(06.II.2005) Jakie proporcje? - odpowiada lek. med. Przemysław Pala

Sznowny Panie Doktorze! Zaczęłam, od tygodnia dopiero, stosować dietę optymalną. Mieszkam w USA, więc nie mam możliwości zasięgniecia porady lekarza optymalnego na miejscu.
Po przeczytaniu, wielokrotnym, ksiażek dr. Kwaśniewskiego nie potrafię ustalić początkowych proporcji BTW oraz proporcji BTW po okresie przystosowawczym.
Wzrost 165 cm, waga 63 kg, nadciśnienie tzw. samoistne (essential blood pressure) z lekami Zestril 5 mg i Dyazide 37,5/25 raz dziennie. Ponadto chyba mam pewne kłopoty z tarczycą (obniżona temp. ciała, średnio 36,2 C)
Zamówiłam też z Polski aparat Selektronic (czekam na nadejście przesyłki) Proszę o pomoc i radę jak ułożyć stosunki BTW w obu okresach stosowania żywienia optymalnego oraz jak postepować przy ew. odstawianiu leków, tj od kiedy i w jakim tempie a także o radę w stosowaniu prądów selektywnych w moim przypadku, choć wraz z aparatem mam otrzymać ksiazkę na ten temat.
Z góry dziekuję za wszelkie wskazówki i serdecznie pozdrawiam.
Małgorzata


Szanowna Pani Małgorzato!
Na wstępie pragnę pogratulować Pani trafnej decyzji dotyczącej zmiany sposobu odżywiania. Dieta dra Kwaśniewskiego z pewnością wpłynie na poprawę stanu zdrowia i już wkrótce będzie można odstawić przyjmowane leki. Warunkiem osiągnięcia sukcesu jest oczywiście prawidłowe stosowanie diety, co jest możliwe na całym świecie, ponieważ opiera się ona na powszechnie dostępnych produktach. Rozpoczynając żywienie najlepiej jest sporządzić jadłospis składający się z jak najmniejszej liczby składników, co pomoże uniknąć poważnych błędów w początkowym okresie. Najprościej byłoby skomponować menu opierające się na samych żółtkach, maśle i ziemniakach (1 żółtko=3gB+6gT, 100g ziemniaków=15gW) i stopniowo wprowadzać nowe produkty, tak aby nie została zachwiana pierwotna proporcja. Oczywiście im więcej elementów tym większy stopień komplikacji i trudniej utrzymać właściwy stosunek B:T:W. Po kilku tygodniach stosowania żywienia powinna Pani radzić sobie doskonale z dowolną ilością składników w jadłospisie.
W pierwszych miesiącach diety należy zjadać około 60g białka, 150-200g tłuszczu i 50g węglowodanów na dobę. Taką ilość pokrywa 15-20 żółtek + 100g masła + 300g ziemniaków. Oczywiście jest to tylko przykład, którego nie trzeba koniecznie stosować. W praktyce ograniczeniem w diecie jest tylko wyobraźnia tego, kto ją stosuje. Po kilku miesiącach żywienia zapotrzebowanie na białko nieco spadnie i będzie wynosić 40-50g na dobę. Pozostałe ilości nie ulegną zmianie. Jeżeli chodzi o Pani choroby to niższa temperatura ciała nie musi oznaczać problemów z tarczycą. Część ludzi posiada na stałe nieco obniżoną ciepłotę i nie świadczy to o żadnej patologii. Aby się upewnić można wykonać proste badanie krwi polegające na oznaczeniu poziomu T3, T4 i TSH. Zazwyczaj wynik tego pomiaru jest rozstrzygający.
Niestety podała Pani zbyt mało danych odnośnie nadciśnienia. Nie wiem jak długo Pani choruje, jakie były najwyższe wskazania i jakie są obecnie. Przypuszczam, że biorąc podane leki ciśnienie krwi jest w normie (w przeciwnym razie prawdopodobnie by Pani o tym napisała).
W przypadkach krótkotrwałego nadciśnienia wycofanie objawów następuje wkrótce po rozpoczęciu żywienia optymalnego. Zwykle po miesiącu można bezpiecznie odstawić leki. Jeżeli choroba trwa dłużej pomocne jest oczywiście zastosowanie prądów selektywnych. Najczęściej wykonuje się zabiegi PS na ręce(+) i stopy(-). Wystarcza 10-15 sesji po 20 minut. Naturalnie byłoby najlepiej aby aby o rodzaju zabiegów zadecydował lekarz po bezpośrednim kontakcie. W przypadkach nadciśnienia mózgowego lepiej jest stosować prądy na centralny układ nerwowy. Ponieważ w Pani przypadku nie mam pewmości co do podłoża choroby, najlepiej będzie zastosować jednocześnie prądy na kończyny (po 15 min.) i na głowę (po 10 min.), co zapobiegnie ewentualnym objawom podkradania. Po zakończeniu serii można odstawić lekarstwa, ale ciśnienie trzeba kontrolować codziennie, aby mieć pewność, że choroba ustąpiła. Gdyby nastąpił gwałtowny wzrost ciśnienia (powyżej 160/100) trzeba zażyć leki. Przypadki niepowodzeń w leczeniu Pani choroby zdażają się niezmiernie żadko i dotyczą zazwyczaj bardzo zaawansowanej miażdżycy lub zaburzeń hormonalnych (np. guz nadnerczy). Myślę, że niekorzystny wariant u Pani jast mało prawdopodobny i szybko nastąpi wyleczenie.
lek. med. Przemysław Pala