(10.X.2004) "Uparta" nadwaga - odpowiada lek. med. Przemysław Pala

Dzień dobry!
Mam 59 lat, 160cm wzrostu, ważę 93 kg. Jestem ponad 4 lata na Ż.O. Ważyłam i zapisywałam wszystkie produkty, które jadłam. Przeważnie od 35-40 g białka, tyleż samo węglowodanów a tłuszcz bardzo ograniczałam. Przed rozpoczęciem Ż.O. byłam na różnych dietach łącznie z Redusanem, Slim Fastem i innymi. Efekt jo-jo i ta sama waga. Tak samo jest z Ż.O. stosując które nic nie schudłam.Ostatnio nawet utyłam. Jestem załamana. Pisałam w tej sprawie do OPTYMALNYCH, OPTYMALNIKA, dr.Wróbla, dr.Kwaśniewskiego ale znikąd nie dostałam odpowiedzi.
Piszecie tylko o ludziach, którzy chudną a o tych, którzy nie chudną nic się nie pisze. Czy jest dla mnie jakiś ratunek a jeśli tak to co mam robić? Chodziłam do lekarzy optymalnych, brałam prądy i nic z tego. Nadmieniam, że z leków biorę Eutarex 75 mg (podobno mam bardzo małą tarczycę, która zanika). Nie biorę żadnych innych leków. Piję zioła na schudnięcie. Proszę o odpowiedź.
Renata G.


Zarówno dr Jan Kwaśniewski jak i inni lekarze optymalni otrzymują bardzo dużo listów. Niestety odpisanie na każdy z nich jest po prostu niemożliwe technicznie. Z tego powodu odpisujemy na listy grupując je tematycznie i dając jedną odpowiedź.
Temat otyłości i problemów z nią związanych gościł już na łamach prasy optymalnej oraz w internecie. Poruszany był zarówno w odpowiedziach na listy, jak i w artykułach - jednak (co zawsze podkreślam) żadna korespondencja nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z lekarzem, który jest w leczeniu najbardziej wartościowy. Kontakt za pośrednictwem telefonu, poczty czy internetu jest obarczony dużym ryzykiem popełnienia błędu i dlatego może być jedynie traktowany jako wskazówka, a nigdy jako zalecenie lecznicze czy recepta. Również Pani przypadek wymaga głębszej analizy.
Po przejściu na żywienie optymalne większość ludzi łatwo traci na wadze i szybko osiąga masę należną. Niejednokrotnie wystarcza do tego nawet samo zmniejszenie spożycia węglowodanów do 50 - 100 gramów na dobę, przy obojętnej ilości białka i tłuszczu (jak w dietach Lutza i Atkinsa). Przy dietach niskowęglowodanowych brak utraty masy ciała jest rzadkością. Jeżeli mimo prawidłowego stosowania żywienia optymalnego, Pani waga nie spada, to należy poszukać przyczyny tego stanu rzeczy. Czasami zdarza się, że osoby, które odchudzały się dietami niskokalorycznymi lub głodówkami mają zbyt niski poziom lipazy lipoproteinowej - enzymu odpowiedzialnego za spalanie zmagazynowanych tłuszczów. Takie osoby w zdenerwowaniu zazwyczaj robią się głodne i nadmiernie objadają się na noc, co powoduje szybsze przybieranie na wadze. W takiej sytuacji należy skorzystać z prądów selektywnych S na jamę brzuszną oraz spożywać na noc same węglowodany, w ilości ok. 40 gramów, tj. ok. 80% dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Można również 1 dzień w tygodniu nic nie jeść, co nie będzie specjalnie uciążliwe. U Pani występuje jeszcze co najmniej jedna możliwa przyczyna nadwagi - niedoczynność tarczycy. Tą sytuację należy dokładnie zbadać i wyjaśnić. Możliwe, że przyjmuje Pani zbyt mało Euthyroxu. Należy wykonać badanie TSH i ewentualnie skorygować dawkę. Trzeba również sprawdzić czy niedoczynność tarczycy nie jest spowodowana chorobą przysadki. Najlepiej byłoby, aby ocenił to endokrynolog na podstawie wspomnianego badania. Jeżeli choroba dotyczy samej tarczycy, to można spróbować leczyć ją prądami selektywnymi.
Z zaburzeń hormonalnych mogących prowadzić do otyłości należy również wymienić nadczynność kory nadnerczy. Funkcję tego gruczołu oceniamy na podstawie badań stężenia kortyzolu i ACTH we krwi. Według mnie powinna Pani w pierwszej kolejność wykonać wymienione badania, ponieważ w przypadku zaburzeń hormonalnych metody dietetyczne leczenia otyłości są mało skuteczne.

Z poważaniem,
lek. med. Przemysław Pala