(07.09.2011) Nadciśnienie tętnicze - lek. med. przemysław Pala

Szanowni Państwo,
zwracam się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu moich problemów z żywieniem optymalnym. Przeczytałem wszystkie książki dra Kwaśniewskiego, prenumeruję miesięcznik OPTYMALNI, ale jednak nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Żywię się optymalnie od dwóch lat. Od pięciu lat borykam się z nadciśnieniem - to właśnie było główną przyczyną przejścia na ŻO. Pierwszym i jedynym niestety skutkiem diety było zredukowanie masy ciała z 90 kg na 80 kg. Tyle nadal ważę przy wzroście 180cm. Nadciśnienie pozostało i nadal biorę tabletki Micardis 40mg i Ipress long 5mg. Co gorsza, od kilku miesięcy czuję 'huczenie' w uszach oraz bóle z tyłu głowy. Ciśnienie mam cały czas 130/80. Przy próbie odstawienia tabletek lub nawet zmniejszenia dawki ciśnienie drastycznie wzrasta. Pół roku temu miałem też atak dny moczanowej i musiałem brać Miluryt. To był już drugi atak. Trzy tygodnie temu miałem USG jamy brzusznej - wszystko w porządku poza tym że wątroba jest stłuszczona. Pojawiły się już bóle wątroby i zacząłem brać Essentiale Forte. Pierwsze USG (2005 rok) tego nie wykazało. Po alkohol sięgam sporadycznie i nie przesadzam z nim, więc nie to jest przyczyną. Spuchła mi też noga, po USG okazało się, że zrobiła mi się torbiel w stawie podkolanowym. Lekarz proponuje zabieg usunięcia tej torbieli. zaczyna mi też puchnąć prawa ręka. Teraz trochę o moim jadłospisie. Codziennie jadam 40-50g białka, tłuszcz 150-170g, węglowodany 60-70g. Zjadam 4, 5 żółtek dziennie, salceson, śmietana, boczek, podgardle, ziemniaki, pomidory, ogórki kiszone, kapusta kiszona, orzechy, pestki dyni, oraz placki optymalne, chleb optymalny, lody, sernik - wszystko oczywiście zgodnie z przepisami optymalnymi. Od czasu do czasu gotuję zupy oraz przygotowuję galaretę z nóżek raz w tygodniu zjadam wątróbkę, raz móżdżek. Kilka razy w tygodniu pływam a w ciepłe dni spędzam po parę godzin na rowerze. Bardzo proszę o jakąś wskazówkę. Nie chcę rezygnować z diety, ale przez ten czas przybyło mi dolegliwości i leków i nie wiem czym to jest spowodowane. Wiem, że na nadciśnienie prądy mogłyby pomóc ale co z torbielą? Mam 38 lat i pracuję umysłowo.
Jarosław F.


Szanowny Panie Jarosławie,
Nadciśnienie tętnicze, na które Pan choruje praktycznie zawsze ma jakąś przyczynę, choć powszechnie uważa się, że 95% przypadków to tzw. nadciśnienie idiopatyczne czyli samoistne. Wbrew temu, co jest napisane w podręcznikach medycznych przyczyna tzw. samoistnego nadciśnienia tętniczego jest znana. Wysokie wartości ciśnienia tętniczego są efektem nieprawidłowego żywienia organizmu i związanym z tym upośledzeniem funkcjonowania systemu kontroli. Ośrodkiem regulującym wszystkie funkcje naszego organizmu jest mózg (centrum kontroli). Nieprawidłowe żywienie nie zapewnia wystarczającego zaopatrzenia ośrodkowego układu nerwowego w substancje odżywcze i w energię, wówczas uruchamiane są mechanizmy zwiększające napływ krwi do mózgu (m. in. wzrost aktywności układu sympatycznego – silniejszą i szybszą pracę serca, zwężenie tętnic obwodowych). W pierwszym choroby okresie obserwujemy u pacjentów tzw. nadciśnienie chwiejne – czyli wartości ciśnienia wahające się od małych do bardzo wysokich. Utrzymywanie się tego stanu powoduje narastanie zmian w tętnicach obwodowych oraz postępujące uszkodzenie narządów wewnętrznych, głównie mózgu, nerek, serca, siatkówki. Po pewnym czasie ciśnienie tętnicze stabilizuje na wysokim poziomie . W tym okresie ściany naczyń tętniczych fizjologicznie elastyczne stają się twarde i tracą zdolność do zmiany średnicy w zależności od ilości napływającej krwi. Przyczyną upośledzonego ukrwienia mózgu najczęściej jest miażdżyca naczyń krwionośnych, która powoduje zwężenie ich średnicy i zmniejszenie przepływu. Przechodząc na żywienie optymalne mamy do czynienia z odwróceniem procesów miażdżycowych. Czas ustępowania miażdżycy trwa zwykle od kilku miesięcy do 2 a wyjątkowo 3 lat, co zależy głównie od stopnia zaawansowania choroby. Pewne objawy jednak ustępują znacznie szybciej, ponieważ poprawia się zaopatrzenie w produkty odżywcze i spada zapotrzebowanie na tlen. Współczesna medycyna w terapii nadciśnienia koncentruje się na leczeniu objawowym, stosując środki chemiczne powodujące czasowe obniżenie ciśnienia tętniczego, ich działanie związane jest z powstawaniem rozmaitych działań niepożądanych, często groźnych dla zdrowia (np. narastania zmian miażdżycowych w tętnicach).

