(05.02.2018) Choroba wrzodowa żołądka - lek. med. Przemysław Pala

Piszę do Państwa, ponieważ niedawno dowiedziałem się o diecie Kwaśniewskiego. Chciałbym się dowiedzieć, czy leczycie nadkwasotę i chorobę wrzodową żołądka, która jest moją główną bolączką. Choruję już ponad 10 lat. Przeciętnie 2-3 razy w roku biorę antybiotyki, co pomaga na jakiś czas, ale potem znowu bóle nawracają. Na stałe biorę Polprazol. Próbowałem już różnych rzeczy, ale poprawa była zawsze na krótko. O waszych metodach powiedział mi znajomy, który był w Jastrzębiej Górze i czuje się dobrze. Na jak długo musiałbym przyjechać żeby były jakieś efekty?

 Janusz B.

 

Szanowny Panie Januszu,

powszechność występowania chorób przewodu pokarmowego jest obecnie tak duża, że nazwy leków, np. na nadkwasotę są równie dobrze znane, jak nazwy proszków do prania czy kosmetyków. Zwiększenie zapadalności na chorobę wrzodową pociągnęło za sobą rozwój diagnostyki i doskonalenie metod leczenia. Stosowana obecnie farmakoterapia skojarzona (jak podają producenci leków) może dawać efekty nawet w 80% przypadków, co jest praktycznie niespotykane w żadnej innej jednostce chorobowej. Dzięki wprowadzeniu nowych metod leczenia można stosunkowo szybko pozbyć się owrzodzenia, jednak efekt jest zwykle czasowy, ponieważ nie usuwa ono przyczyny choroby a jedynie skutki. Faktycznie powodem wystąpienia nadkwaśności a później choroby wrzodowej jest przewaga napięcia parasympatycznego w żołądku, a nie jak się uważa obecność bakterii Helicobacter Pyroli. Funkcja przewodu pokarmowego jest kontrolowana przez autonomiczny układ nerwowy bez udziału woli człowieka. Dwie składowe układu autonomicznego działają antagonistycznie powodując wzrost (układ parasympatyczny) lub zmniejszenie aktywności przewodu pokarmowego (układ sympatyczny). Powszechne ostatnio spożywanie dużych ilości węglowodanów oraz produktów bogato-resztkowych wymusza wzrost napięcia parasympatycznego w żołądku co objawia się zwiększonym wydzielaniem kwasu solnego przez błonę śluzową. Spożywanie dużych ilości surowych owoców, uważane powszechnie za zdrowe, powoduje dodatkowo wzrost kwasowości w przewodzie pokarmowym, ponieważ odczyn pH owoców jest kwaśny. Utrzymujące się stale obniżone pH treści żołądkowej powoduje nadtrawienie nabłonka i rozwój nadżerek a później wrzodów. Ponieważ żywienie optymalne jest dla człowieka naturalnym sposobem odżywiania nie powoduje ono zaburzeń funkcji przewodu pokarmowego, a ponadto jest dietą ubogo-resztkową oraz alkalizującą. Osoby z problemami gastrycznymi rozpoczynając żywienie optymalne najszybciej odczuwają poprawę stanu zdrowia. Takie dolegliwości jak zgaga czy nadkwaśność ustępują praktycznie natychmiast ponieważ zalecane przez nas produkty (jaja, masło, śmietana) mają działanie neutralizujące kwasy. Szybko zmniejszają się bóle wrzodowe z powodu małej zawartości takich substancji drażniących jak błonnik oraz mniejszej objętości posiłków.

Pełne wyleczenie z choroby wrzodowej jest możliwe w czasie od kilku dni do kilku tygodni. U osób rozpoczynających żywienie optymalne w Arkadii Lido w Jastrzębiej Górze obserwuję powszechną obecność zaburzeń funkcji przewodu pokarmowego oraz regularność ich ustępowania w ciągu 2-3 dni od przyjazdu. Jak do tej pory tylko jeden pacjent zgłaszał utrzymywanie się nadkwasoty przez dłużej niż trzy dni i w tym przypadku ze względu na zaawansowanie choroby (30 lat) trzeba było zastosować prądy selektywne. W przypadku istniejącego wrzodu terapia z zastosowaniem prądów selektywnych daje znacznie lepsze efekty niż samo żywienie optymalne. Powikłań praktycznie nie spotyka się, należy jednak zawsze upewnić się przed rozpoczęciem terapii czy pacjent nie choruje na znacznie rzadszą postać choroby z niedokwaśnością. Osobie obeznanej z prądami selektywnymi diagnostyka nie powinna sprawić trudności a ewentualna pomyłka może być naprawiona w ciągu jednego dnia.

lek. med. Przemysław Pala