(07.01.2010) Problemy jelitowe - lek. med. Przemysław Pala

Szanowny Panie Doktorze,

Jestem na żywieniu optymalnym od dwóch miesięcy. Mam 28 lat. Moja waga to 78kg przy 178cm wzrostu. Moje problemy ze zdrowiem pojawiły się rok temu. Początkowo były to napady bólu brzucha w oklicy wyrostka wraz z gorączką 39, które trwały przez 3 dni. Te bóle powtarzały się co miesiąc w równych odstępach. Zaliczyłem kilka razy szpital i wykonałem badania kolonoskopie, gastroskopie, kilka razy usg araz róznorodne badania krwi które nic nie wykazały. Po kilku miesiącach zaczeły sie inne problemy, bóle jelit, żołądka bóle kręgosłupa depresja, bóle stawów, głowy, złe samopoczucie. Wszystkie te objawy się nasilały i było coraz gorzej. W tym czasie zjadłem  mnóstwo lekarstw, po których czułem się gorzej. Znajomy powiedział mi o Żywieniu optymalnym i od razu trafiłem do Arkadii. Po wykonaniu zaleconych prądów na nerwice i żołądek poczułem się gorzej psychicznie chociaż po prądach na żołądek dolegliwości ustapiły. Dolegliwości jelit także częsciowo też ale nie do końca. Bóle kręgosłupa i stawów ustąpiły. Gdy już myślałem że będzie coraz lepiej znów atak bólu i gorączka. Wszystko od nowa boli. Dodam że wykonałem badania na pasożyty- ujemny ale  mimo tego wykonałem kuracje 7 dniową kurację. W czym może tkwić problem i czego mogę jeszcze spróbować aby napady bólu nie powracały i żebym wrócił do zdrowia.

Z góry dziękuje za odpowiedź

 

Szanowny Panie, 

Niestety posiadam zbyt mało informacji, aby w sposób pewny udzielić Panu miarodajnych odpowiedzi i znaleźć jednoznaczne rozwiązanie problemów zdrowotnych.

Opisał Pan swoje objawy w sposób dość lakoniczny, z pewnością muszą też występować i inne, o których może Pan nie zdawać sobie sprawy. Dokładny wywiad powinien zebrać z Panem lekarz, a następnie wysunąć podejrzenie choroby i przeprowadzić odpowiednie badania w celu weryfikacji diagnozy. Ja niestety nie mam takiej możliwości i muszę w dużej części oprzeć się na domysłach.

Z tego co Pan pisze, miał Pan wielokrotnie kontakty z ośrodkami medycznymi i pewne choroby już zostały wykluczone.

W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę zapalenie jelit, w tym zapalenie wyrostka robaczkowego. Pańskim przypadkiem powinien się zainteresować specjalista chirurg i pewnie miał już Pan z nim kontakt. Ostry proces zapalny został zapewne wykluczony, zresztą nie mógłby on trwać ponad rok. Pod uwagę należy wziąć choroby przewlekłe, w tym ropień okołowyrostkowy, czyli tzw. plastron. Jest to ropień spowodowany perforacją wyrostka robaczkowego znajdującego się w fazie ostrego procesu zapalnego, obejmujący okoliczne tkanki, nie rozprzestrzeniający się na całą jamę otrzewnej. Objawem powstania ropnia jest żywo bolesny, często wyczuwalny przez powłoki brzuszne guz, w rzucie punktu Mc Burneya (między pępkiem a biodrem po stronie prawej), z towarzyszącymi objawami zapalenia wyrostka robaczkowego, temperaturą powyżej 38st. Objawy mogą być o różnym nasileniu i występować okresowo. Leczenie ropnia jest zachowawcze. Stosuje się antybiotyki oraz dietę ubogoresztkową. Po ustąpieniu procesu zapalnego, można rozważyć wykonanie appendektomii, czyli usunięcia wyrostka.

Przyczyną Pana dolegliwości, może być również jakaś choroba pasożytnicza, która nie została rozpoznana. Człowiek może być nosicielem bardzo wielu pasożytów, a standardowo wykonuje się testy tylko na kilka z nich. Objawy takich chorób są bardzo zróżnicowane, ale zazwyczaj występuje komponenta jelitowa. Charakterystyczne jest też osłabienie, utrata masy ciała, obniżenie odporności i inne objawy. Osoby zarażone pasożytem są zazwyczaj apatyczne i mają obniżony nastrój. Aby wykluczyć lub potwierdzić takie rozpoznanie należy skontaktować się z lekarzem chorób zakaźnych, który ma rozległą i praktyczna wiedzę na ten temat.

Pana stan psychiczny może być powiązany z chorobami somatycznymi, ale zdarza się wyjątkowo, że jest odwrotnie i objawy chorobowe maja podłoże mentalne. Niekiedy jest to bardzo trudne do oceny i zależy od sprawności diagnosty.

Bardzo niejasne jest też dla mnie pańskie leczenie w Arkadii.

Prądów selektywnych nie stosuje się na jakąś okolicę ciała, lecz na określoną chorobę, natomiast przyłożenie elektrod jest uwarunkowane podłożem anatomicznym i fizjologicznym człowieka. Prądy selektywne powinny być zawsze zlecane przez lekarza, ponieważ niewłaściwie stosowane mogą przynieść odwrotny do zamierzonego skutek, podobnie jak leki.

W przypadku depresji stosuje się prądy „S” na centralny układ nerwowy, jednak czysta depresja jest spotykana niezmiernie rzadko (ja leczyłem zaledwie kilku w ciągu 11 lat odkąd stosuję tą metodę). Znacznie częściej spotykana jest neurastenia, która jest chorobą obecnie powszechną. Tutaj do leczenia stosujemy prądy „PS”, również na centralny układ nerwowy. Nie zawsze efektem leczenia jest całkowite wyleczenie, ale pogorszenie jest spotykane raczej przy niewłaściwym stosowaniu prądów.

W leczeniu zaburzeń dysgastrycznych stosuje prądy: „S”, „PS” i „O”, o różnym przyłożeniu elektrod. W chorobach z nadmierną aktywnością jelit i wzmożonym napięciem mięśni gładkich, co zdarza się najczęściej, zleca się „S”. W przypadku „leniwości” i atonii jelit aplikuje się prądy „PS”. Prądy „O” używane są rzadko w przypadku nieskuteczności innych.

Niestety same prądy selektywne nie znoszą przyczyny choroby, a jedynie usuwają objawy. Aby wyleczyć się całkowicie trzeba wyeliminować główną przyczynę chorób, czyli wadliwy sposób żywienia.

Po wprowadzeniu diety optymalnej szczególnie szybko ustępują choroby przewodu pokarmowego i zazwyczaj nie ma potrzeby stosowania żadnych zabiegów. W Pana przypadku nie doszło jednak do wycofania dolegliwości, dlatego przypuszczam, że ich przyczyna nie jest związana z dietą.

Powyżej podałem Panu kilka z wielu możliwości, które wydają mi się najbardziej prawidłowe. Proponuję najpierw skupić się na prawidłowym zdiagnozowaniu choroby, ponieważ nic nie dzieje się bez przyczyny. Jestem przekonany, że po ustaleniu i wyeliminowaniu przyczyny leczenie prądami nie będzie potrzebne.

Pozdrawiam
Lek. Przemysław Pala
Arkadia Lido
Jastrzębia Góra