(08.12.2008) Odchudzanie - lek. med. Przemysław Pala

Szanowny Panie Doktorze,

Zwracam sie do Państwa z prośbą odnośnie żywienia optymalnego ponieważ mam 29 lat i nadwagę przy wzroscie 179 waże 99 kg. Dietę stosuje od dwóch tygodni ale narazie zauważyłem ze skurczył mi sie brzuch ale waga
nadal się utrzymuje taka sama. Owszem prawdą jest ze poprawiło się moje samopoczucie, jestem bardziej spokojny i opanowany. Diety przestrzegam ściśle jak w książce dr. Kwaśniewskiego pt.,,Żywienie optymalne'' i w
związku z tym mam pytanie czy zrzucenie kilogramów to kwestia czasu bo przecież okres 2 tygodni to dopiero faza początkowa. Zawodowo jeżdzę samochodem więc jestem mało aktywny fizycznie i dlatego zwracam sie z
prośbą czy przydałoby mi sie troszkę ruchu na basenie lub na siłowni po godzinach pracy? Prosze odpisać na mój list i z góry serdecznie dziekuję
Wojtek z Jasła.


Szanowny Panie Wojtku,
Żywienie optymalne doktora Kwaśniewskiego najczęściej postrzegane jest przez osoby postronne jako dieta odchudzająca, ponieważ utrata wagi stanowi jej widoczny efekt. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że przy prawidłowym odżywianiu dochodzi do wyleczenia z wielu chorób uznawanych za nieuleczalne. Niektórzy pacjenci rozpoczynają dietę tylko po to, aby zgubić zbędne kilogramy i niejednokrotnie jest dla nich zaskoczeniem gdy ustępują ich przewlekłe dolegliwości.

Dla osób w Pana wieku jest to jednak rzeczywiście dobra metoda zrzucenia wagi, ponieważ nie zdążył Pan jeszcze "wypracować" sobie poważnych chorób. Dieta optymalna powinna szybko doprowadzić do normalizacji masy ciała i na pewno zapobiegnie rozwojowi chorób cywilizacyjnych w przyszłości.

Przy stosowaniu diety doktora Kwaśniewskiego mężczyźni tracą na wadze przeciętnie od 4 do 8 kilogramów miesięcznie bez względu na aktywność fizyczną. Jest to proces stały aż do osiągnięcia masy należnej. W ciągu pierwszych 2 tygodni powinien Pan był zrzucić około 2 kilogramów. Przypuszczam, że nie stało się tak z powodu pewnych błędów, które trzeba skorygować.

W swoich książkach doktor Kwaśniewski wielokrotnie podaje obowiązujące proporcje i wylicza zapotrzebowanie na składniki pokarmowe na kilogram należnej masy ciała na dobę! W Pana przypadku masa należna wynosi 80-90 kilogramów, czyli waży Pan o 10-20 kilogramów za dużo. Aby szybko tracić wagę powinien Pan spożywa 1gram białka, 2 gramy tłuszczu i 0,8 grama węglowodanów na kilogram należnej masy ciała, czyli będzie to odpowiednio około 80, 160 i 65 gramów. Stosując gotowe jadłospisy z książek nie przestrzega Pan tej proporcji i zjada około 100 gramów białka, 250 gramów tłuszczu i 50 gramów węglowodanów. Jeżeli spojrzy Pana jeszcze raz do książki to zauważy, że są to jadłospity przykładowe, a nie konkretnie dla Pana.

Aby wyjaśnić tą rozbieżność należy cofnąć się do realiów w jakich były one tworzone. Doktor Kwaśniewski układał swoje jadłospisy około 30 lat temu dla pacjentów przebywających w ośrodku w Cydzynie. Nie miał on wtedy do pomocy wykształconych dietetyczek, pielęgniarek i odpowiedniego personelu w kuchni. W takiej sytuacji musiał zrobić tak aby kucharki sobie poradziły i każdy dostał tyle jedzenia ile potrzebuje. Gdyby doktor Kwaśniewski w tamtym czasie polecił, aby każdy pacjent dostał indywidualne jedzenie, to nikt nie dostał by tego co potrzeba. W takiej sytuacji rozwiązaniem okazał się jeden jadłospis, który zawierał około 50 gramów węglowodanów i białko z tłuszczem w proporcji 1:2,5. Ponieważ produktów zawierających węglowodany było mało, to zjadali je wszyscy, natomiast pozostałe były zjadane do syta. Tylko w ten sposób pacjenci doktora mogli otrzymać właściwą ilość pożywienia. Gdyby doktor chciał zidywidualizować żywienie to musiałby wtedy osobiście karmić każdego pacjenta. Należy również pamiętać o tym, że w tamtych czasach (lata kryzysu) nie było wystarczającej ilości takich produktów jak mięso i masło, dlatego doktor Kwaśniewski oparł dietę na jajach i białym serze, które były dostępne. Trzeba też dodać, że przyjeżdżali do niego najczęściej ludzie schorowani i musiał im zapewnić dużo białka, a jak wiadomo baiłe sery nie zawierają najwyższej jakości protein i trzeba ich zjeść nieco więcej.

Pan może dzisiaj korzystać z dowolnych produktów jakie sobie wymyśli i ułożyć własny jadłospis używając tabel, tak aby spełniał on zalecane proporcje. Można również skorzystać z pomocy doradców żywieniowych lub poszukać odpowiedniego jadłospisu w internecie. Z pewnością wielu optymalnych, może podzielić się swoimi pomysłami i coś Panu będzie pasowało.

Przy zastosowaniu podanych przeze mnie proporcji tych 10-20 zbędnych kilogramów powinno zniknąć w ciągu 2-5 miesięcy.

Życzę powodzenia.
lek. Przemysław Pala
Arkadia Lido
Jastrzębia Góra.