Żywienie optymalne eliminuje przyczyny rozwoju tej choroby. Obniżenie ciśnienia tętniczego obserwowane jest już w pierwszym tygodniu żywienia. Należy podkreślić, że schorzenie to rozwija się latami i niestety leczenie nie może trwać kilka dni, co związane jest ze sporadycznymi wzrostami ciśnienia, w szczególnie trudnych przypadkach nawet po kilku miesiącach żywienia. Istotną rolę w leczeniu odgrywają opracowane przez dr. Jana Kwaśniewskiego prądy selektywne. W początkowym okresie tzw. nadciśnienia chwiejnego stosowane są one na głowę co w połączeniu z żywieniem optymalnym zapewnia dobre zaopatrzenie mózgu. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne jest poszerzenie naczyń obwodowych. Wówczas elektrody przykładamy inaczej. Ze względu na charakter choroby i wynikające z niej zagrożenia leczenie wymaga konsultacji lekarza optymalnego.W Pana przypadku zmiany miażdżycowe, a co za tym idzie nadciśnienie powinny już dawno ustąpić i bez stosowania prądów selektywnych, ponieważ jest Pan człowiekiem młodym i choroba nie mogła być bardzo zaawansowana. Dlatego przyczyny Pana problemów upatrywałbym gdzie indziej. Drugim po mózgu narządem wymagającym stałego przepływu krwi na odpowiednim poziomie są nerki. Prawidłowe ciśnienie jest konieczne dla zachowania filtracji krwi. Nerki posiadają własny niezależny system kontroli przepływu krwi. Jeżeli ten przepływ spada to wydzielają one substancje, które podnoszą ciśnienie, co pozwala na zwiększenie przepływu. Niekiedy zdarza się, że występują wady anatomiczne tętnic nerkowych powodujące ich zwężenie, co powoduje upośledzenie napływu krwi. Nerki broniąc się przed tym wymuszają na organizmie utrzymywanie wysokich wartości ciśnienia. Niestety w takim przypadku ani żywienie, ani prądy selektywnie nie przyniosą poprawy. Aby stwierdzić, czy przyczyną nadciśnienia jest zwężenie tętnicy nerkowej trzeba wykonać określone badania. Są nimi badanie USG oraz badanie dopplerowskie, które można wykonać w większości szpitali. Diagnostykę można poszerzyć o wykonanie tomografii komputerowej nerek po podaniu kontrastu dożylnego. Istnieje wtedy możliwość komputerowej rekonstrukcji unaczynienia nerek i stwierdzenia, czy gdzieś występują ich zwężenia.

W Pana sytuacji uważam te badania za konieczne, ponieważ znalezienie takiej wady pozwoli na jej szybkie wyeliminowanie. Przy obecnej technice chirurgii naczyniowej leczenie takie nie stanowi większego problemu. Zabiegi wykonuje się za pomocą specjalnych cewników bez otwierania jamy brzusznej, a efekty zazwyczaj są bardzo dobre. Jeżeli chodzi o torbiel podkolanową, to jest ona prawie zawsze spowodowana uszkodzeniem jakiejś struktury w stawie kolanowym. Aby to stwierdzić najważniejsze jest dobre badanie ortopedyczne. Sama torbiel nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia i jest tylko objawem wady kolana. Usuwanie samej torbieli uważam za pozbawione sensu.

lekarz. med. Przemysław Pala
Arkadia Lido w Jastrzebiej Górze