(08.09.2006) Problemy z oczami i cerą - odpowiada lek. med. Przemysław Pala

Szanowny Panie Doktorze,
Witam serdecznie. O istnieniu Diety Optymalnej dowiedziałem się 2 lata temu, dotąd jednak jej nie stosowałem, choć mam w rodzinie osobę, która z powodzeniem ale i z problemami stosuje ją od kilku lat. Mam 23 lata i od około 8 lat zmagam się z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Część z nich towarzyszy mi od urodzenia – kłopoty z widzeniem obuocznym i lekka krótkowzroczność oraz ubytek międzykomorowy VSD. Do czasu operacji zaszycia ubytku w 1999 roku (nie do końca udanego ale zlikwidowanego uszkodzenia zastawek co było powodem operacji) nie odczuwałem kłopotów ze zdrowiem. Od zabiegu mam kłopoty z nadwagą (przedtem byłem osobą chudą a teraz muszę regulować, dbać o linię), na twarzy, torsie i plecach pojawiła się opryszczka i wypryski skórne – występujące zwłaszcza w okolicach dużych naczyń krwionośnych i oczu. Sam wzrok uległ z czasem znacznemu pogorszeniu w taki sposób, że 2-3 lat od zabiegu krótkowzroczności na lewym oku wzrosła do 3,5 dioprii i różni się od tej na prawym o około 3 dioprie. Przed zabiegiem wielkości wady na obu oczach były do siebie podobne i bardzo niewielkie.

Ponadto od około półrocza od daty operacji okresowo miewałem ataki zaburzeń widzenia – przez krótki czas miewałem mroczki przed oczami a po nich silne bóle głowy. Doszła do tego alergia na trawy. Miałem także depresje z myślami samobójczymi – po leczeniu w specjalistycznej placówce wróciłem do normalnego życia, chociaż po farmakoterapii (leczenie Fluanxolem) mam kłopoty z wyraźną mową (musiałem przerwać naukę języka obcego). Od dwóch lat studiuję dziennie i kłopoty zdrowotne odbijają się na moich wynikach w nauce oraz w życiu prywatnym. Dodam, że w diecie zrezygnowałem z wielu pokarmów bogatych w cukier. Kłopoty z cerą próbuję leczyć antybiotykami (Unidox Solutab) przepisanymi przez dermatologa, ale na razie nie widać większych efektów, a lek ten nie jest łatwy w stosowaniu w letniej porze roku. Po zmianie moich wcześniejszych nawyków żywieniowych wada wzroku uległa stabilizacji pomimo intensywnej nauki. Rezonans mózgu z kontrastem nie wykazał u mnie żadnej choroby nerologicznej ani przyczyn moich schorzeń. Lekarze - okuliści orzekli, że albo mam migrenę, albo zwężenie tętnic mózgowych doocznych (przepisano mi kiedyś Venoforton). Na ostatnim badaniu dowiedziałem się, że mroczki są efektem dużej różnicy w wadzie wzroku. Od kilku miesięcy gimnastykuję się i uprawiam rekreacyjnie bieganie – po kilku miesiącach stwierdziłem poprawę ogólnego samopoczucia, ustąpienie bólów w klatce piersiowej, niewielkie zmniejszenie opryszczki, ustąpienie bólów głowy od tętnic ocznych i złagodzenia przebiegu ataków wspomnianych zaburzeń widzenia, które jednak ciągle występują.

Czy widzą Państwo dla mnie szansę na wyleczenie choćby części moich dolegliwości? Co może być przyczyną moich schorzeń? Będę bardzo zobowiązany za wskazanie mi możliwości leczenia u Państwa, jeśli Państwo takie możliwości widzą.

Pozdrawiam serdecznie
Adam z Łodzi


Panie Adamie,

Żywienie optymalne stwarza możliwość wyleczenia z prawie wszystkich chorób lub znacznego zmniejszenia dolegliwosci z nimi związanych. Brak poprawy stanu zdrowia spotyka sie bardzo rzadko, głownie w przypadkach chorób genetycznych i wad wrodzonych. Te ostatnie są jednak coraz lepiej leczone przez szybko rozwijającą się chirurgię. Niekiedy osoby starsze, które mają bardzo zaawansowane zmiany narządowe, nie odczuwają spodziewanej poprawy, co spowodowane jest nieodwracalnym zniszczeniem jakiegoś organu lub tkanki. Takie sytuacje zdarzają się jednak rzadko. U osób młodych o dużym potencjale większość chorób można szybko wyleczyć, jezeli organizm dostanie tylko taką szansę.

