(13.06.2013) Zespół bolesnego barku - lek. med. Przemysław Pala

Szanowny Panie Doktorze,
piszę do Pana, ponieważ wiem, że może mi Pan udzielić profesjonalnej porady odnośnie przyczynowego leczenia chorób z jakimi borykam się ja i mój syn. Nadmienię, że dopiero od pewnego czasu czytam Pana artykuły w miesięczniku „Optymalni”, a także w Internecie i jestem pełna uznania dla tak szerokiej Pana wiedzy, dlatego proszę o pomoc. Mój syn urodził się z porażeniem lewego splotu barkowego. Ma niedorozwój pewnych partii mięśni i ograniczenia ruchowe ręki. Po stronie lewej ma również mniejsze oko o 3 mm od oka prawego i wadę wzroku: OL – cylinder- plus 1,5 i plus 0,75 dioptrii, natomiast OP – minus 1,5 dioptrii. Przez tę wadę, pomimo noszenia okularów, niezbyt dobrze widzi. Czy możliwe jest Panie Doktorze chociaż częściowe zlikwidowanie tej wady ? Poza tym syn ma zmiany łuszczycowe głównie na głowie. Obecnie ma 20 lat, 180 cm wzrostu i waży 70 kg. Natomiast ja od dwóch lat nie mogę poradzić sobie z bólem. Cierpię na Zespół Bolesnego Barku. Mam ograniczenia ruchowe prawej ręki. Obecnie mam piekący ból w odcinku szyjnym i piersiowym kręgosłupa. Przy tym dochodzą mrowienia, cierpnięcia i zawroty głowy. Często ból umiejscawia mi się także w różnych częściach ciała np. w stopie, w stawach biodrowych. W badaniu radiologicznym odcinka szyjnego kręgosłupa ujawniono u mnie „zmiany zwyrodnieniowe w postaci zniesienia fizjologicznej lordozy szyjnej, nieznacznego zwężenia krążka międzykręgowego na poziomie C3-C6 z osteofitozą brzeżną przednich krawędzi trzonów kręgowych”. W badaniu MR stwierdzono, że mam „spłycenie lordozy szyjnej, na poziomie C4-C5 i C5-C6 widoczne są dyskretne zwyrodnieniowe wyostrzenia krawędzi trzonów. Na poziomie C4-C5 towarzyszy im niewielkie tylne dwuboczne uwypuklenie krążka międzykręgowego.”W badaniu densytometrycznym stwierdzono u mnie osteoporozę. Mam 52 lata, ważę 56kg, mierzę 162 cm.Od roku próbujemy odżywiać się optymalnie, ale jak na razie nie widzimy znacznej poprawy. Panie Doktorze bardzo prosimy o pomoc.

Z wyrazami szacunku
Alina K.


Szanowna Pani,
żywienie optymalne, jeżeli jest prawidłowo stosowane, praktycznie zawsze przynosi pozytywne skutki w stosunkowo krótkim czasie. Przypuszczam, że również w Pani przypadku nastąpiła również jakaś poprawa, bo w przeciwnym razie nie stosowała by go Pani tak długo, jednak oczywiście należy się skupić na tym co jeszcze dolega.

