(18.XII.2004) Bóle krocza - odpowiada lek. med. Przemysław Pala

Panie doktorze!
Na diecie optymalnej jestem ponad 2 lata. Główne dolegliwości jakie skłoniły mnie do przyjęcia takiego sposobu odżywiania się to alergia, drętwienie prawej ręki i bóle krocza. Dwie pierwsze dolegliwości ustąpiły po kilku tygodniach. Trzecia też ustąpiła ale po roku wróciła i z chwilowymi przerwami trwa do dzisiaj. To właśnie ona skłoniła mnie do napisania tego listu. Mam 38 lat, wzrost 176, waga 81 kg. Moje dzienne żywienie opty. To B- 40, T - od 120 do 150, W - 70. Zjadając mniej węglowodanów miałem problemy ze snem i układem nerwowym. Od pewnego czasu dość systematycznie (1-2 tabletki na dzień) zażywam DOLOMIT lub zjadam nasiona słonecznika. To tez poprawia mi samopoczucie. Wracam teraz do dolegliwości, która nie ustępuje. Lekarz (nieoptymalny) urolog moje dolegliwości diagnozuje w dwóch kierunkach. Pierwszy to stan zapalny gruczołu krokowego, drugi to żylaki powrózka. Ciągle zmienia leki przeciw stanom zapalnym, które w niczym nie poprawiają moich dolegliwości. Żadne badanie moczu na posiew nie potwierdza istnienia bakterii. Badania USG nie potwierdzają teorii o istnieniu żylaków. Kilka dni temu zostałem ponownie skierowany na badanie USG pod katem żylaków. Oto wynik tego badania cytuję : oba jądra sonograficznie bez zmian. Najądrze lewe o obniżonej echogeniczności w porównaniu ze stroną prawą bolesne podczas badania. Po stronie prawej drobny 4 mm wodniczek najądrza. Sonograficznych wykładników żylaków powrózka nie stwierdza się. Gruczoł krokowy niepowiekszony, nieco kulisty. Badanie wykonano głowicą 7,5-13,0 Mhz kolor power doppler. Niepokoi mnie ten wodniczek i różnice w najądrzach. Towarzyszy mi niepokój ale też zaciekawienie, może wreszcie uda się określić przyczynę mojego bólu . Momentami jest tak, że wyraźnie czuje go z prawej a innym razem z lewej strony krocza oraz worka mosznowego.
Przedstawię jeszcze inne wyniki badań analitycznych z dnia 30 września cholesterol całkowity 225, HDL 46, LDL 168, trójglicerydy 58, WBC 5,3 RBC 5,00 HGB 14,4 HCT 45,2 OB. 2, KET - ++. Jeszcze może kilka zdań na temat bólu jaki odczuwam w okolicy krocza. Pojawia się on zwłaszcza po jeździe na rowerze (od dwóch lat jeżdżę bardzo rzadko), przy częstym siadaniu i wstawaniu, przy szybkim zakładaniu bielizny. Niemal każde lekkie trącenia jądra powoduje ból, który przypomina ten kiedy otrzyma się uderzenie piłką w krocze.
Panie doktorze bardzo proszę o opinię w tej sprawie oraz pomoc.
Ryszard


Szanowny Panie!
