(18.10.2015) Dysplazja - lek. med. Przemysław Pala

Panie doktorze,

zwracam się do Pana z prośbą o pomoc i poradę w sprawie żony. Oboje mamy po 50 lat i ogólnie jesteśmy zdrowi nie licząc trochę nadwagi. Leków nie bierzemy. Moja żona choruje jednak od dziecka na dysplazję lewego stawu biodrowego. O tej dysplazji to wiedziała już ona od dawna, jednak specjalnie się nie skarżyła. Od pewnego czasu zaczęła jednak mieć bóle kiedy dłużej pochodzi, czasem bóle w nocy. Początkowo myślała, że to rwa kulszowa, ale ortopeda po zrobieniu zdjęcia stwierdził jednak dysplazję. Właściwie nie powiedział co mamy robić, tylko stwierdził, że w przyszłości będzie ona wymagać wymiany tego biodra. Teraz jesteśmy w trakcie rehabilitacji, jest już pewna poprawa, ale żona cały czas martwi się tą operacją. Czy żywienie optymalne może pomóc w tej chorobie? Może powinna wziąć prądy selektywne? Pytam się Pana ponieważ 10 lat temu byliśmy w Jastrzębiej Górze na tej diecie i teraz myślimy, żeby spróbować ponownie.

 

Pozdrawiam Karol W.

 

Szanowny Panie,

Pańska żona nie choruje na dysplazję stawu biodrowego, tylko się z nią urodziła. Piszę to na wstępie, ponieważ muszę wyraźnie zaznaczyć, że dysplazja nie jest chorobą tylko wadą rozwojową, z którą człowiek się rodzi. Dotyka ona z reguły kobiet kobiet i dotyczy najczęściej lewego stawu biodrowego. Jest to ona powodowana warunkami jakie występują w życiu płodowym. Do uszkodzenia stawu biodrowego może dojść już pod koniec drugiego miesiąca ciąży, ale wtedy są to bardzo ciężkie wady, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Umiarkowana dysplazja rozwija się pod koniec ciąży, w ostatnim jej miesiącu. Uwarunkowana jest ona głównie czynnikami mechanicznymi takimi jak małowodzie i ułożenie płodu. Jeżeli dziecko ułoży się ku lewemu boku matki to jej kręgosłup naciska na lewe udo dziecka i powoduje dociskanie go do prawego, co w konsekwencji wywołuje wypychanie głowy kości udowej z panewki. Dodatkowo organizm kobiety pod koniec ciąży wydziela hormony zwiotczające aparat więzadłowy. Ma to ułatwić rozszerzenie miednicy w czasie porodu, ale powoduje też rozluźnienie torebki stawowej stawu biodrowego dziecka, dlatego głowa kości udowej może częściowo wydostać się poza staw. W tym czasie cały czas następuje kształtowanie szkieletu płodu. Jeżeli w stawie zabraknie głowy to panewka ulega wypłaszczeniu. Dlatego po urodzeniu w płaskiej panewce brak jest miejsca na głowę kości udowej i taką właśnie sytuację nazywamy dysplazją.

Obecnie dzięki postępowi metod radiologicznych i powszechnemu badaniu noworodków takie przypadki są wykrywane bardzo wcześnie i leczenie podejmuje się natychmiast, co zapobiega późniejszym powikłaniom. Zwiększyła się również świadomość rodziców. Wcześnie rozpoznana dysplazja stawu biodrowego jest praktycznie całkowicie uleczalna dzięki stosowaniu aparatów ustawiających uda w rozwarciu. Jest to mechanizm odwrotny do tego, który zachodzi w życiu płodowym (dociskanie ud) i pozwala na wprowadzenie głowy do panewki. Jeżeli się tego nie zastosuje to część głowy pozostanie poza panewką i w późniejszym okresie dochodzić będzie do nieprawidłowego jej obciążenia, co zaskótkuje wczesnym rozwojem zmian zwyrodnieniowych.

Kiedyś dysplazję stawu biodrowego wiązano z genetyką, ponieważ nie występowała ona w Afryce, ale okazało się to błędem. Murzynki noszą dzieci w nosidełkach na brzuchu z rozwartymi udami, co jest naturalnym leczeniem wady. 50 lat temu rozpoznawalność dysplazji była znacznie niższa i nie istniało jeszcze badanie USG, dzięki któremu łatwo ją rozpoznać, dlatego przypadki lżejsze bywały przeoczane. Tak cię stało w przypadku Pana żony.

Obecnie mamy do czynienia z rozwojem zmian zwyrodnieniowych stawu, które dają dolegliwości bólowe. Jak wspomniałem dzieje się tak dlatego, że część głowy znajduje się poza panewką i ciężar ciała naciska na mniejszą niż normalnie powierzchnię powodując szybsze zużycie stawu. Aby spowolnić destrukcję stawu stosuje się fizykoterapię, która żona właśnie przechodzi. Przypuszczam, że zalecił ja właśnie ortopeda, który jednak powiedział co powinno się robić. Przy braku skuteczności rehabilitacji możliwe jest wdrożenia operacyjnego z wymianą stawu włącznie. Moim zdaniem endoprotezoplastyka jest leczeniem ostatecznym, które powinno się stosować po wyczerpaniu i nieskuteczności innych metod.

Niestety żywienie optymalne nie leczy wad wrodzonych ani chorób genetycznych. Nie oznacza to jednak, że nie warto go zastosować. Odpowiednie odżywianie bogate w białka kolagenowe może znacznie poprawić regenerację i wzmocnić tkankę chrzęstną stawu biodrowego oraz spowolnić rozwój zmian zwyrodnieniowych. Bardzo istotna jest też tutaj redukcja masy, co daje zmniejszenie obciążenia stawu biodrowego. Obniżenie wagi o 20% skutkuje zazwyczaj zmniejszeniem dolegliwości bólowych ze strony stawów o przynajmniej połowę. W swoje praktyce wielokrotnie miałem do czynienia z osobami, które rezygnowały z operacji wymiany stawu po przejściu na żywienie optymalne z powodu ustąpienia dolegliwości bólowych. Uważam, że jest to możliwe również w przypadku Pana żony, gdyż jej dolegliwości nie są bardzo nasilone. Oczywiście wskazane byłoby też zastosowanie prądów selektywnych PS na kończyny dolne, co poprawi odżywienie chrząstki i zmniejszy dolegliwości bólowe. O leczeniu operacyjnym na razie nie powinniście myśleć.

lek. med. Przemysław Pala