(04.01.2011) Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego - lek. med. Przemysław Pala

Szanowny Panie Doktorze,
mam na imię Lesław, mam 55 lat i od dwóch lat odżywiam się optymalnie. Dzięki zastosowaniu tej metody żywienia dotychczas schudłem 55 kilo (ze 145kg na 88kg), uregulowałem ciśnienie i pozbyłem się cukrzycy. Mam świadomość tego, że dzięki diecie można regulować funkcjonowanie organizmu. Od miesiąca jestem na jednorazowym trybie żywienia (jeden posiłek dziennie), jest to bardzo dobre, ponieważ można szybko i dokładnie wyliczać gramaturę BTW. W diecie optymalnej dostrzegam jedynie dobre strony i jestem przykładem tego, że ona naprawdę działa. Moje pytanie dotyczy schorzenia, będącego konsekwencją mojego trybu życia sprzed stosowania diety. Otóż w wyniku zaawansowanej nadwagi uszkodziłem sobie biodro, a dokładnie uszkodzeniu uległa chrząstka stawowa. Rokowania lekarzy skłaniają mnie do zdecydowania się na operację, jednak w książkach jest napisane, że nie jest to konieczne, ponieważ dieta optymalna ma również dobroczynny i leczniczy wpływ na kości,  stawy i chrząstki. W ostatnim czasie codziennie spożywam kolagen w produktach takich jak: nóżki wieprzowe, galarety i flaki. Jednak nie jestem pewien, czy i kiedy może nastąpić regeneracja chrząstki w stawie biodrowym. Ponadto nie mam sprecyzowanych proporcji produktów których spożywanie miałoby mi pomóc i nie wiem jak długo i w jakich ilościach oraz proporcjach je spożywać. Chciałem nadmienić, że na razie chodzę lekko utykając i odczuwam bóle nogi (rwanie) po całym dniu.

Jeśli dzięki diecie optymalnej możliwe jest wyleczenie (zaleczenie) mojej dolegliwości bez konieczności operowania, proszę o wskazówki i zalecenia, jak do tego doprowadzić.
Z wyrazami szacunku
Wiesław S.


Szanowny Panie,
Prawidłowo zbudowany staw posiada bardzo dokładnie przylegające do siebie dwie idealnie gładkie powierzchnie chrzęstne i niewielka ilość płynu stawowego. W czasie ruchu w stawie dochodzi do ślizgania się tych powierzchni po sobie, co nie daje człowiekowi żadnych odczuć bólowych. Tak więc zdrowi ludzie poruszają się nie zdając sobie w ogóle sprawy z istnienia swoich stawów. W stawach dotkniętych chorobą zwyrodnieniową dochodzi do uszkodzenia chrząstki, która staje się nierówna i chropowata co znacznie zwiększa tarcie i wywołuje dolegliwości bólowe przy poruszaniu. Aby doszło do wystąpienia zmian zwyrodnieniowych stawów muszą być spełnione dwa warunki : przeciążenie stawu zwiększające tarcie
oraz niedostateczna wytrzymałość chrząstek stawowych. Nadmierne obciążenie może być spowodowane np. charakterem pracy, ale obecnie coraz częściej nadmierną wagą, która sama w sobie zwiększa opory na powierzchniach stawowych. Brak odpowiedniej elastyczności i twardości tkanki chrzęstnej jest spowodowany niedostatecznym jej zaopatrzeniem w substancje odżywcze niezbędne do regeneracji. Gdy zaistnieje taka sytuacja, dochodzi do mechanicznego ścierania się trących powierzchni, co daje dolegliwości bólowe. Jako reakcja obronna występują przykurcze mięśni szkieletowych, co
ogranicza ruchomość.

Żeby zrozumieć jak do tego dochodzi trzeba zagłębić się nieco w budowę samej chrząstki stawowej. Składa się ona głównie z wody (do 80%), która jest w niej związana przez włókna kolagenowe i tzw. proteoglikany (związki węglowodanowo-aminokwasowe). W chrząstce stawowej występują też nieliczne komórki (chondrocyty), które u dorosłych ludzi nie posiadają zdolności podziału, czyli nie rozmnażają się, a to właśnie one są odpowiedzialne za produkcję kolagenu. Są one odżywiane za pośrednictwem płynu stawowego, ponieważ chrząstka stawowa nie posiada naczyń krwionośnych.

