(14.07.2006) Zesztywniającego zapalenia stawów krzyżowo - biodrowych

Zarejestrowałem się na witrynie internetowej  "http://www.lido.optymalni.org" z prośbą pomoc w sprawie leczenia rozpoznania: ,,wczesnego okresu obustronnego zesztywniającego zapalenia stawów krzyżowo - biodrowych z zapaleniem kaletki krętarzowej prawego stanu biodrowego, z nieobecnym antygenem HLA-B27'', zdiagnozowanego przez Śląski Szpital Reumatologiczno-Rehabilitacyjny w Ustroniu - Zawodziu. Otóż mam 20 lat. Nie miałem żadnego wypadku, jeszcze rok temu byłem zdrowy ,, jak ryba". Od 7 miesięcy borykam się z bardzo uciążliwymi bólami stawów biodrowych. Z przeprowadzonych analiz wynika że OB we krwi jest w normie.  Bardzo bym prosił o pomoc,  jeśli to możliwe, gdyż próbowałem wiele sposobów zeby to wyleczyć lecz okazały się one nieskuteczne ( tabletki: MOVALIS, DICLOBERL, OLFEN).
Mam dopiero 20 lat a już w jakimś stopniu uraz na psychice.
Bardzo bym  prosił o pomoc w sprawie tej choroby Państwa metodami leczenia.
Czy są  jakieś szanse żeby to zaleczyć lub wyleczyć?


Choroba, o którą Pan pyta to tzw. seronegatywne zapalenie stawów kręgosłupa mogąca przebiegać pod różnymi postaciami. Najczęściej spotykana jednostka to zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK czyli ch. Bechterewa), w którym dominują dolegliwości bólowe kręgosłupa, a następnie dochodzi do jego zesztywnienia. Zapalenie stawów biodrowo-krzyżowych może też wystąpić w łuszczycy, zespole Ritera albo być związane z wrzodziejącym zapaleniem jelita czy chorobą Crona.

W początkowym okresie choroby dolegliwości bólowe stawów mogą być jedynym objawem choroby, a później dołączają inne zmieniając jej obraz. Bóle stawowe są zazwyczaj bardzo silne i w znacznym stopniu ograniczają sprawność chorego, a podstawowe leczenie farmakologiczne rzadko przynosi znaczną poprawę.

Ponieważ przebieg kliniczny choroby może być bardzo różny to  postawienie

rozpoznania opiera się, na badaniach laboratoryjnych. Zazwyczaj decydujące znaczenie ma stwierdzenie obecności antygenu HLA-B27 oraz nieobecność czynnika reumatoidalnego (RF). Jeżeli te warunki nie są spełnione to rozpoznanie pozostaje wątpliwe, a tak właśnie jest w Pańskim przypadku. Z listu nie dowiedziałem się zbyt wiele o występujących objawach, a nade wszystko nie miałem okazji Pana badać i dla tego nie mogę mieć całkowitej pewności co do rozpoznania, choć oczywiście go nie wykluczam. Dla pewności należałoby przypadku wykonać badanie MR dolnego odcinka kręgosłupa aby wykluczyć ewentualną zmianę morfologiczną, która daje podobne objawy, natomiast leczenie jest zupełnie inne, a polega na zabiegu chirurgicznym lub terapii manualnej. W Pana interesie leży dokładne postawienie diagnozy.

            W przypadku potwierdzenie się wcześniejszego rozpoznania, żywienie optymalne pozostaje jedyną znaną mi metodą, która może doprowadzić do pełnego wyleczenia.

ZZSK jest choroba o podłożu autoimmunologicznym, w której dochodzi do reakcji układu odpornościowego przeciwko własnym tkankom.

