(12.12.2007) Problem z migdałkami u dziecka - odpowiada lek. med. Wojciech Kania

Szanowny Panie Doktorze,

Wiosną tego roku syn zaczął ciężko oddychać w nocy, więc poszliśmy do lekarza. Laryngolog stwierdziła powiększenie migdałków (ewentualnie do podcięcia) zapisała Cleratin na 2 tygodnie, potem przerwa 2 tygodnie i znów dawka na 2 tygodnie. Nastąpiła lekka poprawa. Jednak Pani Doktor stwierdziła, że trzeba wyciąć. Żona nie zgodziła się, a Laryngolog zaleciła ponowne konsultacje za jakiś czas.
Syn nie choruje, nie miał żadnej infekcji, ale ponieważ migdałki w dalszym ciągu są powiększone, więc tydzień temu udaliśmy się na kolejną konsultację. Żona powiedziała Pani Doktor, że od ponad miesiąca żywimy się Optymalnie, a Lekarz stwierdziła, że jest pogorszenie i trzeba podciąć migdałki w gardle i dodatkowo usunąć trzeci migdał.

I tu pytanie do Lekarza Optymalnego: czy jest szansa na inne leczenie niż "nóż"? Syn ma 4,5 roku i praktycznie nie choruje. Jednak zdajemy sobie z żoną sprawę z tego, że jeżeli w końcu zachoruje, to węzły w gardle mogą zacząć go dusić (jak stwierdziła Laryngolog).
Decyzja nie jest prosta, więc jeżeli istniałaby jakaś inne alternatywa dla podcinania i usuwania, to z pewnością zaczekalibyśmy.

Z poważaniem
Marek L.


Szanowni Państwo,

migdałki są zbudowane z tkanki limfoidalnej i tworzą w gardle pierścień ochronny wytwarzający przeciwciała broniące nas przed szkodliwymi mikroorganizmami. W skład tego pierścienia wchodzą, między innymi, migdałki podniebienne (widoczne w czasie oglądania gardła) oraz migdałek gardłowy (tzw. trzeci migdałek). W sytuacjach przewlekłych stanów zapalnych lub alergii dochodzi do przerostu tkanki tworzącej migdałki, co powoduje, że powiększają one swoją objętość i wypełniają przestrzeń w gardle ograniczając przepływ powietrza w górnych drogach oddechowych. Największy problem stanowi powiększenie migdałka gardłowego (trzeciaka), który zamyka przejście do nosa i do trąbek słuchowych służących do przewietrzania ucha środkowego, co jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania systemu kosteczek słuchowych i błony bębenkowej. Jeśli nie ma drożności tych kanałów powietrznych dochodzi do zbierania się wydzieliny w uszach, co może skutkować zarastaniem przestrzeni powietrznych ucha , unieruchomieniem kosteczek słuchowych i tym samym upośledzeniem słuchu. Jest to częsta przyczyna zaburzeń słuchu u dzieci. Aby go poprawić trzeba wykonywać skomplikowane operacje uszu. Innym powikłaniem zatkania nosa jest oddychanie przez otwarte usta, co powoduje, że wdychane powietrze bez ogrzania, oczyszczenia i nawilżenia w nosie dostaje się prosto do gardła i wysusza błonę śluzową doprowadzając do stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Powyższe dane pokazują jak ważne jest utrzymanie właściwej drożności nosa i gardła i dlatego koniecznym jest wykonywanie systematycznych badań specjalistycznych sprawdzających czy nie dochodzi do zarastania uszu. Oczywiście oprócz samego sprawdzania trzeba poczynić kroki, aby choroby się pozbyć. Należy zmniejszyć reakcje alergiczne, co między innymi następuje w czasie żywienia optymalnego. W pomieszczeniach, w których przebywa dziecko trzeba dbać o to, aby powietrze było czyste (częste wietrzenie) i nie za ciepłe. Dużo lepiej się oddycha i unika obrzęków śluzówki dróg oddechowych w niższych temperaturach i dlatego szczególnie przed snem powinno się schładzać mieszkanie. Bardzo ważnym jest unikanie picia i jedzenia tzw. „zdrowej żywności” - soczków, jogurcików, które w swoim składzie maja dużo składników mogących powodować powstanie alergicznej reakcji organizmu. Żywienie optymalne powinno być oparte na żywności naturalnej, niezawierającej chemii spożywczej, pochodzącej ze sprawdzonych źródeł.

Aby cofnąć pewne reakcje w organizmie trzeba dłuższego czasu niż 1 miesiąc, dlatego na pozytywne efekty trzeba poczekać dłużej. Do tej pory w Państwa przypadku proponowałbym wykluczenie alergii oraz wykonanie badań diagnostycznych dostępnych w dobrze wyposażonym gabinecie laryngologicznym określających zaburzenia wentylacji górnych dróg oddechowych dziecka. Jeśli w czasie badań kontrolnych będą widoczne zmiany w uchu środkowym spowodowane zbieraniem się w nim wydzieliny trzeba będzie je udrożnić zgodnie z zaleceniem laryngologa.

Pozdrawiam
lek.med. Wojciech Kania