(08.04.2013) Borelioza - lek. med. Przemysław Pala

Witam,
mam 58 lat i jestem na diecie optymalnej od 13 lat.  Jestem zarażony boleriozą od bardzo dawna nie wiem jak długo bo kiedyś nie można było zdjagnozować tej choroby. Z każdym rokiem czuję się coraz gorzej-typowe objawy dla boleriozy. Chciałem zapytać czy Arkadia w Jastrzębiej Góry ma jakieś opracowania odnośnie leczenia boleriozy.
z poważaniem Włodzimierz.


Szanowny Panie,

Borelioza jest chorobą zakaźną, której pełna etiologia jest znana od stosunkowo niedawna. Jest ona również nazywana chorobą z Lome. W tym amerykańskim miasteczku po raz pierwszy w latach 70-tych powiązano wystąpienie objawów gośćcowych z rumieniem wywołanym ukąszeniem przez kleszcza, chociaż już na początku XX wieku zauważono związek z objawami neurologicznymi opisywanymi jako kleszczowe zapalenie mózgu. Polska nazwa borelioza pochodzi od nazwiska francuskiego biologa Borella, ale sama bakteria została wyizolowana w latach 80-tych XX wieku przez Budgorfera, czyli stosunkowo niedawno (jej obecna nazwa to Borellia Burgorferi). W Polsce boreliozę zaczęto częściej rozpoznawać dopiero w latach 90-tych, a jej pełna diagnostyka immunologiczna jest szeroko rozpowszechniona dopiero po roku 2000.

Rezerwuarem bakterii są głównie wolno żyjące ssaki, a przenoszone są na człowieka przez kleszcze (głównie, ale nie tylko) żyjące w lasach, dlatego najczęściej chorują myśliwi i leśnicy. Choroba zaczyna się od wystąpienia rumienia w miejscu ukąszenia. Nie każde ukąszenie kończy się jednak chorobą, ponieważ w Polsce większość kleszczy nie jest nosicielami boreliozy. Zdarza się to głównie w województwach północnych, gdzie ich występowanie jest częstsze. Na południu kraju ta choroba jest znacznie rzadsza. Wystąpienie rumienia skórnego jest właściwie jedynym typowym objawem boreliozy. Wszystkie inne symptomy są niecharakterystyczne i mogą występować również w innych chorobach bakteryjnych. Objawy podawane zazwyczaj jako "typowe objawy boreliozy", czyli ogólne łamanie w kościach, obrzęki stawów, złe samopoczucie, problemy z koncentracją, ból karku, bóle mięśni, podwójne widzenie - są efektami działania endotoksyny wydzielanej przez każdą bakterię gram-ujemną. Typowe dla boreliozy jest niekiedy nasilanie objawów co 4 tygodnie, co jest związane z biologią bakterii, ale u kobiet może być spowodowane cyklem miesięcznym.

Wiele z objawów choroby jest prawdopodobnie wywoływane przez układ odpornościowy zakażonego człowieka. Przeciwciała, które mają za zadanie niszczyć bakterie atakują wtedy własne tkanki organizmu. Sytuacja taka może się utrzymywać nawet po eliminacji drobnoustroju. Nie będę podawał wszystkich możliwych postaci i wariacji boreliozy, ponieważ wiele osób znalazło by je u siebie i samodzielnie zdiagnozowały chorobę, podczas gdy jest ona stosunkowo rzadka (choruje około 100 osób na milion). Niestety nie podaje Pan żadnych objawów, więc trudno mi w ogóle wypowiedzieć się na temat choroby. Pisze Pan, że objawy są typowe dla choroby, ale jak wspomniałem ta choroba nie ma typowych objawów. Bardzo często osoby dotknięte boreliozą leczone są z powodu innych jednostek z powodu wciąż rozwijającej się wiedzy na ten temat. Jedynym potwierdzeniem choroby jest wykonanie odpowiedniego laboratoryjnego badania krwi, które da odpowiedź czy doszło do kontaktu z zarazkiem, ale nie ma pewności, czy zakażenie jest nadal aktywne, ponieważ objawy mogą być już reakcją autoimmunologiczną. Jeżeli jednak testy laboratoryjne wykażą chorobę, to leczeniem jest zawsze długotrwała antybiotykoterapia, która może trwać nawet kilka miesięcy. Terapię powinien prowadzić lekarz chorób zakaźnych i powinna być ona monitorowana systematycznie, ze względu na możliwe powikłania. Nie wiem czy wykonał Pan badania, o których piszę, ale uważam je za konieczne. Medialna popularność boreliozy sprawiła, że powstało wiele nielekarskich sposobów diagnostycznych, oraz różne metody niekonwencjonalnego leczenia, których nawet nie znam. Przestrzegałbym jednak przed korzystaniem z takich metod, bo mogą one mieć na celu głównie wyleczenie portfela z nadmiaru gotówki. Jestem i zawsze byłem zwolennikiem sprawdzonych i przebadanych metod leczenia, natomiast bardzo sceptycznie podchodzę do niekonwencjonalnych nowości.

Proponuję zatem w pierwszej kolejności poddać się badaniu i farmakoterapii w ośrodku leczenia chorób zakaźnych. Jeżeli po przeleczeniu choroby i wyeliminowaniu bakterii będą się utrzymywać jakieś objawy, to można je indywidualnie leczyć przy pomocy prądów selektywnych. Każdorazowo zabiegi powinny być zlecane po konsultacji z lekarzem, ponieważ objawy mogą być bardzo indywidualne i nie zawsze związane z boreliozą. Nie posiadamy niestety uniwersalnych zabiegów do leczenia choroby, bo jak wspomniałem objawy mogą być rozmaite.

Lek. med.. Przemysław Pala