Istotą choroby zwyrodnieniowej jest właśnie stopniowa utrata (zniszczenie) kolagenu i proteoglikanów, co pogarsza jej właściwości mechaniczne. Dokonuje się to głównie na drodze mechanicznej. Ubytek substancji włóknistych zmniejsza wytrzymałość chrząstki i dochodzi do uszkodzenia chondrocytów, co z kolei upośledza produkcję kolagenu. Mamy tu do czynienia z samonapędzającym się „błędnym kołem”. Tkanka chrzęstna ulega stopniowemu ścieczeniu, ponieważ regeneracja przebiega wolniej niż niszczenie. Po pewnym czasie dochodzi do całkowitego jej starcia i odsłania się tkanka kostna leżąca poniżej. Na tym etapie procesy odbudowy ustają. Procesy te zachodzą z różną prędkością u wszystkich ludzi. Przyjmuję się, że nie ma ludzi po 65 roku życia, którzy mieli by wszystkie stawy całkowicie zdrowe. W praktyce spotykamy się jednak z bardzo różnym wiekiem wystąpienia pierwszych objawów choroby. Zdarza się, że osoby po 80 roku życia mają objawy minimalne, natomiast inne wymagają leczenia operacyjnego nawet przed 50 rokiem życia.

Jak pisałem powyżej, różnice te są spowodowane przez dysproporcję między obciążeniem chrząstki, a jej wytrzymałością mechaniczną. Tak się składa, że człowiek posiada wpływ na oba te czynniki. Pierwszy z nich czyli obciążenie zależy głównie od masy ciała: im większa, tym bardziej obciążone są stawy, tak jak to było w Pana przypadku. Drugi czynnik jest zależny od budowy tkanki chrzęstnej: jeżeli jest ona biologicznym bublem szybciej ulega zużyciu. Dzieje się tak dlatego, że chondrocyty produkują kolagen z tego co mają, a mają to człowiek dostarcza im z pożywieniem. W diecie współczesnego człowieka jest coraz mniej produktów zawierających kolagen, ponieważ są one uważane za gorsze (salceson, skórki ze słoniny, flaki, wywary z kości itp.), dodatkowo osoby odchudzające się ograniczają spożycie produktów zwierzęcych. Sam kolagen nie jest co prawda bezpośrednio wbudowywany w tkankę, ale są w nim niezbędne aminokwasy potrzebne do jego produkcji i musi on być spożywany, aby mogła następować regeneracja chrząstki.

Żywienie optymalne ma wpływ na obie główne przyczyny choroby zwyrodnieniowej. Powoduje redukcję masy ciała i stwarza warunki do odbudowy tkanki chrzęstnej. Regeneracja jest możliwa (jak pisałem powyżej), jeżeli nie doszło jeszcze do całkowitego starcia warstwy chrzęstnej, która ulega uszkodzeniu nierównomiernie. W pierwszej kolejności niszczą się obszary, gdzie jest największy nacisk. W przypadku stawu biodrowego jest to górna część głowy kości udowej. Nie jestem w stanie powiedzieć, czy w Pana przypadku tkanka chrzęstna uległa całkowitej degradacji i czy możliwa jest jej odbudowa. Aby to ocenić potrzebna jest analiza badania RTG i ewentualnie tomografia komputerowa, jednak ważna jest też ocena kliniczna. Jeżeli dolegliwości będą stopniowo ustępowały to można liczyć na wycofanie się choroby. Gdy uzna Pan, że dolegliwości bólowe z czasem narastają, to trzeba przyjąć, że doszło do zmian nieodwracalnych. Ponieważ jest Pan osobą stosunkowo młodą, odradzałbym wszczepienie całkowitej endoprotezy stawu biodrowego. Takie zabiegi powinno się wykonywać jak najpóźniej i są one ostatecznością, gdyż z czasem trzeba być przygotowanym na konieczność wymiany endoprotezy. Same wszczepy są praktycznie niezniszczalne, ale w miejscu ich mocowanie z czasem następuje obluzowanie, ponieważ elastyczność kości jest zupełnie inna niż metalu. Sama operacja jest zabiegiem dość poważnym, a następcza wymiana protezy w starszym wieku jeszcze cięższym i w miarę możliwości trzeba tego unikać.

Proponuję, aby dalej stosował Pan żywienie doktora Kwaśniewskiego i wstrzymał się z decyzją co do zabiegu. Zalecane spożycie pokarmów zawierających kolagen powinno być na poziomie 15-30 % produktów pochodzenia zwierzęcego, a w praktyce wystarczy pamiętać, aby codziennie były one w jadłospisie. Wskazane byłyby też prądy selektywne. W chorobie zwyrodnieniowej stosuje się prądy PS na całą chorą kończynę, zazwyczaj 10 x 20 minut. Zabiegi można powtarzać co 3-6 miesięcy. Przy braku skuteczności diety i zabiegów możliwe jest też wstrzykiwanie do stawu kwasu hialuronowego, który łagodzi dolegliwości bólowe na kilka miesięcy, a to może wykonać Panu każdy ortopeda.

Lek. med. Przemysław Pala
Arkadia Lido
Jastrzębia Góra