(07.03.2008) Żylaki odbytu - odpowiada lek. med. Przemysław Pala

Szanowny Panie Doktorze, uprzejmie proszę o odpowiedź.
ŻO stosuję od 6 lat, mam 52 lata, z uwagi na powtarzające się krwawienia z odbytu zrobiłem kolonoskopię, stwierdzono u mnie polip 3 mm na jelicie grubym usunięty, nie groźny. Interesuje mnie kiedy on mógł powstać? Jeden lekarz twierdził, że ok pół roku temu, inny, że 4 lata temu. Krwawienia miałem od 10 lat a może dłużej,  tylko nie jestem pewien czy to z polipa czy może hemoroidy, które jako małe guzki też czasami się odzywają. Podejrzewam, że jest to związane głównie z okresami nerwowymi. Ciekaw jestem odpowiedzi bo od tego zależy czy i kiedy powinienem zrobić kontrolę jelita grubego. Ponadto niepokoją mnie częste bóle głowy typu migrenowego, zazwyczaj spowodowane zmianami atmosferycznymi. Jak się ich pozbyć, skoro jedzenie optymalne nie powoduje ich ustąpienia. Miałem je już jako młody człowiek
Natomiast moja żona jest na żywieniu optymalnym od ok 2 lat i stwierdzono u niej powiększający się tłuszczak na plecach na łopatce prawej. Dlaczego on powstał i czy trzeba go usunąć operacyjnie.
 Za odpowiedź z góry serdecznie dziękuję.
Z poważaniem
Piotr K.


Szanowny Panie Piotrze,

Bardzo wiele osób posiada polipy przewodu pokarmowego i nic o nich nie wiedzą, dopóki nie wykona się badania kolonoskopowewgo. Zazwyczaj nie dają one żadnych dolegliwości i najczęściej są wykrywane przypadkowo. Nie da się jednoznacznie ustalić jak długo musiał rosnąć taki guzek, ponieważ nie mają one jednego i stałego tępa wzrostu.
Przeważająca większość polipów jest całkowicie niegroźna, jednak najczęściej są one usuwane w czasie kolonoskopii. Niekiedy duże polipy mogą dawać niewielkie krwawienia, ale krew jest wtedy niewidoczna i można ją wykryć w badaniu laboratoryjnym.
Uważam, że ten niewielki polip nie był przyczyną krwawień, jeżeli był Pan w stanie je zauważyć. Znacznie bardziej prawdopodobne jest, że krew pochodzi z drobnych żylaków. Żylaki odbytu czyli hemoroidy lub guzki krwawicze są najczęstszą przyczyną krwawień z przewodu pokarmowego, wszystkie inne przyczyny razem wzięte stanowią tylko nieznaczny ich odsetek . Przyczyny powstawania żylaków mogą być różne, ale sprowadzają się one zazwyczaj do zwiększonego ciśnienia jelicie grubym i zmniejszonej wytrzymałości ścian żył. Na żywieniu optymalnym ściany naczyń krwionośnych powinny być stosunkowo wytrzymałe. przypuszczam, że przyczyną żylaków mogą być okresy wzmożonego napięcia emocjonalnego. Jeżeli stany takie trwają dłużej to dochodzi do nasilenia skurczu mięśni gładkich znajdujących się w ścianach jelita i wypychania rozdętych naczyń na zewnątrz. Żylaki pojawiają się zazwyczaj w okolicy odbytu i na skutek drażnienia przez zwarte masy kałowe mogą powstawać krwotoki, najczęściej całkowicie niegroźne. Jeżeli krwawienia są uciążliwe i nie skutkuje leczenie farmakologiczne to można usunąć je chirurgicznie, ale obecnie rzadko do tego dochodzi, zwłaszcza u optymalnych. Z relacji osób stosujących dietę optymalną wynika raczej, że takie problemy szybko same ustępują.
W pana przypadku pozostaje jednak problem owych nerwowych okresów, ale można tę sprawę szybko rozwiązać przez zastosowanie prądów selektywnych. Same zabiegi oczywiście nie wyeliminują z pańskiego życia stresujących sytuacji, ale można za ich pomocą wpłynąć na zmniejszenie napięcia mięśniówki jelit. Proponuję serię prądów „S” na jelito grube. Powinno wystarczyć 5-10 zabiegów po 15-20 minut.
Podobnie w migrenowych bólach głowy bardzo dobre efekty uzyskuje się po zastosowaniu prądów „S”. W tym przypadku elektrody należy ułożyć na karku i gałkach ocznych. Zabiegi powinny trwać 10-15 minut, a w serii ma ich być 10-15. Myślę, że po zabiegach ustąpią Pana dolegliwości, jednak wcześniej proponuję skontaktować się z lekarzem optymalnym, który przeprowadzi z Panem dokładny wywiad i przejrzy wyniki badań aby mieć pewność, że są to rzeczywiście choroby o których Pan pisze.
Jeżeli mam się wypowiadać w sprawie Pańskiej żony to zaleciłbym chirurgiczne usunięcie tłuszczaka, jeżeli on przeszkadza. Jest to łagodne zaburzenie złogowe, które nigdy nie złośliwieje. Występują one u osób o pewnych skłonnościach i zazwyczaj nie dają żadnych dolegliwości, chyba, że występuje konflikt z ubiorem.

Z pozdrowieniami
lek. med. Przemysław Pala
Akademia Zdrowia Arkadia Lido