(07.11.2012) Nadwaga, nadciśnienie, kamienie nerkowe - lek. med. Przemysław Pala

Witam

Mam 38 lat. Od dzieciństwa borykam się ze znaczną nadwagą, która z wiekiem niestety się powiększa. Łapałem się już różnych metod walki z tą chorobą. Efekty nigdy nie były zadowalające. Kiedy w wieku 17 lat „dobiłem” do 100kg z pomocą przyszła mi książka Maji Błaszczyszyn „Dieta życia”, która propagowała duże ilości jabłek w codziennym żywieniu. Dzięki tej książce straciłem 27 kilogramów w ciągu pół roku, ale w krótkim czasie moje włosy wypadały garściami, a potem nastąpił efekt jojo. Z roku na rok było mnie coraz więcej i choć wydawało mi się, że nie jem tyle co moi chudsi koledzy, to oni dalej byli chudzi, a ja ciągle przybierałem na wadze. Późnej pojawiło się nadciśnienie, a kilka lat temu zdiagnozowano u mnie kamicę żółciową. W tym czasie dowiedziałem się o żywieniu optymalnym i o tym, że może mi ono pomóc w wyleczeniu tej przypadłości. Potrafiłem spróbować. Pierwsze efekty były zachęcające, jednak po kilku dniach przestałem tracić wagę, a „tłuste życie” okazało się dla mnie zbyt trudne. Zrezygnowałem.

W ubiegłym roku postanowiłem znowu spróbować. Po 7 dniach żywienia optymalnego straciłem 9kg, ale nastąpił 5-dniowy atak woreczka żółciowego, USG wykazało stan zapalny i pojawienie się jakiegoś płynu w jamie brzusznej i zostałem skierowany do leczenia operacyjnego. Woreczek usunięto laparoskopowo. Po tygodniu od powrotu do domu próbowałem tłustych potraw, przed którymi ostrzegano mnie w szpitalu. Zauważyłem, że mi nie szkodzą i że nic mnie po nich nie boli. Próbowałem innych potraw i stwierdziłem, że w zasadzie nic mi nie szkodzi. Wróciłem więc niestety do żywienia typu korytkowego. To spowodowało, że moja waga w ciągu tego roku (od operacji) wzrosła ze 138kg do 148kg przy 182cm wzrostu. Ciągle szukałem dla siebie jakiejś diety i wówczas zaczęto mnie „bombardować” w internecie reklamą tabletek opartych na kofeinie, chromie i południowo-amerykańskich jagodach AKAI, które miały pozwolić mi trwale obniżyć wagę i to w tempie 1kg/dzień. W artykułach zamieszczono rzekome relacje osób, którym się udało. Dodatkowo zwracano pieniądze za zakupione tabletki, jeżeli waga nie spadnie o 12kg w ciągu miesiąca. Kupiłem 2 opakowania (na 2 miesiące). W ciągu pierwszych 6 dni straciłem 6 kilogramów, ale potem waga zatrzymała się na poziomie 143kg. Efektem stosowania tej kuracji były skoki ciśnienia, złe samopoczucie, zawroty głowy, słabnięcie, zimne poty. Postanowiłem zrezygnować po 1,5-miesięcznej kuracji.

Minęły 3 miesiące. Moja waga wahała się w tym czasie wokół tych 143kg. Postanowiłem tym razem jeszcze raz postawić na żywienie optymalne. Przeczytałem dokładnie książkę „Tłuste życie” i zacząłem się stosować do zasad doktora Kwaśniewskiego. W pierwszych trzech dniach straciłem 3 kg, po czym znowu nastąpiło zwolnenie. Niestety mimo bardzo dobrego samopoczucia nastąpił u mnie wzrost ciśnienia tętniczego do poziomu 160-170/90-105. Ciśnienie to jest oporne na stosowane tabletki (rano TRITACE 2,5comb, wieczorem LACIPIL 2-4mg). Wczoraj w nocy w pracy (pracuję w systemie 3-zmianowym), kiedy poszedłem zmierzyć ciśnienie (z polecenia lekarza zakładowego, robię to codziennie) stwierdzono 165/105. Dyżurujący lekarz podał mi dawkę leku (chyba propanolol), po czym po 1 godzinie ciśnienie obniżyło się do poziomu 155/100. Kiedy wracałem n swoje stanowisko pracy doznałem kilkukrotnego zamroczenia i o mało nie upadłem. Do rana jednak wszystko się unormowało...

Jestem trochę przerażony tym podwyższonym ciśnieniem. Wg dr Kwaśniewskiego ciśnenie powinno się unormować po kilku, kilkunastu dniach. Czy ten wzrost jest prawidłowy? Czy należy to przeczekać i nie przejmować się tym? Czy stosować leki, czy też je odstawić?

