(20.I.2005) Żylaki (pajączki) - odpowiada lek. med. Wojciech Kania

Szanowny Panie Doktorze!
Zwracam się z uprzejmą prośbą o poradę, jak powinnam stosować Żywienie Optymalne w przypadku nasilających się żylaków i bardzo licznych tzw. pajączków. Mam 47 lat, wzrost 160 cm, waga 47 kg. Zawsze byłam szczupła. Na żylaki zaczęłam chorować już dawno, a 11 lat temu przeszłam operację z dobrym skutkiem. Od kilku miesięcy zaczęło mi przybywać coraz więcej żylaków i pajączków. Odczuwam też mrowienie i kłucia w prawej nodze. Moje proporcje w ŻO to: białko 30-50 g, tłuszcz 100-120 g, węglowodany 40-60 g. Codziennie zjadam 3-4 żółtka, masło, kawałek mięsa, żółty ser, placki twarogowe, trochę pieczywa ze sklepu, warzywa i owoce w stosownej ilości. Gotuję zupy na wywarach z kości lub nóżek wieprzowych. Salcesony i pasztety ze sklepu bardzo mi szkodzą i dlatego ich nie jem. Nie chcę poddawać się następnej operacji, bo mam już blizny po poprzedniej. Chciałabym swoje zdrowie poprawić poprzez stosowanie Żywienia Optymalnego. Proszę o poradę w "OPTYMALNIKU", bo go prenumeruję i uważam za bardzo przydatny.

Serdecznie pozdrawiam,
Ewelina W.


Pani Ewelino,
opisywane przez Panią objawy chorobowe dotyczą zaburzeń w budowie ścian naczyń żylnych, które nie utrzymują odpowiedniego napięcia i rozszerzają się, powodując powstawanie żylaków. Najczęstszą przyczyną wystąpienia takiego stanu i jego pogarszania się jest styl życia, praca w pozycji stojącej oraz złe nawyki żywieniowe. Jeśli nie są dostarczane w odpowiedniej ilości składniki pokarmowe mające wpływ na prawidłową budowę i funkcjonowanie naczyń, to w sytuacji, gdy w ciągu dnia większość czasu spędzana jest bez ruchu w pozycji pionowej lub siedzącej, dochodzi do pojawiania się żylaków kończyn dolnych. Aby im zapobiegać lub powodować ich zmniejszanie się, należy przestrzegać odpowiedniej higieny życia codziennego. Trzeba znaleźć czas na nieco ruchu, ćwiczenia, które poprawią krążenie w naczyniach nóg. Jeśli mamy tendencję do powstawania żylaków, powinniśmy unikać długiego siedzenia z opuszczonymi nogami, trzeba je w takiej sytuacji podpierać na podnóżku (w miarę możliwości tak wysokim, aby stopa była podniesiona do poziomu kolana). Powyższe uwagi dotyczą również optymalnych, gdyż zmiana sposobu odżywiania na optymalny nie spowoduje natychmiast poprawy tego co ulegało degeneracji przez wiele lat. Właściwie prowadzone żywienie optymalne uwzględniające różnorodne składniki przy komponowaniu jadłospisów zapewni podłoże do procesów naprawczych w naczyniach żylnych. Trzeba pamiętać o spożywaniu wartościowego białka pochodzącego z podrobów, żółtek i produktów bogatokolagenowych, które właśnie tych potrzebnych składników dostarczy. Należy dodać, że zbyt obszerne żylaki, w których struktura ściany naczyniowej uległa całkowitej degradacji, nie poddadzą się już żadnej modyfikacji diety takiej czy innej. Nie ma co liczyć również na jakiekolwiek leki. W tej sytuacji może już tylko pomóc chirurg, który przeprowadzi odpowiednią operację. Obecnie modne są operacje przeprowadzane metodą mikrocięć, polegające na wykonywaniu dużej ilości bardzo małych nacięć skóry w miejscach występowania żylaków, co ma spowodować dokładniejsze usunięcie zmian naczyniowych i lepszy efekt kosmetyczny. Jak Pani napisała w liście, nie służą Pani wyroby podrobowe ze sklepu, i to trzeba podkreślić, bo niestety jakość tych produktów uległa w obecnych czasach ogromnemu pogorszeniu. Niestety, nie ma w nich tych wartościowych składników, które tam powinny występować, i przez to jedząc je, można się tylko rozchorować, a nie wyzdrowieć. Aby zjeść kawałek dobrego (zdrowego) salcesonu, niestety trzeba go samemu zrobić, albo znaleźć miejsce, małą masarnię, gdzie stosowane są stare, nie oszukane metody produkcji wędlin.
Wiele osób dostrzegło u siebie poprawę po zastosowaniu prądów selektywnych na kończyny dolne, co mogłoby u Pani być godnym polecenia, w szczególności że zgłasza Pani dolegliwości w postaci mrowienia w nodze, co może być związane z niewłaściwym krążeniem naczyniowym. Na dalszy okres żywienia optymalnego proszę przyjąć ilości B-T-W średnio: 50 g - 120 g - 60 g.

Z pozdrowieniami,
lek. med. Wojciech Kania