(26.11.2006) Cukrzyca u dziecka - odpowiada lek.med. Wojciech Kania

Szanowny Panie Doktorze,
moja 12 letnia córka zachorowała na cukrzycę typu I 26 lipca br.
Dowiedziałem o możliwości wyleczenia cukrzycy typu I poprzez odżywianie optymalne. Informacje uzyskane w szpitalu, literatura medyczna wyklucza  na obecnym etapie wiedzy wyleczenie z cukrzycy typu I. Proszę o  wyjaśnienie mechanizmów wychodzenia z cukrzycy dzięki diecie optymalnej. Czy dieta całkowicie pozwala wyzwolić się z choroby czy tylko przedłuża remisję pracy trzustki, czy można zatrzymać przeciwciała niszczące komórki beta?
Mam też wątpliwości dotyczące wyższych poziomów cukru i związanych z tym późniejszych powikłań (połączenia komórek krwi z glukozą - złego funkcjonowania odżywiania organizmu). Proszę o możliwie szybką  odpowiedź.


Szanowny Panie,

cukrzyca I typu w ostatnich czasach coraz częściej pojawia się u naszych dzieci i stanowi problem przede wszystkim dla nas - rodziców. Jak Pan sam zauważył, że nie widząc możliwości leczenia tej choroby, współczesna medycyna rozkłada ręce i proponuje jedynie iniekcje insuliny, co oczywiście nie jest leczeniem cukrzycy, a jedynie sposobem na obniżenie poziomu cukru we krwi. Co prawda prowadzone są badania nad przeszczepianiem komórek trzustkowych, które przywróciłyby prawidłowe funkcjonowanie tego organu, ale problem cukrzycy u młodych osób długo jeszcze będzie czekał na rozwiązanie. Ważnym jest, aby uświadomić chorych na cukrzycę i osoby opiekujące się tymi chorymi, że insulina jest substancją chemiczną działającą toksycznie na organizm ludzki, a jej działanie polegające na obniżaniu cukru we krwi jest jednym z wielu uruchamianych przez nią mechanizmów w metabolizmie człowieka. Większość z nich jest dla nas szkodliwa i dlatego należy zawsze dążyć do tego, żeby nie brać insuliny lub ograniczyć do minimum jej dawkowanie pozwalające utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi.

Wychodząc z założenia, że cukrzyca jest to stan, w którym organizm ludzki nie radzi sobie ze spożywanymi węglowodanami, co powoduje podwyższony poziom cukru we krwi, należy w diecie ograniczyć ich ilość. Takim sposobem na wyzwolenie się z cukrzycy i związanego z nią brania insuliny jest Żywienie Optymalne zalecane przez dr Kwaśniewskiego. Stosując się do jego zasad spożywamy należne ilości dobrych białek, tłuszczów oraz odpowiednio wyliczone dawki węglowodanów dostarczając materiał budulcowy i energetyczny potrzebny do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Mamy doświadczenie z osobami młodymi, które po rozpoczęciu żywienia optymalnego w początkowym okresie wykrycia cukrzycy nie musiały brać insuliny, ale sukcesem jest już obniżenie jej dawek do minimalnych (czasami z bardzo dużych dawek) pozwalających utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi. Prawie wszystkie osoby chore na cukrzyce są przekonane, że mogą jeść dowolne posiłki, a jeżeli przesadzą z ilościami zjedzonych węglowodanów, to tylko powinni sobie dostrzyknąć więcej insuliny. Jak wspominałem, insulina ma swoje szkodliwe działania, które powodują powstawnie powikłań występujących u chorych na cukrzycę, i to one właśnie powodują skrócenie życia i pogorszenie jego jakości u tych osób. Dlatego nie wolno w układaniu diety dla diabetyka przesadzać z ilością węglowodanów. Ich odpowiednia ilość powinna być zabezpieczona głównie z węglowodanów złożonych, które po spożyciu nie dają nagłego skoku poziomu cukru we krwi, tak jak to się dzieje w przypadku zjadania węglowodanów prostych czyli słodkich posiłków takich jak : owoców, cukru, soków. Przechodząc na optymalny system odżywiania należy pamiętać, że musimy nauczyć się jego zasad i stosować je ciągle, bo wracając do poprzedniego sposobu jedzenia trzeba się liczyć z nawrotem choroby i ponownym braniem leków. Na szczęście jedzenie propagowane przez doktora Kwaśniewskiego w zasadzie oparte jest na tak wielu produktach, że nie powoduje uczucia stosowania jakiejś drakońskiej diety eliminującej niemal wszystko z codziennego menu i pozwala normalnie funkcjonować. Po wielu latach od rozpoczęcia jej stosowania nie zastanawiamy się już właściwie nad tym , że stosujemy jakiś szczególny sposób odżywiania.

Reasumując, w związku z chorobą Pańskiej córki jest potrzeba zastosowania się do zaleceń doktora Kwaśniewskiego, ale gdyby zdecydował się Pan na rozpoczęcie stosowania żywienia optymalnego proszę skontaktować się bezpośrednio z lekarzem optymalnym, który pomoże Panu właściwie je prowadzić.

Z pozdrowieniami
lek.med. Wojciech Kania