Przy okazji badania USG przed 2 laty, które wykazało kamicę zółciową stwierdzono również kamień w prawej nerce o średnicy ok. 0,5cm. Żadnych dolegliwości z tej strony dotąd nie odczuwałem, jednak w ostatnim czasie mam wrażenie, przy oddawaniu moczu, że jest go ilościowo mniej i samo przepływ odbywa się jakby pod mniejszym ciśnieniem... i pomyślałem, że może stąd to ciśnienie tętnicze jest podwyższone, ale może już po prostu jestem przewrażliwiony. Wszystko przez to, że nie mam się kogo poradzić, a wszyscy lekarze których znam uważają żywienie optymalne za herezję...

Dzisiaj jest 10 dzień kiedy ściśle stosuję się do zasad żywienia optymalnego.

Proszę o poradę w sprawie ciśnienia i nerek.

Marek K.


Szanowny Panie Marku,
Wśród wielu definicji otyłości trudno jest znaleźć tę idealną, a żaden ze wzorów na prawidłową masę ciała nie jest doskonały. Określenie wagi względem wzrostu nie zdaje egzaminu, bo przecież sportowcy (np. kulturyści), mimo że ich masa przekracza przeciętną, nie są otyli.
Człowiek powinien ważyć (około) tyle kilogramów, ile w centymetrach mierzy ponad 100, przy czym należy przyjąć pewną tolerancję ze względu na wiek, płeć i budowę konstytucjonalną. W Pana przypadku prawidłowa masa ciała powinna wynosić około 100kg, czyli jest przekroczona o około 40%.
Dla swoich potrzeb określam otyłość jako nadmiar tkanki tłuszczowej. Rzeczywiście jej przyczyną jest dodatni bilans energetyczny, ale jego proste odwrócenie nie zdaje egzaminu, ponieważ człowiek, jak każdy ssak, reaguje zwiększeniem produkcji tłuszczu po okresie głodzenia. Diety odchudzające oparte na warzywach, owocach i wysiłku fizycznym są przy tym wysoce szkodliwe. Szczególnie dla osób z chorobami układu krążenia czy cukrzycą. Przekonał się Pan dokładnie na własnej skórze, kiedy po utracie wagi zaczynało się pogarszać samopoczucie, a ona sama zaczynała wzrastać.
Już około 50 lat temu udowodniono eksperymentalnie, że ograniczenie ilości kalorii daje mierne rezultaty, jeśli nie ograniczy się spożycia węglowodanów, natomiast sama ich redukcja powoduje zwiększenie spalania tłuszczu.
Spalanie nadmiaru tłuszczu prawie u wszystkich rozpoczyna się już w pierwszych dniach żywienia i wynosi 2-8 kg/miesiąc, ale u Pana może znacznie przekroczyć 10kg. Jest to spowodowane zmniejszoną produkcją insuliny przy niskiej podaży węglowodanów (insulina jest hormonem powodującym przetwarzanie węglowodanów na tłuszcz). Znacznie szybciej tracą na wadze mężczyźni i z nimi rzadko zdarzają się problemy.
Osobom otyłym zalecamy na początku żywienia zmniejszenie ilości tłuszczu, ponieważ część energii będzie uwalniana z własnych zapasów. W Jastrzębiej Górze osoby z nadwagą otrzymują około 2g tłuszczu na 1kg masy ciała, ale te szybko chudnące mogą zjadać nawet 1-1,5g. Osoby, które po przejściu na żywienie optymalne mają kłopoty z osiągnięciem wagi należnej, powinny przejść na 2-posiłkowy rozkład jedzenia i, co ważne, nie podjadać. Lepiej zjeść więcej na śniadanie, niż dokładać coś po nim.
Istotne również jest rozciągnięcie posiłków w czasie, co dla tych osób bywa szczególnie trudne. Posiłki powinny trwać powyżej 20 min. Aby było to łatwiejsze, można po prostu podzielić je na dwie części i zrobić 15-minutowe przerwy. Jeżeli po tym minie uczucie głodu, to można zrezygnować z dalszego jedzenia.
Aby przyspieszyć utratę wagi, przydatny jest jednodniowy, całkowity post, któremu towarzyszy uczucie głodu, następnego dnia człowiek budzi się syty. Po wprowadzeniu powyższych modyfikacji większość pacjentów rozpoczyna uruchamianie własnych zapasów. Wyjątek stanowią tylko nieliczne przypadki. Są to osoby, które w stresie robią się głodne. U takich można zastosować wspomagająco prądy selektywne S. Osobiście odradzam stosowanie jakichś tabletek, które mogą przyśpieszać odchudzanie poprzez pobudzanie układu sympatycznego, ponieważ ich działanie będzie uogólnione i może powodować wiele działań niepożądanych- część z nich sam Pan opisał.

