(16.XI.2004) Szumy w uszach - odpowiada lek. med. Przemysław Pala

Czy mogę prosić tą drogą o kilka uwag na temat szumów usznych. Nie muszę z pewnością wspominać, jakie są rokowania w przypadku tej choroby. Mam 34 lata. Szumy pojawiły się u mnie po 7 latach żywienia optymalnego w wyniku silnego stresu trwającego około 10 dni. Prądy selektywne (kilkadziesiąt) nie pomogły zbyt wiele. Oprócz szumu odczuwam piekący ból w całej głowie. Pobyt w szpitalu (na przełomie lutego i marca tego roku) i podawane tam leki oraz kroplówki pogorszyły mój stan. Niektórzy twierdzili, że rozchorowałam się z powodu diety optymalnej, ponieważ wytworzył się u mnie siarkowodór z nadmiaru jajek. Ale po zaniechaniu żywienia optymalnego na trzy miesiące mój stan był jeszcze gorszy. Obecnie wiem przynajmniej, że to nie była prawda. Pozdrawiam serdecznie!
Z poważaniem
Ewa z Bielska-Białej

Przyczyn szumów w uszach może być bardzo wiele, ale z pewnością nie należy do nich żywienie optymalne. Najczęstszym powodem są zmiany miażdżycowe w tętnicach mózgowych lub naczyniach ucha środkowego i wewnętrznego. Blaszki miażdżycowe, które tworzą się w świetle naczyń krwionośnych powodują zawirowania nurtu krwi, a to odczuwalne jest subiektywnie jako szumienie lub pulsowanie nasilające się zwłaszcza w ciszy lub nocą. Rozwój miażdżycy jest procesem długotrwałym, a jej objawy spotyka się zazwyczaj u ludzi w starszym wieku. Mimo, że sama miażdżyca może rozwijać się nawet u osób 18-sto letnich to zaczyna się ją odczuwać dopiero po 20-40 latach, gdy przepływ krwi w naczyniach zmniejsza się do około 30% normy. Żywienie optymalne powoduje cofanie się zmian miażdżycowych, co udowodniły juz tysiące osób pozbywając się dolegliwości, ale również uzyskując poprawę w badaniach obiektywnych takich jak zdjęcia dna oka, arteriografia czy badania dopplerowskie.
W przypadku dolegliwości spowodowanych miażdżycą dużą ulgę przynosi zazwyczaj zastosowanie prądów selektywnych, które szybko zmniejszają lub usuwają przykre objawy.
W Pani przypadku wszystko wskazuje na to, że szumy w uszach nie są spowodowane rozwijającą się miażdżycą. Jest Pani na to zbyt młoda, a długotrwałe stosowanie diety doprowadziło prawdopodobnie do całkowitego oczyszczenia tętnic mózgowych.
W grę może wchodzić również kilka innych przyczyn, które należy rozważyć. Występowanie sumów usznych wraz z bólami głowy spotyka się czasami w zapaleniach zatok i wyrostka sutkowego kości skroniowej. Są to choroby bakteryjne przebiegające w sposób powolny i długotrwały, a ich diagnostyka nie jest łatwa, ponieważ dostęp do wnętrza kości czaszki jest stosunkowo skomplikowany. Do postawienia rozpoznania pomocne może być wykonanie badań rtg zatok lub TK głowy w celu stwierdzenia obecności płynu co potwierdza rozpoznanie, jednak jego brak go nie wyklucza. Pomocne jest również zrobienie badania bakteriologicznego, czyli wykonanie wymazu z posiewem, z którego można wyprodukować autoszczepionkę. Jej skuteczność jest stosunkowo wysoka. Materiał do badania pobiera laryngolog najczęściej z tylnej ściany gardła na szczycie nasilenia objawów.
Kolejnym powodem Pani problemów mogą być wady kręgosłupa szyjnego spowodowane urazem lub długotrwałą nieprawidłową i wymuszoną pozycją (np. praca przy komputerze). Skrzywienie kręgosłupa lub przesunięcie krążka międzykręgowego objawia się często bólami karku promieniującymi do okolicy potylicznej. Deformacje w części szyjnej powodują niejednokrotnie zaburzenia przepływu krwi w tętnicach kręgowych, co daje objawy niedokrwienia mózgu lub wywołuje pulsujące szumy. Potwierdzeniem w takiej sytuacji będzie zwyczajne zdjęcie rtg kręgosłupa szyjnego w projekcji przednio-tylnej i bocznej.
Skuteczne leczenie chorób kręgosłupa wymaga najczęściej różnego rodzaju terapii manualnych, ależ najpierw upewnić się czy osoba, która się tym zajmuje ma odpowiednie kwalifikacje, bowiem leczenie przez domorosłych nastawiaczy może mieć fatalne konsekwencje. Z konwencjonalnych metod leczenia polecić mogę tzw szkołę McKenzie, która jest ostatnio w Polsce bardzo popularna. Polega ona na odpowiednich, dobranych indywidualnie dla pacjenta ćwiczeniach. Ich regularne wykonywanie doprowadza do usunięcia zniekształcenia w obrębie kręgosłupa.
Przed rozpoczęciem skomplikowanych badań proponuję jednak wykonanie jednej stosunkowo prostej czynności: czyszczenia przewodów słuchowych np. za pomocą świecowania. Niejednokrotnie szumy w uszach spowodowane są nagromadzeniem się woskowiny, którą trzeba usunąć. Jest to sprawa prosta, nie wymaga specjalnych przyrządów ani znacznych kosztów i z pewnością Pani nie zaszkodzi nawet jeżeli przewody słuchowe są czyste.
Łączenie w czasie wystąpienia szumów z przebytym stresem może nie mieć decydującego znaczenia i korelacja jest zupełnie przypadkowa, natomiast zupełnym absurdem jest mówienie o siarkowodorze powstającym z jajek. Proponuję poszukać rozwiązania według podanych wyżej wskazówek i dalej stosować żywienie optymalne.
Z poważaniem
lek. med. Przemysław Pala – konsultant medyczny Akademii Zdrowia Arkadia-Lido w Jastrzębiej Górze.