Zacznijmy od Pani syna. Jego głównym problemem nie jest choroba, ale przebyty uraz okołoporodowy. Porażenie splotu barkowego zdarza się czasem w trakcie porodu drogą naturalną. Dochodzi do niego najczęściej na skutek ucisku elementów kostnych kanału rodnego na bark noworodka. Jest to powikłanie rzadkie i czasem może pozostać pierwotnie niezauważone. Jego objawem jest wiotki niedowład kończyny górnej, który może się trwale utrzymywać. Nasilenie może być różne od dyskretnego osłabienia kończyny do całkowitego porażenia. W tym ostatnim przypadku rokowanie jest bardzo złe. Jeżeli nie doszło do całkowitego porażenia splotu barkowego to istnieje prawdopodobnie możliwość częściowej poprawy funkcji kończyny. W tym celu wskazane jest zastosowanie prądów selektywnych PS na chorą kończynę. Powinno się zastosować 10-15 zabiegów po 20 minut i można je powtarzać co kilka miesięcy. Ważne jest też aby w diecie uwzględnić móżdżek w niewielkich ilościach. Wystarczy go spożywać 100g tygodniowo, ważna jest systematyczność. Efekty powinny się pojawić po kilku tygodniach, choć niestety nie mogę dać Pani 100% gwarancji to szansa na poprawę jest znaczna. Prądy selektywne można również stosować na gałki oczne, jednak szansa poprawy wzroku jest niewielka. Oczy są częścią centralnego układu nerwowego i jego ubytki są zazwyczaj trwałe. Dziwi mnie natomiast utrzymywanie się zmian łuszczycowych u Pani syna. U osób rozpoczynających żywienie optymalne obserwujemy zazwyczaj bardzo szybkie cofanie zmian skórnych, a często i stawowych, jeżeli wcześniej występowały. Zazwyczaj objawy skórne cofają się w czasie od 1 do 3 miesięcy, a u chorych pozostaje czasem skłonność do łupieżu. Ustępowanie choroby jest spowodowane kompleksowymi zmianami i przebudową tkanki nabłonkowej, naczyń, układu immunologicznego i nerwowego. Ograniczenie spożycia nienasyconych kwasów tłuszczowych i dostarczenie wysokowartościowych białek zwierzęcych powoduje prawidłową przebudowę naskórka i ustąpienie reakcji immunologicznej. Odpowiednie zaopatrzenie w związki kolagenowe poprawia i uszczelnia naczynia krwionośne, a regulacja procesów wegetatywnych wpływa na poprawę funkcjonowania układu nerwowego. Brak poprawy w łuszczycy wydaje się być spowodowany niewłaściwym stosowanie żywienia optymalnego, dlatego w przypadku Pani syna proponuję dokładniejsze przeanalizowanie diety.

Pani problemy zdrowotne dotyczą zasadniczo układu kostno- stawowego. Tzw. zespół bolesnego barku nie jest jakąś konkretna jednostką chorobową tylko określeniem dolegliwości. Staw barkowy jest bardzo skomplikowanym tworem i składa się z wielu elementów, których uszkodzenie może dawać dolegliwości bólowe o różnym nasileniu. Dodatkowo bóle barku mogą być neuralgiami spowodowanymi chorobą kręgosłupa szyjnego. Staw barkowy jest wyjątkowy pod względem budowy jak i funkcji. Jego zakres ruchomości jest największy ze wszystkich stawów człowieka. W zasadzie anatomicznie składa się on z 3 stawów, które są poruszane za pomocą wielu mięśni przyczepiających się w pobliżu oraz co wyjątkowe jednego ścięgna, które ma przyczep wewnątrz stawu ramienno łopatkowego. Bóle mogą być spowodowane uszkodzeniem chrząstki stawowej, ścięgien a niekiedy elementów kostnych. Postawienie właściwej diagnozy jest możliwe po dokładnym badaniu ortopedycznym wzbogaconym o badanie USG lub rezonansem magnetycznym. Uważam, że w Pani przypadku dolegliwości spowodowane są defektem któregoś z elementów stawu barkowego, a nie zmianami w kręgosłupie. Zwyrodnienia kręgosłupa praktycznie nie dają dolegliwości bólowych, a opisywane wady krążków międzykręgowych mogą powodować raczej miejscowe bóle kręgosłupa. Z mojego doświadczenia najczęstszą przyczyna zespołu bolesnego barku jest uszkodzenie tzw. stożka rotatorów, czyli miejsca przyczepu mięśni poruszających ramieniem. Jego leczenie jest bardzo ciężkie ponieważ staw barkowy znajduje się w ciągłym ruchu, co utrudnia regenerację. Dodatkowo w przeciętnej diecie znajduje się mało kolagenu typu I, z którego zbudowane są ścięgna. Nawet żywienie optymalne może nie pokryć zapotrzebowania na to białko, ponieważ jest ona słabo wchłaniane. Obecnie na rynku farmakologicznym jest tylko jeden preparat zawierający ten składnik diety, występuje pod nazwą Cignon. Powinno się go stosować przez około 3 miesiące. Dodatkowo proponuję zastosować zabiegi prądów selektywnych na chora kończynę. Stosowałem te zabiegi u sportowców z urazowym uszkodzeniem stożka rotatorów, co przynosiło zazwyczaj dobre efekty. Zastosowanie tych samych zabiegów na kręgosłup daje prawie zawsze znaczą poprawę już po kilku dniach.

lek. med. Przemysław Pala