Chorobami, które bardzo często występują razem z otyłością są nadciśnienie tętnicze oraz kamica żółciowa, ponieważ są spowodowane takim samym trybem życia

Wysokie wartości ciśnienia tętniczego są efektem nieprawidłowego żywienia organizmu i związanym z tym upośledzeniem funkcjonowania systemu kontroli. Ośrodkiem regulującym wszystkie funkcje naszego organizmu jest mózg (centrum kontroli). Nieprawidłowe żywienie nie zapewnia wystarczającego zaopatrzenia ośrodkowego układu nerwowego w substancje odżywcze i w energię, wówczas uruchamiane są mechanizmy zwiększające napływ krwi do mózgu (m. in. wzrost aktywności układu sympatycznego – silniejszą i szybszą pracę serca, zwężenie tętnic obwodowych). W tym początkowym okresie obserwujemy u pacjentów tzw. nadciśnienie chwiejne – czyli wartości ciśnienia wahające się od małych do bardzo wysokich. Utrzymywanie się tego stanu powoduje narastanie zmian w tętnicach obwodowych oraz postępujące uszkodzenie narządów wewnętrznych, głównie mózgu, nerek, serca, siatkówki. Po pewnym czasie ciśnienie tętnicze utrzymuje się stale na wysokim poziomie . W tym okresie ściany naczyń tętniczych fizjologicznie elastyczne stają się twarde i tracą zdolność do zmiany średnicy w zależności od ilości napływającej krwi. Znaczenie soli kuchennej tak podkreślane w publikacjach medycznych wynika z dużej ilości reakcji chemicznych przebiegających w organizmie podczas złego żywienia. Osoby żywiące się optymalnie zaopatrują doskonale swój organizm, nie muszą produkować wszystkich koniecznych do życia substancji, więc ich zapotrzebowanie na sól jest mniejsze. Żywienie optymalne eliminuje przyczyny rozwoju tej choroby. Obniżenie ciśnienia tętniczego obserwowane jest już w pierwszym tygodniu żywienia i zgadzam się tu całkowicie z tym co pisze doktor Kwaśniewski. Należy podkreślić, że schorzenie to rozwija się latami i niestety leczenie nie może trwać kilka dni, co związane jest ze sporadycznymi wzrostami ciśnienia, w szczególnie trudnych przypadkach nawet po kilku miesiącach żywienia. Utrzymywanie się wysokich wartości ciśnienia tętniczego w Pana przypadku może też być spowodowane dość znaczną nadwagą. Współczesna medycyna w terapii nadciśnienia koncentruje się na leczeniu objawowym, stosując środki chemiczne powodujące czasowe obniżenie ciśnienia tętniczego, ich działanie związane jest z powstawaniem rozmaitych działań niepożądanych takich jak np. niepożądane spadki ciśnienia, których sam Pana doświadczył. Aby unormować Pana ciśnienie można również zastosować prądy PS, które są znacznie bezpieczniejsze, choć przy wartościach do 180mgHg nie jest to bezwzględnie konieczne. O działaniu prądów selektywnych pisałem w kilku ostatnich numerach miesięcznika „Optymalni”. Również kamica żółciowa jest prawie zawsze spowodowana określonym odżywianiem. W przypadku radykalnego ograniczenia spożycia tłuszczów ulega zmniejszeniu zapotrzebowanie, na niezbędne do ich trawienia, kwasy żółciowe. Dochodzi do zahamowania spływu żółci, a jej zaleganie w pęcherzyku umożliwia wytworzenie się jąder krystalizacji, na których zaczynają budować się złogi. Proces ten jest powolny i może trwać latami, a zależy to od modelu odżywiania danej osoby. W Pana przypadku po usunięcia pęcherzyka żółciowego żółć będzie swobodnie spływała do dwunastnicy i przeżywieniu optymalnym nie powinny wystąpić żadne niepożądanie objawy, ponieważ pokarmy tłuszczowe dłużej zalegają w jelitach. Podobnie jak kamienie w drogach żółciowych mogą się krystalizować załogi w nerkach, co jest spowodowane zbyt dużym zagęszczeniem związków wydalanych z moczem. Na żywieniu optymalnym zazwyczaj rozpuszczają się zarówno jedne jak i drugie, ale zajmuje to nieco czasu. Prawdopodobnie nie poczuje Pan nawet, kiedy ustąpi kamica nerkowa, ponieważ kamień jest dość mały.

Uważam, że po kilku dniach diety za wcześnie jeszcze jest mówić o jakichś radykalnych zmianach. Powinien Pan wykazać nieco cierpliwości by dać zadziałać żywieniu. Powinien się Pan stosować do zasad żywienia przez kilka tygodni, aby odczuć wyraźną poprawę. Najpóźniej po osiągnięciu prawidłowej wagi prawdopodobnie ustąpią wszelkie problemy zdrowotne. Jeżeli po 2-3 miesiącach diety będą występowały jakieś dolegliwości to powinien się Pan osobiście skontaktować z lekarzem optymalnym i ewentualnie skorzystać z prądów selektywnych, ale osobiście wątpię by zaistniała taka konieczność.

Lek. med. Przemysław Pala