(07.07.2011) Dieta optymalna po resekcji woreczka zółciowego -lek. med. Przemysław Pala

Szanowni Państwo.
Chciałbym przekonać cierpiącą na kilka schorzeń żonę do wyjazdu na turnus i rozpoczęcia żywienia optymalnego. W przeciwieństwie do mnie (10 lat na żo), nie stosuje ona zasad żywienia
optymalnego. Twierdzi, ze nie może konsumować potraw z dużą zawartością tłuszczów, szczególnie - nasyconych.
Barbara lat 58. Historia: po operacji laparoskopowej woreczka żółciowego (usunięcie woreczka
ok.10 lat temu), w dzieciństwie przechodziła reumatoidalne zapalenie stawów - nie chodziła przez jakiś czas. Obecnie: bolące stawy, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, kostniak kości czaszki i 2 oponiaki. Chciałbym zapytać, czy istnieją jakieś przesłanki wykluczające stosowanie diety optymalnej?
Z poważaniem
Dariusz S.


Szanowny Panie,
Wszystkie opisywane przez Pana dolegliwości trapiące żonę, a zwłaszcza te dotyczące przewodu pokarmowego są spowodowane właśnie żywieniem, które stosuje do tej pory. Choroba wrzodowa i kamica żółciowa (prawdopodobnie z jej powodu żonie usunięto pęcherzyk żółciowy) są klasycznymi przykładami jednostek, które sami sobie wypracowujemy stosują „zdrowe odżywianie”.

Schorzenia przewodu pokarmowego występują obecnie znacznie częściej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, jednak postęp nauk medycznych, a zwłaszcza rozwój technik chirurgicznych pozwolił na redukcję ich poważnych powikłań. Nadal jednak pozostają niewyjaśnione przyczyny takich chorób jak właśnie kamica pęcherzyka żółciowego. Niewielu badaczy zastanawia się jeszcze co może powodować krystalizację złogów w drogach żółciowych, ponieważ ustalono standardy leczenia, które obowiązują powszechnie a choroba zwykle kończy radykalnym rozwiązaniem, czyli usunięciem chorego narządu. Stosowane metody operacyjne są prawie wolne od powikłań i dlatego, w świecie medycznym, naukowa dyskusja na temat tej choroby wydaje się zamknięta. Jak w każdej innej jednostce i w tym przypadku patologia nie może występować bez przyczyny, a ta okazuje się być prostsza, niż może się wydawać. Powszechnie propagowane modele odżywiania, uważane za zdrowe, są świadomie lub nie, przenoszone do codziennego menu w naszych domach.

Duże ilości węglowodanów oraz ograniczenie spożycia tłuszczów jest przyczyną kamicy żółciowej oraz towarzyszących jej często otyłości, nadciśnienia czy cukrzycy.

Wątroba jest narządem stworzonym głównie do trawienia tłuszczów, natomiast pęcherzyk żółciowy jedynie gromadzi spływającą z niej żółć, aby w czasie napływu pokarmów ulec obkurczeniu i przekazać ją do dwunastnicy. W przypadku radykalnego ograniczenia spożycia tłuszczów ulega zmniejszeniu zapotrzebowanie na niezbędne do ich trawienia, kwasy żółciowe. Dochodzi do zahamowania spływu żółci, a jej zaleganie w pęcherzyku umożliwia wytworzenie się jąder krystalizacji, na których zaczynają budować się złogi. Proces ten jest powolny i może trwać latami, a zależy to od modelu odżywiania danej osoby.

Po przejściu na ŻO, w wyniku znacznego zwiększenia podaży tłuszczów wzrasta przepływ żółci przez przewody wątrobowe oraz pęcherzyk. W przypadku obecności w nim złogów pojawia się możliwość ich mechanicznego i chemicznego rozpuszczenia.

Pańska żona nie posiada już pęcherzyka żółciowego, ale nie jest to w żaden sposób przeciwwskazaniem do stosowania diety. U pacjentów po cholecystektomii żółć stale spływa do dwunastnicy z przewodów żółciowych, ponieważ nie ma się gdzie gromadzić. Osoby stosujące tradycyjny model żywienia muszą w takiej sytuacji jadać co 2-3 godziny, aby w żołądku stale znajdowała się treść pokarmowa. Przy żywieniu optymalnym nie ma takiej konieczności, ponieważ tłuszcze pokarmowe są trawione wolno i długo zalegają w przewodzie pokarmowym. Wystarczy jadać 2-3 razy dziennie.

Powszechne ostatnio spożywanie dużych ilości węglowodanów oraz produktów bogatoresztkowych (drażniących błonę śluzową przewodu pokarmowego) wymusza wzrost napięcia parasympatycznego w żołądku co objawia się zwiększonym wydzielaniem kwasu solnego przez błonę śluzową. Spożywanie dużych ilości surowych owoców, uważane powszechnie za zdrowe, powoduje dodatkowo wzrost kwasowości w przewodzie pokarmowym, ponieważ odczyn pH owoców jest kwaśny. Utrzymujące się stale obniżone pH treści żołądkowej powoduje nadtrawienie nabłonka i rozwój nadżerek a później wrzodów.

Pełne wyleczenie z choroby wrzodowej jest możliwe w czasie od kilku dni do kilku tygodni stosowania diety optymalnej. Tłuszcze pokarmowe stanowiące podstawę żywienia szybko powodują neutralizację kwasów żołądkowych. U osób rozpoczynających żywienie optymalne w Arkadii Lido w Jastrzębiej Górze obserwuję powszechną obecność zaburzeń funkcji przewodu pokarmowego oraz regularność ich ustępowania w ciągu 2-3 dni od przyjazdu. Wyjątkowo rzadko zdarza , że dolegliwości utrzymują się dłużej i w takich przypadkach stosuję się prądy selektywne S, które natychmiast przynoszą ulgę.

Uważam, że po zastosowaniu żywienia również u Pańskiej żony powinna nastąpić natychmiastowa poprawa stanu zdrowia, ale decyzję o tym musi podjąć ona sama.

W chwili obecnej nie mogę się wypowiedzieć na temat dolegliwości stawowych żony. Mam zbyt mało informacji aby stwierdzić czy przyczyna jest przebyta w dzieciństwie choroba, czy jest to zwyrodnienie, czy może występuje jeszcze jakaś inna przyczyna. Po dokładniejszej analizie udaje się zazwyczaj ustalić i usunąć źródło choroby. Zazwyczaj wystarcza samo żywienie optymalne, ale niekiedy stosuje się prądy selektywne PS, ale o tym powinien zadecydować lekarz po zbadaniu pacjenta.

Jeżeli chodzi o kostniaka i oponiaki to prawdopodobnie zostały one wykryte przypadkowo przy badaniu tomograficznym czaszki i nie wymagają żadnego leczenia o ile nie dają dolegliwości, a zazwyczaj ich obecność jest bezobjawowa.

lekarz Przemysław Pala
Arkadia Lido w Jastrzębiej Górze