(14.08.2006) Stwardnienie Rozsiane

Szanowni Państwo,

Po prelekcji Pana doktora Jana Kwaśniewskiego we Lwowie, do naszych rąk trafiła książka doktora Jana Kwaśniewskiego i Marka Chylińskiego „Dieta Optymalna”. Informację o Arkadii Lido zaczerpnęliśmy na sajcie internetowym.

Nasza córka, Maria Pakosz ma 19 lat i od sierpnia 2003r. (tzn. 3 lata) choruje na Stwardnienie Rozsiane (według ustaleń lekarzy).

Wpierw choroba uderzyła na prawe oko, za jedna noc córka straciła całkowicie wzrok na jedno oko, prawda po upływie dwóch miesięcy wzrok powrócił do normy. Natomiast od grudnia 2003r. choroba uderzyła na prawą nogę. Staraliśmy się nie leczyć zbytnio naszej córki rożnymi lekarstwami hormonalnymi, jakie stosują lekarze we Lwowie i jakie na ogół nie pomagają, a wręcz przeciwnie jest od nich gorzej. Na interferony lub betaferony naszą rodzinę nie stać. W swoim czasie (2004 – 2005r.) leczyliśmy córkę u znahora za Stanisławowem, który twierdził, że córka ma encyphalomielitis i przez pewien okres była poprawa zdrowia (on leczył ziołami i różnymi nastojami z traw). Stosowana przez nas igłoterapia, też nie przynosi spodziewanej poprawy zdrowia. Najwięcej pomógł córce Sok Noni, który piła przez 9 miesięcy. W dane chwili córka jest objęta bezpłatnym dwuletnim leczeniem sprawdzanym równiez na Ukrainie preparatem MN 116, króry również nie przynosi poprawy zdrowia.

Córka, jest to nasze najstarsze dziecko, studiuje na Uniwersytecie lwowskim (ukończyła pierwszy rok studiów). Posiada drugą grupę inwalidzką. Choć ma trudności z poruszaniem się (prawa noga) i lekką ogólną dezfunkcją ruchową (drżenie ogólne ciała i rąk), radzi sobie sama: dojeżdża sama na uczelnię i z powrotem do domu. Poza tym, mamy jeszcze troje zdrowych dzieci.

Zwracamy się do Państwa o pomoc w wyleczeniu naszej córki i wierzymy w skuteczność diety optymalnej ( w leczenie przyczyn choroby).

Fundacja „Pomoc Polakom na Wchodzie” wyraziła chęć sfinansowania pobyty naszej córki w takim ośrodku, jak Arkadia Lido. Prosimy o przysłanie na nasz e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. informacji o pobycie w państwa ośrodku wraz z cenami zakwaterowania, żywienia, leczenia (również prądami selektywnymi), szkolenia i innych potrzebnych zabiegów na pełny (potrzebny) okres pobytu.

Jesteśmy ograniczeni w terminie możliwości leczenia z powodu nauki córki w uniwersytecie (nauka na uczelniach wyższych na Ukrainie zaczyna sie od 1 września).

Błagamy Państwa o pomoc w leczeniu naszej córki i dziekujemy za wszystkich Wyleczonych i schylamy czoło przed ofiarną pracą Pana doktora Jana Kwaśniewskiego na rzecz chorych.

Serdecznie pozdrawiamy i prosimy o odpowiedź w nasze sprawie
Teresa i Zbigniew Pakosz


Szanowni Państwo,

Wiedza doktora Kwaśniewskiego staje się znana coraz szerzej na całym świecie z czego należy się cieszyć, zwłaszcza gdy korzystają z niej nasi rodacy. Tak się przekornie zdarzyło, że w pierwszej kolejności dotarła ona za ocean, natomiast Polacy tuż za granicą musieli czekać dłużej.

Wydaje się jednak, że dla Państwa córki nie jest jeszcze zbyt późno. Jej choroba jest stosunkowo świeża i prawdopodobnie wiele zmian można jeszcze odwrócić. Zazwyczaj w Arkadiach mamy do czynienia z pacjentami, którzy chorują od wielu lat i tak jak wasza córka chwytali się już różnych metod leczenia (oczywiście bezskutecznie). Przybywają oni do Arkadii w dość poważnym stanie zaawansowania choroby i różnym stanie psychicznym. Praktycznie wszyscy pacjenci, z którymi miałem do czynienia nie wierzyli w możliwość wyleczenia z choroby.

