowym spożyciu tłuszcze (co najmniej do 120 g). Przedstawione wyniki badań diagnostycznych świadczą, że właśnie takie zmiany powinna Pani wprowadzić w swoim odżywianiu. Proponowałbym, jeśli jest to możliwe w Pani okolicy, również skorzystanie z prądów selektywnych na kończyny dolne, aby wspomóc stawy kolanowe. Dalsze prowadzenie diety optymalnej pozwoli Pani pozbyć się kamieni żółciowych bez dodatkowych zabiegów, a wprowadzone zmiany w ilości BTW powinny spowodować dalszą redukcję wagi. Proponowałbym jeszcze kontakt z doradcą żywieniowym, aby sprawdzić, czy dobrze Pani wylicza zjadane ilości BTW. Odnośnie odstawienia leków, to mam za mało danych o chorobach serca, jakie u Pani występują. Nie wiem, jakie są towarzyszące im objawy - co powoduje, że nie mogę w tej sytuacji decydować drogą korespondencyjną o tym, czy może Pani odstawić leki.

Z pozdrowieniami,
lek. med. Wojciech Kania
Konsultant medyczny Akademii Zdrowia Arkadia-LIDO w Jastrzębiej Górze