(04.04.2014) Nerwica, bóle pleców - lek. med. Przemysław Pala

Witam,

jestem 2 lata na żywieniu optymalnym. W Jastrzębiej Górze widzieliśmy się dwa razy. Na konsultacjach nic nie powiedziałam o nerkach, myślałam,że wszystkie moje problemy to nerwica.  Zalecenia od Pana to: B:60 T:140 W:50 . Po dwóch latach ogólnie jest lepiej , lecz cały czas odczuwam nerki. Przeziębienie w okresie jesienno-zimowym raz w miesiącu, często występują objawy takie jak:

-ból prawej ręki i barku

-ból pleców w okolicach nerek

-promieniowanie na przód i rozpieranie brzucha

-dreszcze nocne

-nerwowość

-opuchlizna twarzy , nóg

-zatrzymania moczu

-brak koncentracji i ból głowy

-szum w uszach

-problemy z zasypianiem

W badaniu moczu wychodzą nabłonki okrągłe nieliczne,pasma śluzu. W badaniu USG jest wszystko ok. Nadal jest gronkowiec złocisty gardło-nos W tej chwli zmniejszyłam białko do 50, piję wodę z ugotowanych ziemniaków, żółtka, mięso, podroby, śmitanka, masło itd. Bardzo proszę o poradę czy mam zrobić jeszcze jakieś dodatkowe badania, czy powinnam coś zmienić w żywieniu i czekać cierpliwie na regenerację.

Pozdrawiam 

Bożena R.

 
 
 
 
Szanowna Pani,
z opisanych przez Panią objawów nie da się raczej wyłonić jednego zespołu chorobowego, lecz kilka niekoniecznie związanych ze sobą jednostek. Przedstawione przez Panią informacje są raczej skąpe i dodatkowo nie jestem w stanie Pani zbadać, co znacznie utrudnia mi udzielenie wyczerpującej odpowiedzi na przedstawione problemy.

Uważam jednak, że złe samopoczucie jest w dużej mierze spowodowane przez wspomnianą nerwicę.Choroba ta może mieć różny przebieg, objawy oraz nasilenie. Typowy obraz osoby chorej to zespół symptomów związany ze zwiększonym wydzielaniem amin kotecholowych (adrenalina, noradrenalina). Są to: bezsenność, koszmary nocne, uczucie porannego zmęczenia, suchość w ustach, zaburzenia rytmu serca, "drżenia wewnętrzne", potliwość, a u kobiet dodatkowo płaczliwość. Często dołączają się również zaburzenia wegetatywne tzn. zaburzenia funkcji przewodu pokarmowego czy marznięcie rąk. Pewne objawy ogólne mogą być mylone z symptomami zaburzeń wegetatywnych i powszechnie zdarza się, że pacjenci są leczeni bezskutecznie przez różnych specjalistów ( np. kardiologów czy gastrologów).

Możliwość trwałego i skutecznego wyleczenia nerwicy daje usunięcie przyczyny, a takim sposobem jest żywienie optymalne. Objawy ustępują z różną szybkością, ale zwykle osiąga się pełne wyleczenie. Mimo, że pisze Pani „ta jest za mną”, to objawy wskazują na co innego. Prawdopodobnie ich nasilenie jest znacznie mniejsze niż przed rozpoczęciem żywienia, ale jednak się utrzymują. Neurastenia jest chorobą, która bardzo łatwo może być pobudzana przez czynniki stresowe, z którymi spotykamy się na co dzień, co utrudnia pełne wyleczenie. Dlatego kobiety z zaburzeniami nerwicowymi powinny co pewien czas stosować zabiegi prądów selektywnych, jeżeli oczywiście występują objawy. Stosuje się prądy PS na centralny układ nerwowy, zwykle 10-15 zabiegów po 15 minut wystarcza, aby zlikwidować albo znacznie zredukować objawy choroby.

Nie bardzo byłbym skłonny doszukiwać się u Pani choroby nerek. To co Pani odczuwa jako ból pleców w okolicach nerek, częściej spowodowane jest defektem kręgosłupa lędźwiowego. Bóle nerek występujące np. podczas ataku kamicy nerkowej są tak silne, że pacjent nie może poradzić sobie bez intensywnej farmakoterapii. Zresztą w przeprowadzonych badaniach nic szczególnego nie występuje. Nabłonki i pasma śluzu w moczu mogą wystąpić i każdego. Bardziej prawdopodobne może być u Pni nawracające zapalenie pęcherza moczowego, które jest chorobą typowo kobiecą, ze względu na budowę anatomiczną. W takim przypadku powinno się je przeleczyć normalnymi środkami, które mają zazwyczaj dużą skuteczność.

Jeżeli chodzi o bóle barku to mam zbyt mało informacji aby móc jednoznacznie ustalić ich przyczynę, zwłaszcza bez badania fizykalnego. Bóle baku mogą mieć wiele różnych źródeł i często wymagają pogłębienia diagnostyki o badania dodatkowe. Jedną z przyczyn mogą być wady w obrębie kręgosłupa szyjnego, mogą to być też uszkodzenia samego stawu barkowego, albo neuropatie nerwów wchodzących w skład splotu barkowego. Uważam, że w takiej sytuacji przy braku pełnej diagnozy można by było zastosować prądy selektywne PS na cały kręgosłup. Powinno to przynieść zmniejszenie dolegliwości zarówno w jego dolnej jak i górnej części. Dodatkowo powinna Pani udać się po poradę i badanie ortopedyczne, które w znacznej mierze da odpowiedź na pytania dotyczące bólów barku i kręgosłupa.

Obecność bakterii gronkowca złocistego w jamie nosowej jest najczęściej nosicielstwem i spotyka się go u większości osób. Bakteria ta nie powoduje wtedy żadnych objawów chorobowych i nie trzeba jej obecności leczyć. Zwłaszcza nie powinno się stosować żadnych antybiotyków, ponieważ te nie spowodują jej wyginięcia, tylko zwiększą jej oporność na leki. Najskuteczniejszą metodą zwalczania gronkowca złocistego jest wytworzenie tzw autoszczepionki, ale wykonuje się ją jedynie wtedy, gdy bakteria jest przyczyną poważnej choroby. W przeciwnym razie nie ma to sensu, zwłaszcza że po pewnym czasie i tak dojdzie do kolonizacji tym drobnoustrojem.

lek. med. Przemysław Pala