(09.02.2007) Problemy z łuszczycą - odpowiada lek. med. Przemysław Pala

 Szanowny Panie Doktorze

Od 2000 r. stosuje żywienie optymalne. Wyleczyłem się dzięki dr Janu Kwaśniewskiemu z cukrzycy – dziękuję. Książki Doktora o żywieniu czytałem wszystkie. Ciśnienie miałem bardzo wysokie, obecnie 130/80 a wieczorem wyższe 200/100 (około) nie zawsze. W 1994 r. miałem paraliż lewostronny, utykam na lewą nogę a obecnie w maju 2006 r. miałem drugi paraliż lewostronny. Moim problemem jest łuszczyca od dziecka, obecnie mniej. Najgorsze jest to, że dostałem swędzenia pleców nie do wytrzymania w maju 2006 r. Na to nie ma leku. Optymalnych czytam. Liczę, że Pan doktor pomoże mi. Dziękuję.


Szanowny Panie,

Łuszczyca jest chorobą o do końca niewyjaśnionej etiologii. Obecnie w dobie rozkwitu genetyki wielu badaczy skłania się do wrodzonego podłoża tej choroby, chociaż nie ma to niezbitych dowodów.

Jeszcze przed II wojną światową łuszczyca była sztandarowym przykładem zaburzenia genetycznego, ponieważ stwierdzono jej związek z rasą ludzi: nie występowała ona w Japonii, natomiast w Europie Zachodniej zachorowalność wynosiła 2-3%. Badania powojenne wykazały jednak występowanie łuszczycy u Japończyków w Ameryce taką samą jak u białych. Obecnie zapadalność w Japonii utrzymuje się na podobnym poziomie jak np. w Holandii, mimo że upłynęło dopiero pół wieku. Fakt ten przemawia jednoznacznie za ekologicznym, czyli środowiskowym podłożem łuszczycy, oczywiście czynnik wywołujący nie został jeszcze odkryty i wydaje się, że nikt nie ma zamiaru go szukać. Łuszczyca nie należy do chorób społecznych i w przeważającej większości przypadków nie stanowi dużego zagrożenia. Problemem jest zazwyczaj nieładny wygląd skóry i często reakcja ze strony otoczenia- laicy często obawiają się osób chorych, ponieważ choroba wydaje im się zakaźna. W rzeczywistości czynnik mikrobiologiczny nie ma z tą chorobą żadnego związku.

Procesy biochemiczne zachodzące w chorej skórze zostały już dobrze poznane, co nie wpłynęło jednak na znalezienie skutecznego leku.

Patomechanizm choroby polega na przyspieszonym dojrzewaniu komórek warstwy rogowej naskórka (tej najbardziej zewnętrznej), co powoduje niepełną przemianę komórek. U zdrowych ludzi komórki naskórka powstają u jego powstają u jego podstawy, a następnie pod nimi rodzą się nowe wypychając je na zewnątrz itd. Po 28 dniach komórki docierają do powierzchni skóry i są już wtedy martwe, a następnie odpadają robiąc miejsce następnym. W łuszczycy proces ten trwa zaledwie 4 dni, co nie jest wystarczającym czasem do prawidłowej przebudowy i obumarcia tych komórek. W związku z tym ludzki układ odpornościowy wytwarza przeciwciała niszczące patologiczne komórki, co doprowadza z kolei do wystąpienia miejscowego stanu zapalnego. W konsekwencji tych procesów dochodzi do powstania grudek zapalnych w skórze pokrytych intensywnie złuszczającym się naskórkiem (stąd nazwa choroby).

W patogenezie choroby mają również znaczenie zaburzenia przemian kwasu arachidonowego, który jest kwasem tłuszczowym występującym głównie w olejach roślinnych. Niebagatelne znaczenie ma też obserwowane u chorych zwiększenie stężenia peptydu VIP, który pobudza namnażanie komórek naskórka. Poziom tego związku podnosi się u człowieka w stanie stresu lub po intensywnym wysiłku umysłowym, dzieje się tak również w nerwicy. W chorej skórze stwierdza się także zwiększoną przepuszczalność drobnych naczyń krwionośnych, co jest spowodowane prawdopodobnie wadliwą budową ich ścian (niedobór kolagenu?).
Jak więc widać wpływ na pojawienie się choroby może mieć bardzo wiele czynników:

  • predyspozycja genetyczna (tzw. czynniki zgodności tkankowej HLA)
  • obecność określonych przeciwciał (IgG)
  • ilość spożywanych kwasów nienasyconych
  • stres
  • wady mikronaczyń i kilka innych.

Wszystkie one składają się na obraz i przebieg łuszczycy.

U osób rozpoczynających żywienie optymalne obserwujemy zazwyczaj bardzo szybkie cofanie zmian skórnych, a często i stawowych, jeżeli wcześniej występowały. Zazwyczaj objawy skórne cofają się w czasie od 1 do 3 miesięcy, a u chorych pozostaje czasem skłonność do łupieżu.

Ustępowanie choroby jest spowodowane kompleksowymi zmianami i przebudową tkanki nabłonkowej, naczyń, układu immunologicznego i nerwowego.

Ograniczenie spożycia nienasyconych kwasów tłuszczowych i dostarczenie wysokowartościowych białek zwierzęcych powoduje prawidłową przebudowę naskórka i ustąpienie reakcji immunologicznej. Odpowiednie zaopatrzenie w związki kolagenowe poprawia i uszczelnia naczynia krwionośne, a regulacja procesów wegetatywnych wpływa na poprawę funkcjonowania układu nerwowego.

Również w Pana przypadku nastąpiła poprawa i powinno nastąpić całkowite wyleczenie.

Jedną z przyczyn braku pełnego sukcesu może być np. przewlekły stres, na co wskazywałoby również skaczące ciśnienie w godzinach wieczornych. Z tego powodu korzystne byłoby zastosowanie terapii prądami selektywnymi PS na centralny układ nerwowy i ewentualnie kończyny. Wskazane jest też opalanie, nawet kwarcówkami, co powoduje poprawę ukrwienia skóry oraz stosowanie szamponów z dziegciem, które są powszechnie dostępne.

W żywieniu należy wyeliminować tłuszcze roślinne i zwiększyć spożycie produktów kolagenowych, tak aby zaspokajały one do 20% zapotrzebowania na białko. Jeżeli nie ma Pan nadwagi to potrzebuje około 0,7-1g białka, 2-4g tłuszczu i 0,5-1g węglowodanów na kilogram masy ciała na dobę.

Proponuję również kontakt z lekarzem, najlepiej dermatologiem, który oceni zmiany skórne na plecach. Miejsce to i świąd nie są typowe dla łuszczycy i może się zdarzyć, że mają inną przyczynę (np. grzybica), której łatwo się pozbyć stosując konwencjonalną farmakoterapię.

Lek. Przemysław Pala
Arkadia „LIDO”
Jastrzębia Góra