(12.IV.2005) Osteoporoza - odpowiada lek. med. Wojciech Kania

Szanowny Panie Doktorze!
Zwracam się z uprzejmą prośbą w następującej sprawie:
Mam 68 lat, od 4 miesięcy jestem na DO. Przed przejściem na DO lekarz pierwszego kontaktu (po badaniach specjalistycznych) zdiagnozował u mnie osteoporozę i przepisał następujące leki:
1. FOSAMAX
2. ACTIVELLE ( hormon zawierający estradiol)
W swoich książkach dr Jan Kwaśniewski twierdzi, że Optymalni wychodzą z tej choroby. Proszę o radę, co w moim przypadku powinnam zrobić.


Dziękuję,
Maria K.


Pani Mario
Osteoporoza jest chorobą ostatnio bardzo często rozpoznawaną wśród pacjentów odwiedzających przychodnię lekarza rodzinnego. W czasie organizowanych zbiorowych badań określana jest gęstość kości osób badanych i w przypadku nie osiągnięcia pewnego minimum, wskazywana jest konieczność stosowania terapii farmakologicznej (np. takiej jaką Pani zalecono). Osteoporoza jest chorobą, w czasie trwania której dochodzi do powstawania patologicznych złamań kości. Najczęściej u osób starszych dochodzi do złamania kości udowej w obrębie jej części tworzącej staw biodrowy. Podstawą tej choroby jest osłabienie struktur kości związane z niedoborem składników biorących udział w jej budowie. Późniejsze lata życia człowieka są związane ze starzeniem się komórek i organów, czyli wszystkich elementów naszego ciała. Nikt się nie dziwi, że starsza osoba ma pomarszczoną i wiotką skórę, że włosy tracą swój blask i gęstość z biegiem lat, że zęby ulegają zużyciu i w końcu wypadają. Większość osób nie kojarzy faktu zmniejszania się gęstości kości z wiekiem człowieka i z tym, że to jest proces fizjologiczny. Dopóki nie dochodzi do patologicznych złamań, nie rozpoznajemy osteoporozy. Sam fakt posiadania takiego czy innego wyniku z badania kości nie wymusza rozpoczęcia terapii odpowiednimi lekami. Należy pomyśleć wtedy o tym, jak spowolnić procesy starzenia się poprzez dostarczanie naszemu organizmowi elementów wykorzystywanych do budowy kości. Struktura kości nie jest tworzona tylko przez wapń, jak myślą niektórzy, a złożona jest głównie z białka - i to jego obecność w naszym pożywieniu decyduje o stanie naszego układu kostno-stawowego. Tego najlepszego, wartościowego białka nie dostarczymy sobie, jedząc produkty roślinne, czyli według niektórych osób, odżywiając się "zdrowo". Także wapń potrzebny nam do życia może być dostarczany tylko z produktów pochodzenia zwierzęcego. Wszystkich tych składników dostarczy Pani swojemu organizmowi, odżywiając się według wskazówek doktora Kwaśniewskiego, czyli stosując Żywienie Optymalne. O potrzebie zjadania np. białek kolagenowych wiedzą wszyscy lekarze i producenci specyfików zawierających ten składnik, dlatego namawia się ludzi do kupowania wyciągów z rybich łusek, ości rekina itp. Proszę pamiętać, że najbardziej wartościowy pokarm uzyskujemy ze zwierząt lądowych ogólnie u nas dostępnych i nie musimy go szukać w głębiach oceanów.
Dlatego myślę, że bardziej pomoże Pani sobie stosując Żywienie Optymalne niż tracąc pieniądze na lekarstwa o wątpliwym działaniu.

Z pozdrowieniami,
lek. med. Wojciech Kania