(06.03.2012) Złamanie kości udowej - lek. med. Przemysław Pala

Szanowny Panie Doktorze,
bardzo proszę Pana doktora o udzielenie mi odpowiedzi na poniższe pytania.
Wprowadzenie: pacjent doznał złamania trzonu kości udowej, która została zespolona śródszpilkowo. Prawdopodobnie podczas operacji w momencie wprowadzania szpilki (implantu), na skutek drgań nastąpiło pojawienie się 3  "odłamków"  kości udowej w postaci odprysków.
W załączniku przesyłam zdjęcia rentgenowskie złamania z widocznymi odłamkami zlokalizowanymi w miejscu pęknięcia - łączenia.
Pytania:
1. Co należy zrobić w takim przypadku z tymi odłamkami. Czy niniejsze "odłamki" powinny być usunięte, czy mogą one powodować w  przyszłości upośledzenie czynności chodzenia, czy mogą uszkadzać naczynia, uszkadzać nerw, czy mogą powodować bóle, stany zapalne, itd. Czy odłamki
znajdujące się w tkance miękkiej są zagrożeniem dla zdrowia i życia oraz  normalnego  funkcjonowania i powrotu do pierwotnej sprawności ruchowej?. Jaka jest możliwa procedura medyczno - lecznicza w takich przypadkach.
 2. Jak należy właściwie się odżywiać aby proces zrastania  przebiegł szyciej,  sprawniej, prawidłowo.

Serdecznie pozdrawiam i bardzo dziękuje za udzielenie odpowiedzi
Marek B.


Szanowny Panie Marku,
kość udowa jest najgrubszą kością długa ludzkiego szkieletu, co sprawia, że jest ona bardzo wytrzymała. Dodatkowo otoczona jest ze wszystkich stron przez dużą masę mięśni stanowiącą mechaniczną ochronę i dlatego stosunkowo żadko ulega złamaniom u ludzi zdrowych. Do złamania trzonu kości udowej dochodzi zwykle przy wypadkach komunikacyjnych lub sportowych. Często dotyczy osób starszych z osłabionym układem kostnym. Najczęstszą przyczyną złamania jest uraz bezpośredni, czyli silne uderzenie w bok, np. przy wypadku samochodowym, motocyklowym lub upadku z wysokości. W takiej sytuacji najczęściej dochodzi do złamania dwuodłamowego lub wieloodłamowego.

Obecnie leczeniem z wyboru tego typu złamania jest leczenie operacyjne. Jeszcze kilkanaście lat temu stosowało się wyciągi kostne i gipsy biodrowe, ale było to bardzo uciążliwe dla pacjenta i wiązało się z długotrwała hospitalizacją. Jeśli złamanie nie jest bardzo skomplikowane, odłamy można w stosunkowo łatwy sposób nastawić, stosuje się gwóźdź śródszpikowy. Jest to metalowy pręt, który wprowadza się do jamy szpikowej od strony krętarza. Nacięcie wykonuje się w okolicy pośladka i nawierca się kość wzdłuż jamy szpikowej. Następnie, wbija się gwóźdź do powstałego otworu w taki sposób, aby ustabilizował odłamy. Kolejnym etapem operacji jest zaryglowanie gwoździa poprzez wprowadzenie kilku śrub, poprzecznie w stosunku do niego. Robi się to najczęściej pod kontrolą rentgenowskiego ramienia C. Metoda zespolenia z użyciem gwoździa śródszpikowego jest stosunkowo mało inwazyjna. Wykonuje się bowiem jedno kilkucentymetrowe nacięcie na pośladku oraz kilka mniejszych dla śrub ryglujących z boku. W trakcie nawiercania kanału może dojść do wykruszenia się niewielkich fragmentów kostnych w miejscu złamania. Wiem o tym z doświadczenia, ponieważ wielokrotnie wykonywałem tego typu operacje i zdarzało się, że wykruchy były wielokrotnie większe . Odłamów tych nie usuwa się ponieważ wymagało by to dodatkowego otwarcia skóry w miejscu złamania, a odnalezienie ich jest bardzo trudne. Nie ma również potrzeby ewakuacji tych części, ponieważ nie stanowią one żadnego zagrożenia i w przyszłości nie powinny dawać żadnych objawów. Prawdopodobnie zostaną one zalane narastającą się kością i znajdą się w bliźnie kostnej. Uważam, że nie powinien się Pan tym w ogóle przejmować.

Na podstawie analizy zdjęcia RTG muszę powiedzieć, że kość została zespolona bardzo dobrze i prawdopodobnie prawidłowo się zrośnie, zwłaszcza, że jest to kość osoby młodej, a takie mają większe zdolności regeneracyjne. Przedstawione zdjęcie RTG nie ukazuje nam dalszego końca kości udowej (kolana), a znajduje się tam prawdopodobnie 1 lub 2 śruby ryglujące. Aby kość zrastała się prawidłowo powinno się te śruby usunąć po 2-4 miesiącach i wtedy zacząć obciążać kończynę. Sam gwóźdź można usunąć po około roku, jeżeli oczywiści kontrolne RTG wykaże pełny zrost. Jeżeli nie usunie się tego metalu to też nic się nie stanie. Obecnie stosowane stopy metali praktycznie nie dają żadnych odczynów i zazwyczaj nie są ferromagnetykami, co miałoby znaczenie przy badaniu rezonansu magnetycznego. Proces zrostu kostnego w tym miejscu może trwać do roku. Czasem zdarza się, że kość nie zrasta się i powstaje tzw. staw rzekomy, ale przy tym zespoleniu jest to bardzo mało prawdopodobne. Aby przyśpieszyć proces zrostu kostnego ważne jest prawidłowe odżywianie. Wbrew temu co się powszechnie uważa picie mleka nie ma większego znaczenia, mimo że ma ono biały kolor tak jak kości. Można powiedzieć, że mleko i białe sery tak wpływają na zrost kostny jak sok z buraków na poziom erytrocytów we krwi. Zrost kostny jest to proces białkowy, enzymatyczny w który uczestniczą tzw. komórki kościotwórcze i kościogubne. Dzięki nim zostaje odbudowana struktura białkowa kości, która zostaje następnie uwapniona.

Żywienie optymalne zawiera wszystkie niezbędne składniki potrzebne do przebudowy kostnej. Białko to przede wszystkim mięso - około 2/3 białka które teraz jest tak potrzebne powinno pochodzić z produktów zwierzęcych- mięsnych. Spożycie białka powinno się zwiększyć o około 20g. na dobę, bo tyle pochłaniają procesy odbudowy. Poza tym należy normalnie stosować dietą. Pomocne w procesie zrostu kostnego mogą być prądy selektywne, które stosowane na chorą kończynę powodują poprawę jej ukrwienia i przyśpieszają przez to zrost kości. Metalowy implant nie jest przeciwwskazaniem do, zabiegów. Jeżeli nie ma Pan możliwości zastosowania prądów to należy tylko odpowiednio się odżywiać. Po analizie przesłanego zdjęcia jestem przekonany, że pełny zrost przy żywieniu optymalnym powinien nastąpić po kilku miesiącach.

lek. med. Przemysław Pala
Arkadia Lido w Jastrzębiej Górze