(11.01.2007) Problemy z zaparciami - odpowiada lek. med. Przemysław Pala

Szanowny Panie Doktorze

Zwracam się z prośbą do Lekarza Optymalnego i bardzo proszę o odpowiedź o ile jest to możliwe. Mam 65 lat, od 8 lat jestem na żywieniu optymalnym i jak do tej pory było to dla mnie z dobrym skutkiem. Ostatnio znalazłam się w szpitalu z silnymi bólami brzucha i ostrymi zaparciami. Kolonoskopia wykazała Esica wydłużona słabo podatna na rozdymanie z poj. drobnymi uchyłkami. W pół esicy obraz jak w skręceniu w osi długiej. Wianuszek paw. guzków krwawicowych . Po za tym b.z. Posiadam aparat do prądów selektywnych (pracowałam w Bytomiu w Arkadii) czy mogę wykonać prądy na w/w dolegliwości i które? Bardzo proszę o odpowiedź za którą  już z góry dziękuję.

Teresa Z. z Tarnowskich Gór

 

Szanowna Pani Tereso,

Rozumiem, że Pani problemy zdrowotne ograniczają się jedynie do zaburzeń jelitowych. Nie pisze Pani o swej przeszłości chorobowej, wnioskuję więc, że przed żywieniem chorób nie było, lub wszystkie one ustąpiły.

Jest rzeczą wyjątkową, aby na diecie dra Kwaśniewskiego występowały jakiekolwiek zaburzenia gastryczne. W praktyce dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego ustępują w pierwszej kolejności i zazwyczaj poprawa utrzymuje się przez cały czas stosowania diety. Niekiedy zdarza się, że problemy jelitowe pojawiają się po zakażeniu pierwotniakami lub robakami, ale są to przypadki rzadkie, ponieważ człowiek zazwyczaj przyzwyczaja się do swoich pasożytów i nie stwarzają one większych problemów. Dolegliwości ze strony chorób pasożytniczych są zazwyczaj mało nasilone i często ustępują samoistnie, czasem cyklicznie nawracają. Objawy są typowe: nudności, bóle brzucha, brak apetytu, rozwolnienia, czasem wzdęcia. Pasożyty z reguły nie powodują zaparć, dlatego można je w Pani przypadku raczej odrzucić. Dla pewności można wykonać badanie enzymatyczne krwi na obecność antygenów przeciw Giardia Lamblia i Toxoplazmie. W przypadku gdyby badania okazały się pozytywne można choroby przeliczyć, ale nie przypuszczam aby miało to wpływ na Pani zdrowie.

Spotyka się czasem, że pacjenci z zaparciami nadal mają kłopoty po zastosowaniu diety i nie udaje się ustalić przyczyny tego. Wieloletnie zaparcia (zazwyczaj u kobiet) leczone są różnymi preparatami i po pewnym czasie jelita przestają reagować na jakiekolwiek środki- dochodzi do utrwalonego skurczu mięśni gładkich jelit, czyli tzw spastyczności. Występuje ona zazwyczaj u osób zjadających duże ilości błonnika, dla których sposobem przezwyciężania zaparć jest stałe zwiększanie jego podaży w diecie. W takiej sytuacji samo żywienie optymalne może nie przynieść spodziewanych efektów i wskazane jest zastosowanie prądów selektywnych. Zastosować można najpierw prądy S nad jelitem grubym, a przypadku braku efektu powtarza się podobną serię z prądami O.

W Pani przypadku wydaje się jednak, że choroba ma podłoże nie czynnościowe, ale funkcjonalne. Endoskopia wykazała zmiany w jelicie grubym, które mogą leżeć u podnóża dolegliwości. Uchyłki jelita są rzeczą stosunkowo powszechną i z reguły nie dają objawów klinicznych. Problemy może stwarzać skręcenie esicy, które uniemożliwia jej prawidłowy rozkurcz i tym samym utrudnia wypróżnianie. Przyczyną tego stanu mogą być np. zrosty w jamie brzusznej po przebytych operacjach (nie wiem czy je Pani przechodziła?).

Niemniej można spróbować prądów selektywnych, a jeżeli nie dadzą one efektów, to proponuję spożywać niewielkie ilości oleju. Może to być dostępny w handlu olej rycynowy. Przy braku poprawy konieczne stanie się leczenie farmakologiczne, jednak nie ma pewności czy okaże się ono skuteczne. Ostatecznym rozwiązaniem, jeżeli zawiodą wszystkie inne, może się okazać dla Pani interwencja chirurgiczna.

Lek. Przemysław Pala
Arkadia „Lido”
Jastrzębia Góra

www.optymalni.pl