(26.I.2003) Problem z tłuszczakami - odpowiada Dr n. med. Aleksander Grigoriew

Witam.
Od pewnego czasu choruję na tłuszczaki. Mam 33 lata i przez całe dalsze życie choroba utrzymywała się. Gruczołki tłuszczowe stale się powiększały i ich liczba wzrastała obejmując całe ciało. Medycyna nie mogła mi pomóc i nadal nie może. Czy mam jakąś nadzieję podleczenia lub powstrzymania dalszego rozwoju tej dolegliwości, choć bezbolesnej, ale szpetnej w samej rzeczy?

Pozdrawiam
Robert


Tłuszczaki są zmianami łagodnymi, które mogą powstać pod postacią niebolesnych guzów w każdej okolicy ciała, w której znajduje się tkanka tłuszczowa. Najczęściej na szyi, barkach, plecach.
Stosowanie diety optymalnej wg. dra Kwaśniewskiego może przyczynić się do ich zmiejszenia się a nawet zaniku, ale nie zawsze.
Chirurgiczne wycięcie tłuszczaka daje trwały efekt wyleczenia. Trzeba również pamiętać, że niekiedy, ale bardzo rzadko, tłuszczaki mogą zezłośliwieć. Dlatego nie należy zaniedbywać kontroli u lekarza, zwłaszcza w przypadku, gdy tłuszczaki są liczne. Należy pamiętać o okresowej kontroli endoskopowej /kolonoskopia/ jelita grubego.

Życzę powodzenia w leczeniu i wytrwałości w stosowaniu diety optymalnej.

Dr n. med. Aleksander Grigoriew
Konsultant medyczny Akademii Zdrowia Arkadia-LIDO w Jastrzębiej Górze