(10.02.2010) Cukrzyca u dziecka - lek. med. Przemysław Pala

Szanowny Panie Doktorze
Mam córeczkę, która ma trzy i pół roczku, urodziła jako wcześniak, zdrowa. Obecnie  wzrost 96 cm, waga 13 kg, jest bardz szczuplutka. Miała niedawno robione badanie moczu, wszystko było dobrze oprócz glukozy. Zmierzyłam jej cukier we krwi sama w domu , glukometrem i okazało się, że ma 320 mg%.
To było wieczorem a rano na czczo miała już 100 mg%. Postanowiłam, że nie pójdziemy do lekarza, jeżeli cukier sam spadł to znaczy, że trzustka jeszcze działa. zastosowałam dietę optymalną i cukier już tak nie podskoczył, w ciągu dnia miała od 80 do 180 mg%.
Proszę Pana Doktora o podanie  prawidłowych proporcji między B-T-W ponieważ jest to małe dziecko a do tego mało zjada. Nie chcę iść do lekarza, boję się a tym bardziej nie chcę żeby dostawała insulinę.
Bardzo dobrze znam zasady diety optymalnej ale nie jestem pewna jak to się ma do takich maluchów. Bardzo proszę o możliwie szybką odpowiedź.
Z poważaniem
Agnieszka z Poznania.


Szanowna Pani Agnieszko,

Niestety wyniki badań jakie Pani przeprowadziła nie pozostawiają żadnych złudzeń. W przypadku córki mamy do czynienia z cukrzycą typu pierwszego. Z takim rozpoznaniem musi Pani udać się z córeczką do lekarza. Jeżeli chce Pani aby dziecko stosowało żywienie optymalne, to najlepiej skontaktować się z lekarzem stosującym i obeznanym z ta metodą leczenia. Można również wybrać się do ośrodka stacjonarnego, gdzie córka rozpocznie dietę. Samodzielne prowadzenie tej choroby może spowodować wystąpienie pewnych komplikacji, z którymi będzie Pani trudno sobie poradzić. Niekiedy może również być konieczne zastosowanie insuliny, z czym należy się liczyć.

Przed wprowadzeniem insuliny do leczenia, zalecenia dietetyczne były dla chorych zupełnie inne niż dzisiaj - stosowano żywienie z radykalnym ograniczeniem węglowodanów, co w części przypadków powodowało poprawę, czasem jednak występowała groźna dla życia ketoza, która zmusza do podania insuliny. Przy niewłaściwy stosowaniu diety może to się niestety przytrafić każdemu.

Wyleczenie z cukrzycy typu pierwszego, przez co rozumiemy stabilne poziomy glukozy bez przyjmowania leków, udaje się osiągnąć prawie zawsze, gdy organizm nie wytwarzaj jeszcze przeciwciał przeciwko insulinie, a tak jest prawdopodobnie w przypadku Pani córki.

W diecie należy uwzględnić niezbędną minimalną ilość węglowodanów dla danej osoby. Można ją ustalić metodą "prób i błędów", badając ciała ketonowe w moczu - ich wystąpienie świadczy o niedoborze cukrów w diecie i zagrożeniu ketozą.

Zapotrzebowanie na białko bywa różne, ale powinno być ono również dokładnie wyliczone, w tym celu pomocna jest obserwacja porannych poziomów glikemii na czczo. Zbyt duże spożycie białka często odbija się porannym wzrostem cukru.

Najczęściej proporcja B : T : W dla chorych na cukrzycę typu pierwszego wynosi: 0,8-1 : 3 : 0,5-1. Po zastosowaniu diety optymalnej uzyskuje się stabilizację poziomów cukru i szybkie ustąpienie ewentualnych hipoglikemii, czyli zbyt niskich spadków poziomu glukozy, co również może występować w tej chorobie.

Podstawowym warunkiem osiągnięcia sukcesu w walce z cukrzycą jest dokładne przestrzeganie zasad żywienia optymalnego. Pacjenci muszą rozumieć istotę choroby, potrafić precyzyjnie przeliczać wartości B : T : W w zjadanych produktach i komponować posiłki oraz umieć samodzielnie dawkować podawaną insulinę. W przypadku dzieci obowiązek ten spada na rodziców, którzy sami również powinni stosować dietę optymalną. Jeżeli rodzice nie spełnią tego warunku, nie można liczyć na wyleczenie dziecka. Można przyjąć zasadę, że w cukrzycy nie pomoże żaden lekarz, jeżeli pacjent nie jest w stanie prowadzić choroby samodzielnie. Rola lekarza stosującego żywienie optymalne sprowadza się głównie do ustalenia indywidualnych proporcji dietetycznych i przekazaniu ich pacjentowi, który sam lub z pomocą dietetyka musi zgłębić i przyswoić sobie arkana żywienia. Z tego właśnie powodu najlepiej jest rozpoczynać dietą w ośrodku dysponującym konsultantem medycznym (lekarzem!) i dietetykiem. Istotne znaczenia ma też to, że córka będzie tam miała podane żywienie zgodnie z zaleceniami lekarskimi i mniejsze będzie ryzyko popełnienia błędów.

Jeżeli już stosuje panie u córki żywienie optymalne to proponuję, aby dobowa podaż B : T : W wynosiła około 15-20g : 50g : 10-15g.

Poziomy glukozy powinny zamykać się między 100-140 mg%, ale pojedyncze skoki nawet do 200 mg% nie stanowią większego zagrożenia dla zdrowia. Bardzo ważne jest kontrolowanie obecności ciał ketonowych w moczu, za pomocą specjalnych pasków (Ketodiastix). Jeżeli będą one na poziomie (-/+) lub (+) to nie ma powodu do niepokoju, jeżeli natomiast wystąpią (++) lub (+++) to należy zwiększyć o 5-10g spożycie węglowodanów. Wyższe wartości wymagają niekiedy zastosowania insuliny- przy prawidłowym stosowaniu diety praktycznie się to nie zdarza, może jednak wystąpić np. po zatruciu pokarmowym z wymiotami lub biegunką.

Myślę, że jeżeli zastosuje się Panie do moich zaleceń, to nie powinno być większych komplikacji i córka nie będzie musiała przyjmować insuliny na stałe, jednak powinna się ona znajdować w domu ze względu na nieprzewidziane sytuacje. Podawanie insuliny może też być konieczne w okresie dojrzewania i intensywnego wzrostu, kiedy wzrasta poziom somatotropiny i hormonów płciowych, gdyż podnoszą one poziom glukozy we krwi. Należy mieć to na uwadze za kilka lat.

Życzę powodzenia

Lek. Przemysław Pala
Arkadia Lido
Jastrzębia Góra