(20.02.2016) Zaparcia - lek. med. Przemysław Pala

Szanowny Panie Doktorze,

zainteresowałem się żywieniem optymalnym dr. Kwaśniewskiego. Od dwóch miesięcy staram się stosować tę metodę żywienia. Mam 63 lata , 183 cm wzrostu i ważę 86 kg. Odstawiłem całkowicie cukry i pieczywo i czuję się zdecydowanie lepiej, ale jest jedno ALE ? Odwiedzam WC, dwa razy w tygodniu i mam zaparcia. Czy to  brak błonnika w diecie?, czy inne błędy?Piję sok z kwaszonej kapusty lub z suszonych śliwek i ....nie pomaga. Nie odczuwam żadnych bóli brzucha , nie mam wzdęć, itp, Wszystko jest normalnie,  ale obawiam się o owe "złogi" w jelitach. Jest niemożliwe aby organizm wszystko konsumował. Będę wdzięczny za poradę, Pana zdanie na ten temat. Mam problem, bo lekarze domowi jak słyszą jak ja się odżywiam to załamują ręce i niczego dobrego mi nie prognozują. Każą takie żywienie zdecydowanie  odstawić. Ja jednak uważam, dr Kwaśniewski ma rację, więc nadal tak jadam.   Co będzie dalej ?  Liczę na Pana Doktora odpowiedź.

Z wyrazami uszanowania

Roman A.

 

Szanowny Panie,

przez zaparcie zwane również obstrukcją rozumie się zwykle oddawanie mniej niż dwóch stolców tygodniowo. Według ogólnie przyjętych kryteriów rozpoznanie zaparcia wymaga występowania przez 3 miesiące w ciągu ostatnich 12 miesięcy następujących objawów: nadmierne parcie na stolec, „twardy stolec”, odczucie niepełnego wypróżnienia, uczucie przeszkody w odbytnicy lub odbycie, konieczność zabiegów manualnych w celu ewakuacji stolca, mniej niż 2-3 wypróżnienia w tygodniu. Oprócz rzadszego oddawania stolca muszą wystąpić pewne objawy subiektywne takie jak nadmierne wiatry, bóle brzucha, wzdęcia i inne. Jak Pan zaznaczył żadne z takowych u Pana nie występują, trudno więc mówić o zaparciach, przyznać należy jednak, że oddaje Pan stolec stosunkowo rzadko. Zwykle takie czynności fizjologiczne załatwia się raz dziennie i nie powinno to sprawiać większych problemów.

Sporo ludzi uskarża się na zaburzenia perystaltyki jelit. Jeżeli w przewodzie pokarmowym nie występują mechaniczne przeszkody to właśnie praca jelit jest najczęstszą przyczyną występowania zaparć. Sporadycznie mogą je powodować czynniki toksyczne, a niekiedy psychiczne. Pasaż jelitowy, czyli czas jaki jest potrzebny, aby zjedzony pokarm przemieścił się przez cały przewód pokarmowy u dorosłej, zdrowej osoby zwykle trwa mniej niż 72 godziny, chociaż nie ma idealnego czasu trawienia jedzenia. To cecha indywidualna, która często nie ma związku z dietą. Pasaż jelitowy u kobiet jest dłuższy niż u mężczyzn i z wiekiem jeszcze się wydłuża. Wyraźny jest też jego związek z aktywnością fizyczną. Znacznie spowalnia się na przykład u osób leżących z powodu choroby. Jeżeli jednak między jednym a drugim wypróżnieniem upływa nie więcej niż 72 godziny to nie należy uznawać tego za chorobę. Gdy czas się wydłuża, można mówić o spowolnionym pasażu jelitowym, który jest uznawany za patologię. Wśród zaburzeń czynnościowych wyróżnia się dwa ich typy: spastyczne i atoniczne. Zaparcia spastyczne spowodowane są przez skurczone jelito grube, które w takim stanie jest przez większość czasu, uniemożliwiając przesuwanie się mas kałowych. Podwyższona pobudliwość jelita grubego powoduje, iż praktycznie w ogóle nie pojawia się perystaltyka. Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy w przewodzie pokarmowym dochodzi do przewagi układu parasympatycznego. Osoba, którą dotyka ten problem cierpi na bóle brzucha. Brzuch jest bolesny, wzdęty. Chory usilnie próbując się wypróżnić napina mięśnie, czasem udaje się wydalić małe grudki kału. Niekiedy zaparcia występują naprzemiennie z biegunkami. 

W zaparciach atonicznych mamy do czynienia ze zmniejszony napięciem ścian przewodu pokarmowego i zwolnionym pasażem jelitowym, co doprowadza do wysuszenia stolca, ponieważ w jelicie grubym dochodzi do wchłaniania wody. Wolniejsze przechodzenie mas kałowych powoduje, że zwiększa się czas wchłaniania wody z resztek pokarmowych. Stolec staje się suchy i trudny do usunięcia.
Ta forma zaparć spowodowana jest przez osłabienie błony mięśniowej ściany jelita i mamy tu do czynienia z przewagą układu sympatycznego w układzie pokarmowym. Perystaltyka jelit zostaje spowolniona, czynność motoryczna jelita grubego znacznie się obniża. Pojawia się ogólne osłabienie, brak apetytu, obniżenie aktywności fizycznej, wzdęcia, bóle brzucha.
Powszechnie zaleca się w leczeniu zaparć zaleca się pokarmy zawierające błonnik, ponieważ jest on niestrawny i drażni ściany jelito, które dąży do pozbycia się go. Pracę jelit pobudzają również śliwki, czy daktyle. Ich stosowanie w niewielkich ilościach jest całkowicie bezpieczne nawet przy żywieniu optymalnym. Leczenie środkami farmakologicznymi nie ma obecnie zbyt dobrych opinii. Początkowo działają one bardzo dobrze, jednak po pewnym czasie jelita tracą zdolność naturalne perystaltyki, co zaostrza objawy.

Po przejściu na żywienie optymalne z reguły szybko ustępują wszystkie zaburzenia czynnościowe w przewodzie pokarmowym i nie trzeba stosować żadnych substancji w celu jego pobudzenia. W Pana przypadku również nie widzę potrzeby żadnego leczenia. Należy pamiętać, że nasza dieta oparta jest na produktach ubogo resztkowych, które w przeważającej ilości zostają wchłonięte i dlatego objętość kału ulega zmniejszeniu. Praktycznie nie jada się na żywieniu optymalnym produktów roślinnych, które są słabo przyswajalne, tak że nie ma obawy aby dochodziło do tworzenia złogów czy kamieni kałowych. Dodatkowo w diecie mamy zbilansowane zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze i dostarczamy ich tyle ile jest nam potrzebne, w odróżnieniu od reszty populacji, która zjada co popadnie na „chybił trafił” i zazwyczaj zbyt wiele. Jeżeli zaparcia na diecie nie ustępują od razu to można je leczyć prądami selektywnymi. Jak już wspomniałem zarówno w zaparciach spastycznych jak i atonicznych mamy do czynienia z zaburzeniami funkcji układu autonomicznego. Na zaparcia spastyczne stosuje się prądy „S”, natomiast na atoniczne „PS” przykładając elektrody nad jelitem grubym. Istnieje również możliwość leczenia zaparć o podłożu psychicznym stosując zabiegi na centralny układ nerwowy. W przypadku wystąpienia przyczyny mechanicznej konieczna bywa interwencja chirurgiczna, ale wtedy zaparcia są jedynie objawem innej choroby.

lek. med. Przemysław Pala