(12.IV.2003) Liczne schorzenia - odpowiada Dr n. med. Aleksander Grigoriew

Szanowny Panie Doktorze!
Jestem bardzo schorowaną osobą. Mam 58 lat, 164 cm wzrostu, ważę 80 kg. Na diecie optymalnej jestem od 3 miesięcy tj. 04.01.2003 r. Do przejścia na żywienie optymalne skłoniły mnie liczne schorzenia:
- bardzo silna nerwica objawiająca się nadpobudliwością psycho-ruchową, niepokojem wewnętrznym, bólem głowy i skłonnością do depresji;
- bezsenność
- niezdiagnozowane kłopoty z przewodem pokarmowym: odbijania, uczucie pełności w żołądku, sporadyczne bóle w okolicach wątroby i żołądka, uporczywe zaparcia.
Pragnę nadmienić, że wyżej wspomniane dolegliwości pojawiły się wcześniej, ale nasiliły się na początku 2000 roku (menopauza).
Poza tym bóle stawów biodrowych. Opis RTG A-P: sklerotyzacja podchrzęstna stropów panewek, drobny osteofit w okolicy krętarza większego po stronie lewej.
Niezależnie od tego, od 25 roku życia cierpię na częstoskurcz napadowy (nadkomorowy). Od 10 lat zażywam Opakorden 1x1 bez sobót i niedzieli. Ponadto od 3 lat zażywałam Clomazepan 1/4 do 1/2 tabletki a ostatnio Lerivon 1/2 tabletki wieczorem. Na żywieniu tradycyjnym w minionych 4 latach schudłam 25 kg (brak apetytu). Ponieważ na żywieniu optymalnym nie miałam i nadal nie mam apetytu, zmuszona byłam stosować mniejsze porcje jedzenia tj. 40-60 B, 80-120 T, 50-60 W. Wszystko dokładnie ważę, liczę i notuję i wciąż czekam na poprawę zdrowia. Pod koniec 4-go tygodnia żywienia optymalnego po posiłku złożonym z jajek nastąpił spadek ciśnienia do 90/60, natomiast wzrosło w tym czasie tętno do 105. Towarzyszyła temu bardzo duża nerwowość. Po innych posiłkach też spadało ciśnienie i zwiększało się tętno ale znacznie mniej. Na żywieniu tradycyjnym miałam ciśnienie 120-130, 58-68 ze skłonnością do niskiego ciśnienia. Wprawdzie Pan dr. Kwaśniewski w Żywieniu Optymalnym ostrzega, że na początku diety może się pojawić niskie ciśnienie, ale nie było wzmianki o przyśpieszeniu tętna. Zaniepokoiły mnie te objawy bo nie wiedziałam jak w tej sytuacji postępować. Kawa i koniak nie wchodzą w grę bo po kawie dostałam ataku częstoskórczu (początek marca), a na alkohol jestem uczulona (przypuszczam, że przyczyną tego jest Opacorden). Ratowałam się słonym rosołem lub wodą z kiszonych ogórków, ale skutek był krótkotrwały. Zasięgnęłam opinii trzech lekarzy optymalnych, ale w tym wypadku nie otrzymałam odpowiedzi. Wzięłam 8 prądów PS na głowę, nie ma poprawy, jedynie tętno się ustabilizowało. Proszę mi poradzić jak mam zapobiegać spadkowi ciśnienia i senności po posiłkach? Jakie są perspektywy na przyszłość? Czy na diecie optymalnej mam szanse na odstawienie Opacordenu i uniknięcie ablacji? Czytając listy osób piszących do miesięcznika Optymalni spotkałam informacje o wyleczeniu się z arytmii, ale nigdzie nie było wzmianki o częstoskurczu nadkomorowym. Jednocześnie zwracam się do osób, które na diecie optymalnej wyleczyły się z tej choroby o kontakt telefoniczny 0323846478. Jak radzić sobie z przewodem pokarmowym a szczególnie z obstrukcją? Woda wypijana na czczo nie skutkuje. Śliwki suszone też nie. Do tej pory wspierałam się Cholegranem, a latem najbardziej mi pomagały świeże czarne jagody. Proszę wybaczyć, że poruszyłam aż tyle problemów i proszę nie odmawiać mi odpowiedzi, bo już nie wiem do kogo się zwrócić.
Z wyrazami uznania.
Z.K.


Szanowna Pani.
Na obecnym etapie żywienia powinna Pani już ograniczyć ilość spożywanego białka max do 40 g / dobę przy 120-140 g tłuszczu i ok. 60 g (a nawet do 70 g z powodu nadpobudliwości) węglowodanów. Powinna Pani zrobić sobie badanie na obecność ciał ketonowych w moczu żeby sprawdzić czy Pani spożywa odpowiednią ilość węglowodanów.
Przy spożywaniu za dużej ilości białek może dochodzić do nasilania się dolegliwości związanych układem sercowo-naczyniowym i brakiem spadku wagi (ma Pani w dalszym ciągu nadwagę). Białko powinno pochodzić głównie z żółtek i z potraw zawierających dużo kolagenu, który konieczny jest dla Pani z powodu chorób stawów.
Powinna Pani przy obecnych objawach zmniejszyć porcje i zwiększyć ilość spożywanych posiłków (oczywiście uwzględniając zalecane dobowe ilości BTW). A przy utrzymujący się obstrukcjach wspomagać się ziołami pędnymi.
W miarę stosowania żywienia dolegliwości ustąpią. Częstoskurcz też jest odmianą arytmii i dlatego mogła Pani nie znaleźć wzmianki, bo niektórzy mówiąc o zaburzeniach rytmu mieli na myśli częstoskurcz. Z pozdrowieniami.

Dr n. med. Aleksander Grigoriew
Konsultant medyczny Akademii Zdrowia Arkadia-LIDO w Jastrzębiej Górze