(07.12.2011) Padaczka u dziecka - lek. med. Przemysław Pala

Szanowny Panie Doktorze,
jestem mamą 4,5 letniej dziewczynki (urodzona z rozszcepem kręgosłupa, wodogłowiem) z padaczką (napady czesciowe; złożone, 3 razy doszło do uogólnionych  drgawkowych pomimo podawania już 2 leków Trileptal i Depakine chrono). Padaczka pojawiła się  pod koniec 1 roku życia po ciężkich przejściach ( infekcja zastawki, infekcja płynu mózgowo-rdzeniowego, sepsa, 1,5 miesięczna śpiączka farmakologiczna na skutek zachłyśnięcia plynem podczas znieczulenia- w konsekwencji zespół ARDS  to wszystko naraz). Czy mogę stosować dietę optymalną w przypadku swojego dziecka z padaczką?Czy macie Państwo jakieś doświadzcenie w pomocy z zastosowaniem DO u dzieci z padaczką? Ze swoich obserwacji córki związanych ze sposobem żywienia zauważam pewne jakby zależności zjedzonego pokarmu, a nastepujacy później napad.“ Są to jednak dość krótkie w czasie obserwacje i nie umiem przyporządkować jeszcze stosownej logiki/zależności do konkretnych produktów. Mam podejrzenia co do nadmiernego spożycia białka (córka nie otzrymuje produktów mlecznych (tylko jogurt, śmietana kwaśna, ograniczyłam też spożycie zbóż/kasz). Córka musi spożywać pokarmy papkowate i półpłynne, nie radzi sobie z połykaniem większych kawałków, wywołują u niej odruch wymiotny. Czy nadmiar tłuszczu ( masło, oliwa z oliwek, olej lniany, tran) może też skutkować wywołanie napadów ? Widzę jak padaczka odbiera jej szansę na rozwój.

Pomimo swoich wielu ułomności jest dziewczynką bardzo pogodną i jak tylko ma lepszą formę widać jej chęć poznawania nowego i współpracy do usprawniania rozwoju Niestety napady bardzo to ograniczają córka nie mówi.
Stąd też moje zapytanie do Państwa, bo nie daje mi spokoju pozostanie tylko przy lekach. Czuję intuicyjnie, że mogę jeszcze coś więcej zrobić, jako rodzic.

Dziękuje z góry za ewentualną odpowiedź lub jakiekolwiek sugestie /wskazówki.
Beata W.


Szanowna Pani Beato,
Padaczka bardzo często występuje na podłożu zmian urazowych (np. urazy okołoporodowe) lub przebytych chorób centralnego układu nerwowego. W najprostszych słowach można powiedzieć, że ataki występują na skutek nieprawidłowych wyładowań elektrycznych w korze mózgu, co powoduje niekontrolowane skurcze mięśni. Napad padaczkowy może dotyczyć wielu grup mięśniowych lub pojedynczych mięśni, co daje szeroką gamę objawów klinicznych, których pacjent nie pamięta. Mimo, że same napady mogą wydawać się stosunkowo błahe, to jednak leczenie tej odmiany padaczki bywa bardzo ciężkie. Do niedawna wszystkie leki przeciwpadaczkowe miały bardzo silne działanie nasenne, co ograniczało ich stosowanie. Leki stosowane obecnie mają znacznie słabsze działania niepożądane, jednak w dużych dawkach może być ono odczuwalne. Z rachunku zysków i strat wynika jednak, że leki te należy regularnie stosować. Bardzo niebezpieczne może być zwłaszcza nagłe przerwanie farmakoterapii, ponieważ często skutkuje nagłym, silnym atakiem choroby, który może nawet skończyć się tragicznie, jeżeli nie zostanie udzielona pomoc medyczna. Przedstawiony przeze mnie powyżej czarny obraz choroby zdarza się jednak bardzo rzadko.

W przypadkach bardzo ciężkich, nie poddających się leczeniu farmakologicznemu, w Stanach Zjednoczonych już od dawna stosuje się tzw. dietę ketogenną. Polega ona na tak znacznym ograniczeniu węglowodanów, że dochodzi do ketozy pokarmowej, którą można stwierdzić za pomocą specjalnych pasków do badania moczu. Ten sposób leczenia jest preferowany w przypadkach pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym, gdzie padaczka może przebiegać w sposób szczególnie ciężki i uważam, że można go zastosować u Pani córki. Ciała ketonowe powstają w organizmie z rozpadu tłuszczów, przy niedoborze węglowodanów.

Przy ''normalnym'' odżywianiu tkanka nerwowa wykorzystuje, jako źródło energii, głównie cukry pokarmowe, natomiast przy ich niedoborze produkowane są te alternatywne paliwa. Jak się okazuje, są one wychwytywane przez tkankę nerwową chętniej niż węglowodany. Po takiej zmianie odżywiania mózgu bardzo często dochodzi do zmniejszenia, a nawet całkowitego ustąpienia ataków. Wśród osób stosujących żywienie optymalne również obserwowaliśmy często ustępowanie choroby, jednak leczenie farmakologiczne należy stosować jeszcze przez 2 lata od czasu ostatniego ataku. Redukcja leków powinna odbywać się zawsze stopniowo pod kontrolą neurologa.

W przypadku jeżeli po 3 latach nie ma poprawy, proponowałbym właśnie zastosowanie diety ketogennej. W swojej oryginalnej postaci nie kładzie ona nacisku na stosunek białka i tłuszczu, co jednak powinno się uwzględnić, aby nie doprowadzić do innych zaburzeń. Proponuję dlatego ustalić proporcję B:T jak 1:3 i ograniczyć węglowodany do 0,5 g na kg masy ciała. Po takiej zmianie badać mocz na obecność ciał ketonowych za pomocą pasków, co jest bardzo proste (instrukcja znajduje się na pudełku). Jeżeli po tygodniu nie stwierdzi Pani w moczu ich obecności, należy jeszcze bardziej zredukować spożycie węglowodanów. Można co tydzień obniżać dawkę o 0,1 aż do wystąpienia zabarwienia paska wskazującego dwa lub trzy krzyżyki. Taka ketoza nie powinna dawać żadnych niepożądanych objawów i może przyczynić się do ustępowania choroby, co zdarza się w części przypadków.

W praktycznym zastosowaniu diety pomoże Pani książka doktora Kwaśniewskiego „Żywienie optymalne” , gdzie opisane są podstawy diety i podane są przykładowe potrawy dla dzieci również w postaci papkowatej. Uważam, że jest to lektura konieczna.

Lek. med. Przemysław Pala
Arkadia Lido  w Jastrzębiej Górze