W prawidłowo funkcjonującym organizmie przeciwciała służą do niszczenia obcych białek, które dostaną się do wnętrza organizmu, dzięki czemu człowiek nie umiera po banalnym zakażeniu np. wirusem grypy czy opryszczki. W chorobach z autoagresji wydaje się jakby te same przeciwciała „zwariowały” i niszczą organizm, który powinny chronić! Oficjalnie nikt jeszcze do tej pory nie wyjaśnił dlaczego do tego dochodzi. Wiadomo jednak, że przyjmując leki osłabiające działanie przeciwciał doprowadzamy do zmniejszenia dolegliwości. Przyjmowanie sterydów, czy immunostatyków daje zazwyczaj bardzo szybką poprawę i zmniejszenie dolegliwości. Niestety środki farmakologiczne działają tyko wtedy kiedy się je zjada, a po kilku latach ich działanie słabnie, za to narastają działania niepożądane. Wielokrotnie zdarza się, że pacjenci leczeni na choroby reumatyczne cierpią bardziej na choroby nabyte w wyniku leczenia niż na te podstawowe. W przypadku braku innych metod leczenia taki postępowanie wydaje się moralnie usprawiedliwione, tyle tylko że pacjent powoli „się sypie”. Na szczęście Ci ostatni przez wiele lat choroby zdążą się do niej przyzwyczaić i wiedzą, że nie ma innego wyjścia.

Wyjście jednak jest i to bardzo proste. Również wyjaśnienie przyczyny dziwnego zachowania układu immunologicznego jest całkiem logiczne. Otóż przeciwciała atakują te komórki które mają nieprawidłową budowę inną niż zdrowe.  Wystarczy sprawić aby nie chciały one niszczyć tkanek własnego organizmu i choroba zacznie ustępować. Stanie się tak gdy dojdzie do przebudowy organów, które są atakowane.

W każdym żywym organizmie wszystkie tkanki i narządy są stale przebudowywane, a końcowy efekt tego procesu zależy głównie od dostarczonych substratów, czyli białek, tłuszczów i niewielkiej ilości węglowodanów, z których składa się każda komórka ludzkiego organizmu. Prawidłowo odżywiony organizm otrzymuje wszystkie niezbędne surowce potrzebne do procesów regeneracji i wszystkie narządy posiadają odpowiednią strukturę, dzięki czemu funkcjonuję prawidłowo i są rozpoznawane przez układ immunologiczny jako własne.

Jeżeli jednak organizm nie otrzymuje w pożywieniu wszystkich odpowiednich składników to niektóre organy są regenerowane w sposób nieprawidłowy i ich struktura różni się od prawidłowej. W takiej sytuacji mogą one być niszczone, ponieważ przeciwciała traktują je jako białka obce.

Tak właśnie dzieje się w ZZSK i innych chorobach autoimmunologicznych, które dotykają ludzi odżywiających się niskowartościowymi białkami oraz unikają tłuszczów zwierzęcych (np. wegetarianie). W diecie takich osób brakuje po prostu niektórych aminokwasów i tłuszczów niezbędnych do produkcji prawidłowych tkanek co prowadzi do wytwarzania biologicznych bubli nie tolerowanych przez własny organizm.

Na szczęcie dla dotkniętych tymi chorobami ludzi istnieje możliwość szybkiego wyleczenia po zmianie sposobu żywienia. Po wprowadzeniu żywienia optymalnego zazwyczaj bardzo szybko dochodzi do przebudowy chorych tkanek zwłaszcza u ludzi młodych i zostaje przerwana reakcja immunologiczna ponieważ przeciwciała nie atakują tkanek o prawidłowej strukturze.

W diecie chorych należy uwzględnić białka z żółtek, podrobów i mięs w ilości około 1g na kg m. c. i nie przekraczać tej ilości. Nadmierne spożycie białek nawet wysokowartościowych może spowodować opóźnienie wyleczenia. Właściwie nie ma potrzeby liczenia ilości tłuszczów, ponieważ w diecie optymalnej jest ich wystarczając ilość i nie obawiamy się ich przedawkowania. Chorzy na choroby z autoagresji są zazwyczaj szczupli i powinni zjadać około 3-4g tłuszczu na kg. m. c. Zapotrzebowanie na węglowodany nie odbiega w niczym od standardowego i wynosi około 0,8g na kg. m. c

Po wprowadzeniu takich proporcji można bardzo szybko spodziewać się znacznej poprawy i nie trzeba obawiać się nawrotu do póki stosuje się dietę.