(19.11.2013) Problemy ze wzrokiem - lek. med. Przemysław Pala

Szanowny Panie Doktorze,
okulista stwierdził u mnie zespół rzekomego złuszczenia nabłonka torebki soczewkowej, PEX – genetyczne ubytki włókien, zespół suchego oka, lekkie zmętnienie soczewki w lewym oku. Ciśnienie w oku lewym 20.09.2013 było 25, w prawym 15, kąt widzenia bez zmian, prawidłowy. Po podaniu prądów PS na gałki oczne (transcerebralnie), 8 zabiegów po 15 minut miałam wizytę u okulisty i ponowne badanie: ciśnienie oko lewe 31, prawe 11. Okulista zalecił krople Cosopt (skład: Dorzolamidum + Timololum) 2 x dziennie. Żywienie Optymalne stosuję 17 lat. Wzrost 162cm, waga 64 kg, wiek 64 lata.
Obecnie:
Białko: 35-40g (5 żółtek, 100g mięsa i 50g sera białego)
Tłuszcz: ok. 120g głównie masło
Węglowodany: 40-60g: warzywa, mąka tylko w plackach optymalnych, sporadycznie owoce.
Od 40 lat palę papierosy 10 -15 szt dziennie. Moja gorąca prośba o radę: co powinnam robić, czy kontynuować zabiegi , czy tylko na jedno oko i czy zastosować krople czy też poczekać. Ogólny przebadany stan zdrowia bez problemów.

Z poważaniem
Lucyna


Szanowna Pani,
choroba, którą u Pani zdiagnozowano jest rzadką postacią jaskry. Polega na zwiększeniu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, co powoduje uszkodzenie włókien nerwowych nerwu wzrokowego, które kończą się w oku. Prowadzi to upośledzenia widzenia. Prawidłowe ciśnienie śródoczne wynosi ok. 16 mmHg, a za górną granicę normy przyjmuje się wartości 20–22 mmHg. Wzrost ciśnienia może być spowodowany zwiększona produkcja płynu śródgałkowego, lub jego upośledzonym odpływem przez tzw. „kąt przesączania”. W Pani przypadku mamy do czynienia z tą drugą sytuacją. Jest to jaskra wtórna otwartego kąta, w której dochodzi do utrudnienia odpływu cieczy wodnistej, na skutek gromadzenia się w miejscu ujścia płynu złogów tkanki nabłonkowej i barwnika uwolnionego z tęczówki. U podstaw choroby leży odkładanie się złogów w przednim odcinku oka – wewnątrz i na powierzchni soczewki, w tęczówce, w kącie przesączania oraz spojówce i śródbłonku rogówki. Materiał ten jest wytwarzany przez nieprawidłowe komórki błon podstawnych, które są naturalnymi strukturami gałki ocznej. Obecnie uważa się, że jest to choroba ogólnoustrojowa a oko stanowi jeden z narządów objętych zmianami. W normalnych warunkach proces ten następuje powoli i obumierające komórki są stopniowo oddzielane, przedostają się do płynu gałkowego i wraz z nim odpływają z gałki ocznej. Jeżeli jednak złuszczanie następuje zbyt szybko to dochodzi zagęszczenia produktów rozpadu i mogą one „przytkać” kąt przesączania. Powoduje to naturalnie wzrost ciśnienia i co za tym idzie stopniowe uszkodzenie nerwu wzrokowego.

Leki, które Pani przyjmuje nie hamują tego procesu, tylko ułatwiają odpływ płynu. Jest to leczenie objawowe i nie zawsze jest ono skuteczne, jednak nie ma leków wpływających na rozpad śródbłonka. Prądy selektywne, które Pani przyjmowała, również oddziaływają na kąt przesączania, jednak ich działanie utrzymuje się długotrwale. Aby powstrzymać rozwój choroby należy zastanowić się dlaczego dochodzi do zbyt szybkiego rozpadu śródbłonka. Z podanych przez Panią informacji mogę wyodrębnić dwa czynniki, które mają wpływ na ten proces. Pierwszym z nich jest palenie papierosów, które uszkadzają śródbłonek we wszystkich narządach, głównie w naczyniach krwionośnych, ale z pewnością może to dotyczyć i innych organów. Drugim czynnikiem, który ma istotne znaczenie jest ilość spożywanego białka. Białko ma bardzo istotne znaczenie w procesach odbudowy tkanek. Przy jego niedoborze regeneracja przebiega wolniej i może być niepełna. Dlatego proponuję zwiększyć podaż białka o około 20g na dobę. Oczywiście dobrze byłoby przynajmniej ograniczyć palenie papierosów. Jeżeli będzie Pani palić ok. 5 papierosów dziennie, to nie powinno to mieć praktycznie żadnego wpływu na stan zdrowia. Może Pani co kilka miesięcy powtarzać serie zabiegów, ale prądy powinny być wykonywane na gałki oczne, nie na czoło. Zawsze należy wykonywać zabiegi na obie gałki, ponieważ nie ma ryzyka, że obniża one ciśnienie za bardzo. Cały czas powinna Pani kontrolować ciśnienie w gałce ocznej, ponieważ priorytetem są jego odpowiednie wartości. Uważam, że lepiej jest przyjmować leki, niż dopuścić do utrwalonego i nadmiernego wzrostu ciśnienia. W chwili obecnej nie ma jeszcze powodów do popadania w panikę, ponieważ Pani wartości ciśnienia nie są bardzo wysokie.

Myślę, że choroba jest jeszcze do opanowania i nie dojdzie u Pani do poważnych powikłań, jednak jeżeli nie dojdzie do wyleczenia to zostaje jeszcze leczenie chirurgiczne, które ma zazwyczaj wysoką skuteczność. W tej kwestii należy się jednak zastosować do zaleceń okulisty.

lek. med. Przemysław Pala