(23.II.2003) Łuszczyca i nadwaga - odpowiada Dr n. med. Aleksander Grigoriew

Od kilku dni zetknąłem się z dietą optymalną. W książce dr Kwaśniewskiego wyczytałem, że można tą dietą leczyć łuszczycę. Serdecznie proszę o odpowiedź na temat leczenia tej choroby. Mam 33 lata, 176 cm wzrostu, 96 kg wagi ciała - czyli nadwaga. Zmiany łuszczycowe mam na łydkach, kolanach, udach, pośladkach i łokciach czyli powierzchnie zmienione chorobowo są duże. Proszę o wszelkie zalecenia. W mojej rodzinie większość osób ma nadwagę - proszę o zalecenia dotyczące pozbycia się nadwagi czyli ogólnie jaki jest zalecany stosunek białka do tłuszczu. Dowiedziałem się telefonicznie w Jastrzębiej Górze, że w Łodzi przyjmuje dr Krupka. Proszę uprzejmie o dokładny adres, gdzie dr Krupka udziela porad. Z niecierpliwością czekam na wyczerpującą odpowiedź.

Bogusław


Stosowanie diety optymalnej w łuszczycy ma głębokie uzasadnienie. Żywienie to poprawia również funkcjonowanie skóry. Wyleczenie łuszczycy o krótkotrwałym przebiegu jest łatwiejsze. Istotne jest przestrzeganie proporcji między białkiem, tłuszczem, węglowodanami z pewnym ograniczeniem białka. Należy również zapewnić choremu dodatkowo pełnowartościowy kolagen dostępny w skórkach wieprzowych i chrząstkach. Pomocne bywa stosowanie prądów selektywnych celem poprawy ukrwienia miejsc objętych zmianami łuszczycowymi. Leczenie powinno być na bieżąco konsultowane z lekarzem optymalnym.
W leczeniu nadwagi również pod kontrolą lekarza optymalnego zaleca się dietę optymalną z ograniczeniem tłuszczu np. 1:2:0,5. Ostatni dzienny posiłek powinien zawierać większą ilość węglowodanów z ilości ogólnie przewidzianej na dany dzień.
Życzę wytrwałości w stosowaniu diety.

Dr n. med. Aleksander Grigoriew
Konsultant medyczny Akademii Zdrowia Arkadia-LIDO w Jastrzębiej Górze

kontakt z lek. med. Krzysztofem Krupką można nawiązać przez laboratorium Biomol - www.biomol.pl