(07.04.2011) Udar mózgu - lek.med. Przemysław Pala

Szanowny Panie Doktorze,
mam 53 lata 185 cm wzrostu i ważę 93 kg i już prawie 10 lat razem z żoną i córką czyli całą rodzinką stosujemy żywienie optymalne. Weszliśmy w ten temat dość solidnie bo co roku jeździmy do Arkadii w ramach letniego wypoczynku aby spotkać się z lekarzem optymalnym a także utrwalić sobie zasady funkcjonowania na "świętych proporcjach".  Korzystamy również z zabiegów prądami selektywnymi. Wszystko pod fachową opieką i wydaje się, że "oprócz błękitnego nieba nic nam więcej nie potrzeba" a jednak nastąpił zgrzyt i to bardzo poważny. W październiku b.r. miałem udar mózgu niedokrwienny lewej półkuli. Wystąpił prawostronny niedowład (asymetria twarzy, zaburzenie mowy - trwało to ok.2 minut) oraz wysokie ciśnienie 220/120. W szpitalu obniżono mi ciśnienie (Furosemid). Otrzymywałem 2xdz. NaCl 9% w kroplówce a w tabletkach 1xdz. Polocard 150mg i Polprazol 20mg .W/w tabletki nadal przyjmuję rano i od nadciśnienia 2xdz. Enarenal 2,5 mg. Ciśnienie utrzymuje się w normie (130/80). Obecnie ogólnie czuję się dobrze lecz pozostał strach i obawa co do przyszłości. Muszę nadmienić, że przed tym incydentem nie miałem problemów ze zdrowiem. Mimo to odżywiam się optymalnie (B-55-60g, T-150-200g, W-50-60g) chociaż lekarz w szpitalu oczywiście zalecił ograniczyć tłuszcze i dorzucił lek obniżający cholesterol, którego postanowiłem nie brać. Wg dra Kwaśniewskiego nadciśnienie i miażdżyca znika po niedługim okresie stosowania ż.o. więc pytam czy 10 lat to długi czy krótki okres? Czy przypisane leki powinienem brać nadal? Czy moje ż.o. powinno być w jakiś specjalny sposób modyfikowane? Proszę o przykładowy jadłospis bo czuję i chcę nadal zasilać organizm tym co trzeba czyli ż.o. W załączniku przesyłam wypis ze szpitala.
Pozdrawiam - Wiesław W.


Witam Panie Wiesławie,
Z opisanych przez Pana objawów, oraz załączonej karty informacyjnej wynika jednoznacznie, że przeszedł Pan udar mózgu i nie ma co do tego żadnych wątpliwości, z czego zdaje Pan sobie doskonale sprawę. Rozumiem jednak, że w tej chwili najważniejsze dla Pana jest uzyskanie odpowiedzi dlaczego do niego doszło i obawia się Pan, czy ta sytuacje się nie powtórzy. Niestety nie jestem w stanie udzielić Panu pewnej na 100% odpowiedzi. Mnie również zastanawia dlaczego doszło do tego udaru. Takie sytuacje u optymalnych zdarzają się niezmiernie rzadko, zwłaszcza w tak młodym wieku. Stosuje Pan żywienie optymalne od 43 roku życia i w tym wieku ludzie raczej nie chorują jeszcze na choroby cywilizacyjne takie jak miażdżyca.

Przy żywieniu tradycyjnym przyczyną miażdżycy nie są, jak się powszechnie sądzi tłuszcze pokarmowe, lecz spożywane wraz z nimi węglowodany. Najlepsze warunki do powstawania tzw. blaszek miażdżycowych zachodzą, gdy ilość energii pozyskiwana z tłuszczów i cukrów jest równa i wynosi po około 45%. Przy takim odżywianiu wolne kwasy tłuszczowe zaspakajają zapotrzebowanie na energię, natomiast cukry proste są przetwarzane na cholesterol w ścianach tętnic i tam odkładają się utrudniając przepływ krwi i prowadzą do niedotlenienia tkanek. Zazwyczaj choroba rozpoczyna po 20 roku życia, ale pierwsze jej objawy są zauważalne po około 30-40 latach, kiedy zwężenie tętnic przekracza 70%.

Proces ten jest uważany za nieodwracalny, co kłóci się z podstawowym prawem chemicznym, które mówi , że każda reakcja może przebiegać dwukierunkowo. Przechodząc na żywienie optymalne mamy do czynienia właśnie z odwróceniem procesów miażdżycowych. Czas ustępowania miażdżycy trwa zwykle od kilku miesięcy do 2, a wyjątkowo 3 lat, co zależy głównie od stopnia zaawansowania choroby. Pewne objawy jednak ustępują znacznie szybciej, ponieważ poprawia się zaopatrzenie w produkty odżywcze i spada zapotrzebowanie na tlen..

Przypuszczam, że rozpoczynając dietę optymalną nie miał Pan zaawansowanej miażdżycy, jednak w naczyniach mogły już występować blaszki miażdżycowe. Wykonane w szpitalu badania obrazowe praktycznie nie wykazały zmian miażdżycowych, poza jedną blaszką w lewej tętnicy szyjnej, co nie ma praktycznie znaczenia w ukrwieniu mózgu. Być może jest to uwapniona pozostałość z czasów przed żywieniem optymalnym. W tomografii komputerowej nie ma widocznych żadnych zmian wywołanych zatorem naczyniowym, a takie zazwyczaj pojawiają się po udarze. Innymi słowy można powiedzieć, że jest Pan zdrowy i tym bardziej nie powinna się wydarzyć taka sytuacja.

Przypuszczam, że przyczyną mógł być tzw. zator gazowy spowodowany przedostaniem się powietrza do naczyń krwionośnych. Zdarza się on najczęściej przy uszkodzeniu żyły lub pęcherzyków płucnych. Powietrze, które dostaje się do układu krwionośnego, przechodzi do serca, a następnie do tętnic gdzie płynie z prądem krwi i może zatrzymać się w drobnych tętniczkach. Jeżeli są to naczynie mózgowe, to wystąpią przy tym objawy udaru. Małe pęcherzyki powietrza szybko ulegają wchłonięciu i objawy ustępują. W takiej sytuacji może dojść do przejściowego podniesienia ciśnienia krwi spowodowanego niedotlenieniem centralnego układu nerwowego. Z przedstawionych przez Pana informacji wynika, że mogliśmy mieć do czynienia z taką sytuacją. Ryzyko, że przytrafi się ona powtórnie jest w takim razie dokładnie takie samo, jak u każdego innego człowieka, czyli stosunkowo niewielkie.

Inną przyczyną opisanych objawów mogą być uwidocznione zmiany naczyniowe w mózgu. Zwykła tomografia nie ujawnia ich pełnej natury i dlatego należy wykonać to badanie po podaniu kontrastu, który uwidoczni naczynie. Zmiany naczyniowe, które u Pana ustępują nie mają żadnego związku z trybem życia, czy dietą. Były one zapewne od dawna i gdyby nie wykonane badanie nigdy by się Pan o nich nie dowiedział, niemniej powinno się przebadać. Proponuje nie przerywać diety i może Pan ostrożnie odstępować od przyjmowania leków, ale tak by nie doszło do wzrostu ciśnienia krwi powyżej 150 mmHg. W diecie nie trzeba dokonywać większych zmian, choć uważam, że 60g białka na dobę może być trochę za mało, ale jeżeli nie odczuwa Pan głodu, to może tak pozostać.

lek. med. Przemysław Pala
Arkadia Lido