Poruszany przez Pana temat jest stosunkowo nietypowy, ponieważ opisywane dolegliwości nie należą do powszechnych. Rzeczywiście (jak twierdzi urolog) bóle worka mosznowego i krocza spowodowane są najczęściej stanem zapalnym, który stosunkowo szybko można przeleczyć stosując tradycyjną farmakoterapię. W Pana przypadku okazała się jednak ona całkowicie nieskuteczna co przemawia za wykluczeniem tego procesu. W badaniu USG również nie uwidoczniono specjalnych zmian. Było ono przeprowadzone w sposób bardzo dokładny, dlatego został wykazany minimalny wodniak oraz nieznaczne różnice gęstości najądrzy. W praktyce występowanie torbieli i małych wodniaków jest czymś zupełnie naturalnym i zazwyczaj niegroźnym. Spotyka się je na różnych narządach (np. nerki, wątroba) i nie dają one żadnych objawów, a wykrywane są zazwyczaj przypadkowo- tak jak u Pana. Głównym się działania w celu ich usunięcia, podczas gdy nie jest to wcale konieczne. Podobnie wygląda sprawa z gęstością tkanki najądrza, która może być spowodowana np. naturalnymi różnicami w problemem w leczeniu tego typu zmian jest nastawienie pacjenta, który często boi się ich i usiłuje wymusić na lekarzu podjęcie ukrwieniu obu jąder i jest rzeczą powszechnie spotykaną. Tak więc- podsumowując można założyć, że drobne odchylenia wykazane w badaniu USG nie powinny być przyczyną przewlekłych dolegliwości bólowych.
Wskazówką co do ich źródła może być informacja dotycząca jazdy na rowerze, którą Pan podaje.
Worek mosznowy jest unerwiony czuciowo przez nerwy uchodzące przez kość krzyżową na poziomie S2, S3, czyli stosunkowo nisko w pobliżu kości guzicznej. Jeżeli dochodzi do ucisku na nerwy w pobliżu ich ujścia, albo wzdłuż ich przebiegu to może to dawać subiektywne dolegliwości bólowe w obszarze unerwionej przez nie skóry. Z podobną sytuacją mamy do czynienia np. w rwie kulszowej gdzie dolegliwości dotyczą kończyny dolnej, a przyczyna tkwi w kręgosłupie. Nacisk na nerw może byś spowodowany przez zwężenie otworu, który uchodzi lub drobny guzek taki jak nerwiak lub włókniak leżący na albo w pobliżu nerwu. W przypadku obecności podobnych zmian dodatkowy ucisk (jak w czasie jazdy na rowerze) może dawać silne dolegliwości bólowe. Aby potwierdzić istnienie podobnych zmian pomocne może być wykonanie badania tomograficznego lub rezonansu magnetycznego miednicy, jednak drobne anomalie mogą być czasem przeoczone. W przypadkach dolegliwości bólowych związanych z uciskiem na nerwy rdzeniowe pomocne często jest zastosowanie prądów selektywnych. Proponuję rozpocząć od serii 10-15 zabiegów PS po 20 minut na spojenie łonowe. Poprawa powinna być odczuwalna między 7 a 10 zabiegiem. Jeżeli po 15 dniach nie odczuje Pan różnicy, dalsze kontynuowanie terapii jest bezcelowe i pomocy należy szukać u neurologa, który prawdopodobnie zleci powyższe badania. Uważam, że leczenie urologiczne nie przyniesie większych zmian.
Jeżeli chodzi o stosowaną przez Pana dietę to powinno się zwiększyć nieco spożycie białka do 50-60g/dobę, natomiast tłuszczu można nie liczyć wcale, ponieważ waga 81 kg przy 176 cm jest prawidłowa. Najlepiej dostarczyć więcej białek z grupy kolagenowych, ponieważ z listu wynika, że mogą występować zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie.
Nieco zachwiany jest u Pana również profil lipidowy, w którym powinno być nieco więcej HDL w stosunku do cholesterolu ogólnego. Przyjmuje się, że powinien on stanowić powyżej 20% czyli przy 225 minimum 45. Na żywieniu optymalnym obserwujemy zazwyczaj wartości wyższe sięgające nawet 40-50%, choć oczywiście pański wynik nie jest powodem do niepokoju. Przyczyna tego stanu tkwi prawdopodobnie w niedoborze białek pokarmowych (HDL składa się nie tyko z lipidów, ale i protein). Po korekcie diety profil powinien ulec dalszej poprawie. Pozostałe wyniki są prawidłowe.
Z pozdrowieniami
lek. med. Przemysław Pala