(11.XI.2003) Nerwica i torbiel jajnika - odpowiada lek. med. Wojciech Kania

Dzień dobry!
Mam 44 lata, mieszkam w Słupsku. Żywię się optymalnie już 2,5 roku. Choruję już 7 lat na nerwicę depresyjną, którą lekarze akademiccy leczyli bez pozytywnych skutków jako depresję endogenną. Dopiero po przejściu na D.O. leczenie mojej choroby nabrało odpowiedniego kierunku i z pomocą prądów selektywnych próbuję sobie z nią poradzić. Ostatnio dostałam boleści w okolicy lewego podżebrza. Zrobiłam badanie moczu. Mam między innymi pH - 5. Znaleziono u mnie kamień 5 mm. Na drugi dzień - po odstawieniu produktów zakwaszających - nie stwierdzono u mnie kamienia, lecz: torbiel dwukomorową cienkościenną jajnika prawego o wym. ok. 53 x 35 mm. W związku z tym mam pytanie do lekarza optymalnego. Co to jest i czy wymiary torbieli podane wyżej są duże, czy małe? Co mam robić? Jak można poradzić sobie z tą torbielą na D.O. - co i ile jeść? W bezsenności nachodzą mnie lęki w związku z torbielą. Proszę o rzetelną i obszerną odpowiedź na mój temat. Z niecierpliwością czekam i z góry serdecznie dziękuję.
Augustyna


Szanowna Pani
Torbiele jajnika są to workowate twory wypełnione treścią płynną, które powiększają jego wymiary i mogą się rozwijać w każdym okresie życia kobiety, ale najczęściej spotyka je się w okresie menopauzy. Rozmiary torbieli jajnika wahać się mogą od wielkości mikroskopowej do dużych guzów wypełniających całą miednicę. Guzy te mogą powodować różne powikłania wynikające z ich powiększania się i uciskania lub pociągania sąsiednich narządów. W przypadku wykrycia torbieli należy ją obserwować, robiąc badania kontrolne USG, aby sprawdzać jej rozwój. Są torbiele, które mogą samoistnie zniknąć po jakimś czasie, ale są również takie, które cały czas rosną. Jeśli w ciągu ok. 4 miesięcy torbiel urośnie powyżej 6 cm, należy rozpatrzyć leczenie operacyjne. Zmiany te najczęściej ustępują w okresie kilku miesięcy, a po tym okresie mogą mieć charakter zapalny, endometriozy lub zmiany złośliwej. Torbiele mogą dawać liczne objawy w postaci bólów podbrzusza czy nieprawidłowego krwawienia z dróg rodnych. Z tych danych wynika, że powinna Pani poddać się regularnym badaniom USG, które w połączeniu z objawami będą w stanie określić charakter torbieli występujących w Pani przypadku. Tym bardziej że - jak wynika z listu - raz była ta zmiana widoczna, a drugim razem nie wykryto jej. Myślę, że najodpowiedniejszym rozwiązaniem byłoby oddanie się w ręce doświadczonego ginekologa, który będzie wiedział, jak sobie w tym przypadku poradzić. W żywieniu optymalnym nie ma specjalnych sposobów na pozbywanie się torbieli, natomiast ten sposób odżywiania się jest w stanie zabezpieczyć ludzki organizm przed uzłośliwianiem się takich zmian w różnych narządach.
Chciałbym się jeszcze odnieść do badania USG układu moczowego, któremu się Pani poddała. Wykryty kamień prawdopodobnie został przez Panią wydalony, o czym świadczył ból, który temu towarzyszył. Badanie układu moczowego również powinno być powtórzone, aby to potwierdzić, bo czasami wykrycie kamienia w czasie badania USG zależy od jakości aparatu, jak i warunków w czasie samego badania. Zdarza się, że w dwóch niezależnych badaniach raz kamień jest widoczny, a drugim razem nie. Stosowanie żywienia optymalnego powinno polegać również na dostarczeniu organizmowi wszystkich potrzebnych elementów, a więc posiłki powinny być zróżnicowane, choć złożone ze składników polecanych do spożycia w książkach doktora Kwaśniewskiego. Ścisłe stosowanie się do jego zaleceń powinno również Panią uchronić przed pojawianiem się kamieni w drogach moczowych. Myślę, że moja odpowiedź na list pozwoli określić właściwą drogę w Pani postępowaniu, co oczywiście nie będzie bez znaczenia dla leczenia głównego schorzenia, jakim jest depresja, z którą Pani zaczęła sobie tak dobrze radzić.

lek. med. W. Kania
Konsultant medyczny Akademii Zdrowia Arkadia-LIDO w Jastrzębiej Górze