(28.04.2008) RZS, osteoporoza, dwunastnica - lek. med. Przemysław Pala

Witam,
Mam 55 lat. Na Diecie Optymalnej jestem od 7 lat. Choroby : RZS, choroba wrzodowa dwunastnicy, migreny, osteoporoza. Dieta pomogła mi w chorobie wrzodowej i migrenach. Osteoporoza ma tendencję wzrostową. Od 8 lat przyjmowałam Movalis na RZS. 3 miesiące temu zaczęłam odczuwać bóle żołądka. Przez 9 tygodni brałam Controloc. Po odstawieniu leku ( w czasie brania – złe samopoczucie, bóle kości) bóle brzucha wróciły. Zrobiłam gastroskopię. Wynik: w żołądku znaczna ilość treści żółciowej, błona śluzowa ogniskowo zaczerwieniona w trzonie i antrum. Wrzodu nie ma. H.P. też nieobecna. Lekarz sugeruje kamienie w woreczku żółciowym. Badanie USG w grudniu ubiegłego roku nie wykazało kamicy i nie sądzę abym przy tym żywieniu miała kamienie. Kurację na lamblie i pasożyty przeszłam. Zalecono mi przyjmowanie Controloc przez 3 miesiące. Nie wiem, czy jest to słuszne zalecenie, skoro nie mam wrzodu i nadkwasoty. Zwracam się z prośbą do Pana Doktora o ukierunkowanie leczenia. W moim mieście nie ma lekarza optymalnego, optymalnego gastrolodzy nie rozumieją działania D.O. Od 1,5 miesiąca Movalis przyjmuję w małych dawkach, w czopkach, aby zapewnić osłonę błony śluzowej żołądka. Co mogę zrobić w obecnej sytuacji. Jestem umęczona moją prawie 30 letnią walką z chorobą, i lekarze rozkładają ręce na mój przypadek – chcąc leczyć jedno, szkodzi się drugiemu. Nie mogę spożywać zup kolagenowych, bo źle znoszę kwasy (cytryna, sok z dzikiej róży). Podejrzewam, ze to również spowodowało stan zapalny śluzówki żołądka + skorupki z jaj.
Gorąco proszę o poradę,
Elżbieta M.  z Radomia


Szanowna Pani,
Po tak długim okresie żywienia optymalnego zazwyczaj dochodzi już do pełnego wyleczenia z większości chorób. Jeżeli spotyka się jeszcze kłopoty zdrowotne, to mają one zazwyczaj jakąś uchwytną przyczynę, którą często można wyeliminować. Do chorób ustępujących powoli i sprawiających wiele kłopotów należy RZS ( reumatoidalne zapalenie stawów), zwłaszcza jeżeli trwa ono bardzo długo. Przyczyną utrzymywania się choroby jest zazwyczaj obecność przerośniętej błony maziowej stawów zajętych chorobą. Błona taka wyzwala rekcję przeciwciał, które atakują również też inne stawy. Pomocne może być jej chirurgiczne usunięcie, ale nie zawsze jest to możliwe. Takie zabiegi wykonuje się na dużych stawach, natomiast w drobnych jest to prawie niemożliwe. Osobom chorym na RZS zalecam zazwyczaj krioterapię, czyli leczenie zimnem, co daje bardzo dobre efekty u większości pacjentów.
Osteoporoza ustępuje zwykle stosunkowo szybko, tzn. w ciągu roku lub dwóch, dzięki dużej podaży wysokowartościowych białek w diecie. Chorobę tą można określić jako zmniejszenie masy kotnej (mniej kości w kości), a nie jak się powszechnie uważa obniżenie stopnia uwapnienia tkanki kostnej, co wykazują badania densytometryczne. Podstawowym składnikiem budulcowym kości jest białko z grupy kolagenów zwane osseiną. Jeżeli struktura białkowa kości jest odpowiednia to nie powinno mówić się o osteoporozie. Odpowiednie odżywienie zapewnia wszystkie składniki potrzebne do przebudowy białek kości, natomiast za uwapnienie odpowiedzialna jest równowaga hormonalna, mowa tu hormonach płciowych i tarczycy. Zmniejszenie uwapnienia kości przy prawidłowej strukturze białkowej nie musi wcale prowadzić do złamań, które są objawem osteoporozy. Jeżeli w Pani przypadku nie dochodzi do złamań patologicznych to nie ma raczej mowy o postępowaniu choroby, należałoby jednak wykonać badania poziomu powyższych hormonów.
Przyjmowane przez Panią leki mogły rzeczywiście spowodować wystąpienie stanu zapalnego błony śluzowej żołądka.
Obecność żółci w żołądku nie musi być wcale oznaką, ani przyczyną choroby. Układ pokarmowy człowieka jest tak skonstruowany, że zjedzone pokarmy trafiają na przemian ze środowiska zasadowego w kwaśne, co ułatwia procesy trawienia. W jamie ustnej i przełyku mamy odczyn zasadowy, w żołądku kwaśny, natomiast w dwunastnicy znowu zasadowy. Żołądek sam wytwarza kwasy, natomiast do dwunastnicy dostają się one z wątroby. Zdarza się czasem, że przez nieszczelny odźwiernik do żołądka dostaje się pewna ilość żółci, co zazwyczaj nie powoduje żadnych dolegliwości. Takie stany są spotykane po resekcjach pęcherzyka żółciowego, ale mogą też występować u ludzi całkowicie zdrowych. Generalnie samo zjawisko zarzucania żółci nie wymaga zazwyczaj leczenia.
Proponuje Pani dokładnie zbilansować dietę tak aby zgadzała się ona z zaleceniami dra Kwaśniewskiego tzn. spożywać około 1g B, 2-3g T i 0,5-1g W na kg m. c. Ważnym elementem diety powinny być pokarmy zawierające kolagen, około 20% białek ma pochodzić z produktów takich jak zimne nogi, salcesony, żeberka, skórki, ze słoniny itp. Nie widzę większego powodu do spożywania soku z cytryny, czy skorupek jaj. Są to produkty mało potrzebne człowiekowi i nie mają większego wpływu na powstrzymanie RZS. Jeżeli chodzi Pani o witaminę C, to można ją dostarczyć jedząc ziemniaki i podroby. Jeżeli będą występowały problemy żołądkowe to wystarczy wypijać dziennie 200 ml śmietany. Przypuszczam, że znajdzie Pani w okolicy miejsca zamieszkania gabinet fizykoterapii dysponujący krioterapią, ponieważ są one obecnie bardzo powszechne.

Z pozdrowieniami
lek. med. Przemysław Pala
Arkadia Lido w Jastrzębiej Górze