Zapewnienie odpowiedniego odżywienia tkanek poprzez wysokowartościowe białka o pełnym składzie aminokwasowym oraz dostarczenie dużej ilości energii w postaci tłuszczów zwierzęcych doprowadza do szybkiej regeneracji wszystkich narządów. Na żywieniu optymalnym organizm nie jest obciążony przetwarzaniem i magazynowaniem nadmiernej ilości węglowodanów, co pozwala skierować jego siły na odbudowę chorych tkanek. Praktycznie każda tkanka ludzkiego organizmu posiada mniejszą lub większą zdolność regeneracji, jeżeli będą ku temu warunki.

Dieta optymalna doprowadzi w pierwszej kolejności do ubytku masy ciała. Nadwaga i otyłość są spowodowane nadmierną podażą cukrów w diecie i dlatego juz samo ograniczenie węglowodanów poniżej 70 gramów na dobę, skutkuje spadkiem wagi. Należy się spodziewać ubytku 4-8-kilogramów miesięcznie, aż do osiągnięcia należnej masy ciała. Wiele pozostałych problemów zdrowotnych ma u Pana wspólne podłoże. Migrena, alergia, wysypki skórne, a nawet depresja (i prawdopodobnie niskie ciśnienie krwi, o czym Pan nie wspomina) są spowodowane nieprawidłowym składem diety. Wymienione choroby występują u osób spożywających zbyt dużo niskowartościowych białek i niedoborem tłuszczów pokarmowych pochodzenia zwierzęcego. Do tej pory podstawę wyżywienia stanowiły u Pana produkty zbożowe, owoce oraz chude mięsa, takie jak drób czy ryby i prawdopodobnie produkty mleczne. Odwrócenie tego sposobu odżywiania spowoduje szybkie cofanie się dolegliwości. Należy jadać wysokowartościowe białka znajdujące się w żółtkach, podrobach i tłustych mięsach. Z produktów mlecznych najlepiej jadać tłuste sery podpuszczkowe, można tez pijać śmietanę, najlepiej kwaśną.

Odpowiednia dieta, bogata w tłuszcze zwierzęce poprawi również funkcjonowanie mózgu i zdolność koncentracji, co z pewnością objawi się poprawą wyników w nauce. U większości osób stosujących żywienie optymalne obserwuje się też znaczną poprawę wzroku. Dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego zawiera wszystkie składniki potrzebne w procenie widzenia, jak na przykład witaminę A. W przypadku uszkodzenia struktur gałki ocznej może dojść do ich częściowej lub całkowitej regeneracji. Jak Pan sam zauważył, już ograniczenie spożycia produktów cukrowych spowodowało odczuwalną poprawę samopoczucia. Dalsze zmiany nawyków żywieniowych doprowadzą pradwopodobnie do całkowitego wyleczenia.

W początkowym okresie proponuję zjadać około 0,8g węglowodanów, 1g białka i 2g tłuszczu na każdy kilogram wagi należnej. Z pewnością wiele dolegliwości można by wyleczyć stosując prądy selektywne, ale te można zlecić dopiero po bezpośredniej konsultacji i badaniu. Prawdopodobnie należy zrezygnować ze zbyt intensywnego leczenia antybiotykami, które nie dość, że nic nie pomagają, to jeszcze uszkadzają układ immunologiczny i mogą być przyczyną grzybicy czy problemów jelitowych. Kłopoty z wymową, które Pan podaje mogą sie zdarzyć po leczeniu Fluanxolem, ale zazwyczaj ustępują po zmniejszeniu dawki. Jeżeli już go Pan odstawił, to wystarczy troszkę poczekać, aby kłopoty same ustąpiły.

Bliższych i bardziej precyzyjnych informacji udzieli Panu lekarz zajmujący się żywieniem optymalnym po bezposredniej konsultacji.

lek. med. Przemysław Pala