(25.02.2014) Migrena, problemy ze wzrokiem - lek. med. Przemysław Pala

Szanowni Państwo,

mam 30 lat i od kilkunastu cierpię na migrenę, poważną wadę wzroku oraz wypryski skórne na ciele. O optymalnym modelu żywienia i stosowaniu pomocniczo prądów selektywnych do przyczynowego leczenia chorób dowiedziałem się 10 lat temu czytając książkę Dieta Optymalna - nowa. W marcu 1999 roku przeszedłem prostą operację zaszycia ubytku VSD serca. Operacja nie do końca udała się, ponieważ pozostał niewielki przeciek pod naszytą łatą dakronową. Po wypisaniu do domu z kliniki zauważyłem na klatce piersiowej tuż przy świeżej bliźnie duży wyprysk skórne zawierający żółtawą maź o dziwnej woni. Nigdy wcześniej nie miałem na klatce piersiowej żadnych zmian skórnych, a od tamtej pory wypryski skórne z mazią pojawiają się stale: głównie na twarzy i klatce piersiowej, rzadziej na plecach i bardzo rzadko w dolnej części ciała. Wyleczyłem trądzik młodzieńczy terapią antybiotykową (tetracyklina) w poradni przyszpitalnej, ale wypryski skórne pozostały. Dermatolog uznał leczenie za zakończone i nie potrafił mi więcej pomóc.

Po operacji serca moja wada wzroku uległa zmianie. Przed zabiegiem miałem prostą krótkowzroczność obuoczną po -1,0 D z niewielkim zezem OL ( -3,5 D z cylindrem -0,5 i osią od 30 do 40 stopni), OP bez zmian oraz zez rozbieżny naprzemienny. Od 9 lat noszę na stałe okulary korekcyjne i wada wzroku ustabilizowała się. Ciśnienie między gałkowe zawsze było w normie lub w granicach normy. Wadzie refrakcyjnej wzroku towarzyszy alergiczne zaczerwienienie worków spojówkowych. Poza przepisaniem recepty na okulary okuliści nie są w stanie mi pomóc. Od listopada 1999 roku cierpię na przejściowe zaburzenia wyraźnego widzenia w postaci jasnych mroczków pojawiających się w miejscu centralnej fiksacji wzroku. Po ich ustąpieniu (około 20 - 30 minut) narasta ból głowy od tętnic mózgowych doocznych wyczuwany na szyi, z tyłu głowy lub od samych oczu. Zazwyczaj atak zaburzeń widzenia zaczyna się na jednym oku a późniejszy ból dotyczy drugiego oka. Coraz silniejszemu bólowi głowy towarzyszą: wzrost ciepłoty ciała, przyśpieszenie przemiany materii, światłowstręt, duszności, odruch wymiotny oraz ogólne osłabienie. Po niezwłocznym przespaniu się z głową odchyloną ku tyłowi, na plecach lub na lewym boku twarzą do poduszki objawy ustępują, jednakże przez następny dzień czuję się otępiały fizycznie i intelektualnie. Wyczuwam również ścisk od tętnic mózgowych przy schylaniu się. Dopiero kilka miesięcy temu zdiagnozowano je jako migrenę, wcześniej przez wiele lat nie poznali się na nich doświadczeni okuliści i neurolodzy. Badanie MR mózgu z kontrastem wykazało obustronne zaznaczone poszerzenia przestrzeni płynowych około naczyniowych w płatach potylicznych. Neurolog chce leczyć mnie ERGOTAMINĄ lub TRYPTANAMI. Opracowania lekowe (Leki współczesnej terapii, Wydawnictwo Fundacji Buchnera 1999) wskazują jednak na ich działanie obciążające mięsień sercowy o licznych możliwych skutkach ubocznych. Farmakoterapia jest ponadto bardzo kosztowna i nie daje mi szansy wyleczenia, gdyż leki jedynie hamują objawy ataków migrenowych. Nadmieniam, że pisałem już do Państwa w mojej sprawie we wrześniu 2006 roku (Problemy z oczami i cerą). Nie miałem jednak możliwości przyjazdu do Arkadii i zdiagnozowanej migreny. Z posiadanej przeze mnie książki o żywieniu optymalnym wynika, że można migrenę wyleczyć samymi prądami selektywnymi, stąd pomysł ponownego napisania do Państwa listu. Chciałbym dowiedzieć się, czy i jak prądy selektywne oraz żywienie optymalne mogą pomóc mi w wyleczeniu się i jeśli to możliwe, bezzwłocznie rozpocząć leczenie. Bardzo proszę o odpowiedź na powyższy list i z góry za nią dziękuję.

