(25.01.2015) Zanik popędu - lek. med. Przemysław Pala

Panie Doktorze,

zwracam się z prośbą o poradę. Co prawda nie stosuję żywienia optymalnego, ale 10 lat temu byłem w Jastrzębiej Górze i potem przez prawie rok byłem na diecie. Schudłem ponad 20 kilogramów i staram się trzymać wagę. Jestem generalnie zdrowy, nie biorę leków. Mam obecnie 55 lat, przy wadze 85 kg czuje się dość dobrze. Od pewnego czasu pojawił się jednak wstydliwy dla mężczyzny problem. Jestem aktywny zawodowo, prowadzę własną firmę, uprawiam sport dwa razy w tygodniu. Co mnie bardzo martwi to prawie całkowity zanik popędu. Zacząłem stosować suplementy diety, które są reklamowane w telewizji. Na początku był niewielki efekt, ale potem znowu nic. Urolog zapisuje mi leki, które pomagają doraźnie. Pamiętam, że w Jastrzębiej Górze stosowano też prądy na impotencję. Chętnie bym znowu przyjechał, ale chciałbym wiedzieć, czy to mi coś pomoże. Wiem, że mój problem nie jest dla Pana poważny, ponieważ nie zagraża on życiu, ale liczę na poradę.

Janusz. S.

 

Szanowny Panie Januszu,

 wśród wielu gatunków zwierząt od dawna obserwowano zachowania rozmnażania w czasie pogarszających warunków bytu lub nienaturalnych zmian w ekosystemie. Do zmniejszania przyrostu naturalnego dochodzi również, gdy brakuje miejsca w niszy ekologicznej lub następuje degeneracja gatunku. Istnieje wiele teorii dotyczących mechanizmów regulujących procesy rozmnażania i ciągle trwa na ten temat dyskusja wśród biologów. Niekiedy obserwuje się u zwierząt na pozór niezrozumiale zaburzenia popędu płciowego np. w ogrodach zoologicznych, gdzie przebywają w niewoli poza swoimi naturalnymi warunkami. Człowiek również jest zwierzęciem i jako taki musi podlegać prawom rządzących gatunkami. Zmiany zachodzące w środowisku człowieka nie mogą pozostawać na niego bez wpływu. Ponieważ zachowania seksualne są częścią życia i tu będzie on widoczny. Obecnie żyjemy w systemie całkowicie dla nas nienaturalnym. Zaszły ogromne zmiany w sposobie życia, aktywności fizycznej, oraz w sposobie odżywiania objawia się coraz częściej osłabieniem potencji i pociągu seksualnego. Podłoże tego stanu może być organiczne lub psychiczne, ale w obu sytuacjach mamy do czynienia z patologiczną przewagą układu sympatycznego. Tło organiczne impotencji związane jest najczęściej ze stanem naczyń krwionośnych lub uszkodzeniem układów nerwowych okolicy narządów płciowych.

Pogorszenie ukrwienia powoduje złe odżywianie oraz upośledzenie wypełnienia ciał jamnistych prącia krwią i w konsekwencji brak erekcji. Uszkodzenie włókien nerwowych objawia się zaburzeniem kontroli centralnego układu nerwowego nad danym obszarem. Wyższa przyczyna impotencji może być również zniesieniem popędu płciowego w centralnym układzie nerwowym, co również jest konsekwencją warunków życia.
Miażdżyca naczyń mózgowych może prowadzić do uszkodzenia ośrodków odpowiadających za erekcję.
Duże znaczenie odgrywa również stan psychiczny mężczyzny.
Ciągłe napięcia, stresy w pracy, mniejsza ilość wolnego czasu w połączeniu z nieregularnym i małowartościowym jedzeniem powoduje silną sympatyzację i osłabienie popędu, dlatego u tych osób alkohol w niewielkich ilościach działający relaksująco może dawać pewną poprawę. Pierwsze objawy impotencji mogą być często niezauważalne, a niepokojące stają się dopiero w stanach zaawansowanych trudnych do leczenia konwencjonalnego.
Żywienie optymalne przynosi poprawę w prawie wszystkich przypadkach zaburzenia erekcji, ponieważ jest leczeniem przyczynowym w większości zaburzeń wywołujących je, takich jak cukrzyca, miażdżyca, przerost prostaty i inne.
Już w pierwszym okresie diety następuje odczuwalny przypływ energii związany ze zwiększonym spożyciem tłuszczu oraz spadek zapotrzebowania na tlen, którego znaczna ilość potrzebna jest do przetworzenia węglowodanów.
Lipidy pokarmowe są również substratem do produkcji hormonów płciowych i mogą wystąpić ewentualne zaburzenia ich wytwarzania. U mężczyzn, u których choroba nie jest znacznie posunięta poprawa następuje prawie natychmiast. Nieco wolniej cofa się impotencja spowodowana miażdżycą zwężającą światło naczyń krwionośnych lub uszkodzeniem włókien nerwowych układu autonomicznego. W obu przypadkach musi dojść do przebudowy tkanek, co wymaga różnego czasu w zależności od stopnia zmian, ale kończy się zwykle sukcesem. Z sytuacjami nieodwracalnymi mamy do czynienia jedynie w przypadkach mechanicznych uszkodzeń nerwów np. po urazie. Żywienie optymalne powoduje również poprawę stanu psychicznego i cofanie się nerwic, które mogą być przyczyna impotencji. Bardzo dobre efekty terapeutyczne daje wprowadzenie do leczenia prądów selektywnych PS. W zależności od przyczyny, zabiegi stosuje się na centralny układ nerwowy, okolice spojenia łonowego lub kończyny dolne. W przypadku zaburzeń ukrwienia następuje rozszerzenie zmienionych miażdżycowo naczyń i efekt daje się odczuć już po kilku dniach zabiegów. Objawy nerwicowe cofają się zwykle po 1-2 tygodniach, a zaburzenia neurogenne wymagają czasem powtórzenia zabiegów. W doborze zabiegów ważne jest prawidłowe ustalenie przyczyny, ponieważ, źle przyłożenie elektrod może powodować poprawę ukrwienia zdrowych naczyń, co wywoła tzw. efekt podkradania i nasilenie dolegliwości.
Sytuacja taka nie jest groźna, ale może być bardzo niepokojąca dla pacjenta. Odpowiednia zmiana rozłożenia elektrod daje cofnięcie niekorzystnych powikłań już po kilku zabiegach.

Lek. med. Przemysław Pala

Arkadia Lido