Współczesna medycyna nie zna do końca przyczyny stwardnienia rozsianego (SM), dlatego nie jest w stanie wynaleźć skutecznego leku. Obecnie najskuteczniejsze są hormony sterydowe, które przerywają rzut choroby, nie prowadząc jednak do trwałego wyleczenia. Z braku innych środków są one powszechnie stosowane mimo tego, że posiadają wiele działań ubocznych. Wprowadzony ostatnio do leczenia interferon według oficjalnych badań ma około 30% skuteczności, ale do leczenia kwalifikowani są pacjenci w trakcie remisji choroby, czyli ci, którzy nie mają aktualnie żadnych objawów. Możliwe, że właśnie to kryterium doboru daje tak wysoki odsetek wyleczeń. Oczywiście pozostali mogą sobie go wykupić indywidualnie, ale mało kogo na to stać. Czas stosowania interferonu jest jeszcze stosunkowo krótki i dlatego nie znamy jeszcze jego odległych efektów. Poza tymi dwoma metodami farmakologicznymi nie słyszałem nawet o innych środkach, które dawałyby jakąkolwiek poprawę. Lek, który przyjmuje Państwa córka jest na razie w trakcie badań i jego skład jest tajemnicą, jednak z listu wynika, że i tak nie działa.

Aby leczyć skutecznie chorobę należy poznać i zrozumieć jej podłoże, a w tym przypadku są nim zmiany tkankowe o podłożu morfologicznym, dające zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego. Wbrew pozorom choroba nie atakuje poszczególnych części ciała jak oko, czy kończyna, tylko umiejscawia się w ośrodkowym układzie nerwowym. SM nie dotyczy bezpośrednio komórek nerwowych, które pozostają nietknięte, tylko ich osłonek. W układzie nerwowym odbywa się przewodnictwo elektryczne jak np. w telefonii kablowej, dlatego przewody, którymi płynie prąd muszą mieć odpowiednią izolację. W przypadku uszkodzenia izolatora informacja nie zostanie dostarczona do miejsca przeznaczenia, bo po drodze „ucieknie bokiem”. Taką właśnie sytuację mamy w tej chorobie. Impuls nerwowy, czyli informacja z kory mózgu nie może być dostarczona do narządu, ponieważ ucieka w miejscu uszkodzonej izolacji. W ludzkim organizmie takimi izolatorami włókien nerwowych są tzw. osłonki mielinowe zbudowane z komórek wypełnionych substancjami tłuszczowymi. Przy niedoborze składników odżywczych potrzebnych do ich syntezy może wystąpić zaburzenie w procesie produkcji i osłonki przestają być szczelne. Dzieje się tak u osób predysponowanych, które w pożywieniu unikają produktów pochodzenia zwierzęcego zawierających tłuszcze. Ich dieta jest bogata w składniki roślinne takie jak: produkty zbożowe, owoce i ich przetwory, ziemniaki i słodycze. Substancje w nich zawarte mogą być co prawdo przetwarzane na tłuszcze potrzebne do produkcji mieliny, jednak są to bardzo złożone procesy i w ich przebiegu mogą występować różnorakie zaburzenia.

Zmiana sposobu odżywiania (na optymalne) pozwala na ominięcie wielu procesów pośrednich co w efekcie daje zazwyczaj pominięcie wadliwego etapu. Następuje potem regeneracja osłonek impulsy nerwowe mogą bez przeszkód docierać do miejsca przeznaczenia. Klinicznym objawem odnowy w centralnym układzie nerwowym jest ustępowanie dolegliwości w narządach obwodowych. Proces ten nie jest co prawda szybki, ale pierwsze nieznaczne efekty mogą być widoczne już po kilkunastu dniach, czasem po kilku tygodniach.

Znaczne przyspieszenie powrotu do zdrowia dają prądy selektywne stosowane z żywieniem optymalnym. Same w sobie nie mają one działania leczniczego w SM, ale poprawiają ukrwienie chorych tkanek co przyspiesza ich regenerację. Dodatkowym efektem zabiegów jest zmniejszenie napięcia mięśniowego w zaatakowanych kończynach, które jest zwykle stałym objawem u chorych. W świeżych niedowładach rozluźnienie mięśni daje prawie natychmiastowy efekt terapeutyczny pod postacią powrotu prawidłowej funkcji kończyny. Długotrwałe przykurcze kończyn również ustępują po zastosowaniu prądów, jednak pacjenci nie zawsze są z tego zadowoleni, gdyż muszą od nowa uczyć się nimi posługiwać. Tak może być w przypadku Państwa córki, która obecnie przyzwyczaiła się poruszać na sztywnej kończynie i po jej delikatnym zwiotczeniu będzie się po nią „uginać”. Po kilku dniach powinna jednak odzyskać pełną kontrolę i chodzić prawidłowo. Oczywiście nie jestem a stanie w pełni przewidzieć efektów terapii, ale spodziewam się znacznej poprawy już po 10-20 dniach leczenia. Pełne wyleczenie z SM następuje u większości chorych w czasie kilku lub kilkunastu miesięcy stosowania diety. Jeżeli pacjenci przestrzegają żywienia, to po wyleczeniu nie zdarzają się nawroty.

Mam nadzieję, że wkrótce spotkamy się w Arkadii Lido i będziemy obserwować jej powrót do zdrowia.
lek. Przemysław Pala
Arkadia Lido Jastrzębia Góra
www.optymalni.pl