Adam J.

 

Szanowny Panie,

Obecnie zaburzenia migrenowe spotyka się znacznie częściej, niż przed II wojną światową, co jest związane z poprawą sytuacji materialnej rozwiniętych społeczeństw. Przed laty migrena była chorobą ludzi z wyższych sfer, a nie dotykała biedoty, której odżywianie było znacznie gorsze. Dzisiaj, gdy dostępność produktów spożywczych jest powszechna, a ich wybór zależy od gustów konsumenta, granice środowiskowego występowania tej choroby uległy zatarciu.
Osoby zapadające na migreny to zazwyczaj kobiety zjadające sporo białka o stosunkowo niskiej wartości (np. ryby, kurczaki) oraz znaczne ilości węglowodanów.
W diecie chorych stwierdza się natomiast zbyt mało tłuszczów zwierzęcych.
W migrenie mamy do czynienia ze znaczną przewagą układu parasympatycznego w obrębie struktur śródczaszkowych, dlatego często współistnieje ona z alergiami i obniżonym ciśnieniem tętniczym krwi. Dlatego przypuszczam, że ma Pan również lekkie niedociśnienie.
Parasympatyzacja powoduje nadmierne rozszerzenie dużych naczyń wewnątrz czaszki, które uciskają na opony mózgu powodując wystąpienie dolegliwości bólowych oraz objawów wzrostu ciśnienia śródczaszkowego.
Diagnostyka migreny opiera się głównie na wywiadzie z pacjentem, ponieważ wszelkie badania diagnostyczne nie wykazują zwykle żadnych odchyleń od normy. Pacjenci podają zazwyczaj bóle głowy promieniujące do gałek ocznych z towarzyszącymi nudnościami oraz nadwrażliwością na światło i dźwięki.
Często pojawia się tzw. aura zwiastująca objawy (w Pana przypadku są to zaburzenia widzenia) oraz korelacja ataków ze zmianami pogody. U niektórych osób ulgę może powodować wypicie kawy. Nasilenie objawów bywa różne poczynając od nieznacznych dolegliwości bólowych, a kończąc na ciężkich atakach, niemożliwych do wytrzymania, gdzie konieczne staje się dożylne podawanie sterydów ze środkami przeciwbólowymi.
Lekarze optymalni w rozpoznaniu choroby muszą brać pod uwagę i inne przyczyny dolegliwości bólowych głowy, a zwłaszcza nerwicę, która jest chorobą z przewagą układu sympatycznego w obrębie centralnego układu nerwowego. Pana opis choroby nie pozostawia jednak praktycznie żadnych wątpliwości, że mamy do czynienia z migreną.
Samo żywienie optymalne już po kilku tygodniach może spowodować całkowite cofnięcie się ataków migrenowych, ale zdarza się, że towarzyszą one pacjentom nawet miesiącami.
W takich sytuacjach konieczne staje się zastosowanie prądów selektywnych S, po uprzedniej wnikliwej analizie przypadku, co daje efekty już po kilku zabiegach. Prądy stosuje się na centralny układ nerwowy lub gałki oczne. Jeżeli jest to migrena jednostronna to można przyłożyć elektrodę tylko na jedno oko. Zabiegi powinny trwać 10-15 minut, najczęściej wykonuje się ich10.
Pomylenie bólów nerwicowych z migrenowymi i zastosowanie złych prądów powoduje natychmiastowe pogorszenie stanu pacjenta i konieczna jest zmiana zabiegów.
Mimo pojawiających się czasem problemów, należy jednak stwierdzić, że w przeważającej większości przypadków leczenie jest szybkie i skuteczne, dlatego uważam, że wdrożenie naszych metod leczenia powinno spowodować ustąpienie migreny.

Problem może stanowić Pana wysypka na tułowiu, ponieważ nawet jej nie widziałem, to trudno mi określić jej przyczynę. Fakt, że wystąpiła ona po leczeniu chirurgicznym może sugerować nadważenie bakteryjne lub ujawnienie się bezobjawowego wcześniej nosicielstwa. Przechodził Pan wcześniej długotrwałą terapię antybiotykową, dlatego może być Pan nosicielem szczepów opornych, co często bardzo utrudnia leczenie. W takim przypadku należy pobrać wydzielinę ze zmian i wykonać posiew w celu identyfikacji bakterii. Najczęściej bakterią ta jest gronkowiec. Jego skuteczne usunięcie można uzyskać po zastosowaniu autoszczepionki, którą można wykonać w większości dużych miast.

lek. med. Przemysław Pala