(02.15.2009) Cukrzyca i ciąza - lek. med. Przemysław Pala

Szanowny Panie Doktorze Pala,
zwracam się dziś do Pana z prośbą o pomoc. Mam 33lata, 1.59cm wzrostu i wazę 68 kg. Mam cukrzycę  insulinozalezną od 22 lat-biorę krotko+dlugodziałającą insulinę. Mam niedoczynność tarczycy biorę Euthyrox 150mg. Dietę Optymalną  poznałam i rozpoczęłam okolo 3 lata temu. Na podstawie ksiazki przestroiłam organizm na pewno z duzymi blędami. Poprzez nonstop błędy nie pozbyłam się cukrzycy ani niedoczynności ani nadciśnienia. 10 miesięcy temu urodziłam synka-od drugiej połowy ciązy i po porodzie nie dałam rady utrzymać diety-nie karmię piersią i teraz chciałabym koniecznie powrócić do DO bo niema porównania jak się czułam na DO-mimo błędów, a co się dzieje na tradycyjnym pozywieniu. Chciałabym wiedzieć czy muszę znów od początku organizm przestrajać(mam na myśli te 3 miesiace o podwyzszonym białku) czy nie. Proszę tez o proporcje czego i ile powinnam  jeść. Chciałabym z powrotem wazyć 56kg. Proszę o odpowiedź i dziękuję.

Pozdrawiam serdecznie
Lidia


Szanowna Pani Lidio,
Mając 33 lata ma Pani już poważna problemu zdrowotne, które same w sobie zmuszają do poszukiwania jakiegoś rozwiązania.

Ludzie „przyparci do muru”, którzy stracili nadzieję na wyleczenie metodami tradycyjnymi, często szukają alternatywnych dróg odzyskania zdrowia. Część z tych osób chwyta się metod, które bliższe są czarom niż medycynie, ale niektórzy odkrywają żywienie optymalne, które należy do konwencjonalnych metod leczenia.

Pani wybrała tą ostatnią drogę, co świadczy u tym , że jest osobą myślącą racjonalnie. Niestety nawet ludzie światli, którzy osiągnęli duże korzyści dzięki żywieniu optymalnemu, często odstępują od niego z różnych powodów.

Spotkałem się już wielokrotnie, z pacjentami, którzy po jakimś czasie wracają do diety doktora Kwaśniewskiego, po pogorszeniu stanu zdrowia. W rozmowie ze mną starają się za zwyczaj tłumaczyć powody rezygnacji z żywienia. Często podają wpływ otoczenia, ostrzeżenia lekarzy, warunki związane ze zmianą miejsca zamianą miejsca zamieszkania, niektórzy przyznają się do zaniedbań z własnej strony. Generalnie większość pacjentów stara się przede mną tłumaczyć i usprawiedliwiać. Cieszę się, że Pani tego nie robi, ponieważ nie jestem spowiednikiem i nie udzielam rozgrzeszenia. Powody dla których przestała Pani stosować dietę są dla mnie zupełnie bez znaczenia. Ważne jest to, w jakim stanie znajduje się pacjent i jak długo nie żywi się optymalnie. Z listu wynika, że jest to ponad półtora roku, ale w przypadku osoby młodej nie ma to tak istotnego znaczenia, jak w przypadku ludzi w podeszłym wieku.

W Pani sytuacji podstawowe znaczenie ma obecność cukrzycy typu I. Dużym ułatwieniem dla mnie jest fakt, że nie karmi Pani piersią, co jednak nie jest korzystne dla dziecka. Nie posiadam niestety żadnych informacji co do poziomów glukozy i dawek insuliny, które Pani przyjmuje, a są to dane najważniejsze.

Rozpoczynając żywienie optymalne nie powinna Pani kierować się żadnymi „okresami przejściowymi”, tylko poziomem glikemii. Należy rozpocząć dietę stosując od razu właściwe proporcje w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Nie zawsze jest to łatwe u chorych z cukrzycą typu I, dlatego najlepiej jest rozpoczynać w jakimś ośrodku, gdzie będzie Pani pod kontrolą lekarza i dietetyka, oraz uniknie ewentualnych błędów.

Należy najpierw ustalić dobowe zapotrzebowanie na węglowodany. Powinna to być najmniejsza niezbędna ilość, która nie powoduję wystąpienia ciał ketonowych w moczu. Prawdopodobnie będzie to około 50g na dobę. Jeżeli przy takiej ilości w moczu pojawią się „ketony” to należy zwiększać ilość cukru o 10g dzienne, aż ketoza ustąpi. Ilość spożywanego białka powinna wynosić około 50-60g na dobę, tłuszczu 120-150g. Jeżeli będą się pojawiać wysokie poziomy glukozy w porannych pomiarach, to przyczyną będzie prawdopodobnie zbyt duża podaż białka i nastąpi potrzeba zmniejszenia jego dobowej ilości. Dawkowanie insuliny powinno być indywidualne i uzależnione od poziomu cukru we krwi. W pierwszym okresie żywienia należy spodziewać się szybkiego zmniejszenia zapotrzebowania na insulinę. Konieczność redukcji dawek nastąpi prawdopodobnie już pierwszego dnia. Należy odejmować po 2-4 jednostki insuliny szybko działającej, jeżeli uda się ją całkowicie odstawić to można redukować wolno działającą. Tu dobrze byłoby zasięgnąć rady lekarza obeznanego z ta metodą.

Oczywiście ilość hormonów tarczycy i leków nadciśnieniowych powinna być uzależniona od stanu klinicznego i wyników badań laboratoryjnych. W leczeniu tych ostatnich chorób można zastosować prądy selektywne, jednak gdybym to ja był Pani lekarzem to najpierw poważnie bym się zastanowił nad kilkoma faktami, zanim podjąłbym się leczenia. Być może ktoś już o tym myślał i wyjaśnił te moje wątpliwości, ale nic mi na ten temat nie wiadomo, więc może trzeba będzie sprawdzić kilka rzeczy.

Ma Pani 33 lata i choruje na cukrzycę, niedoczynność tarczycy i nadciśnienie!

Normalnym jest, że spotykam młodych ludzi z tymi chorobami, ale najczęściej występują pojedynczo, wyjątkowo 2 naraz, ale aż 3 u jednej osoby ?! To naprawdę wielki ewenement. Może powinno się zastanowić, czy nie istnieje jakaś ich wspólna przyczyna.

Do tej pory leczy się Pani prawdopodobnie u różnych specjalistów i każdy widzi tylko „swoją działkę” nie patrząc na całość człowieka, co jest dzisiaj normalną praktyką. Myślę, że powinna się Pani skonsultować z dobrym endokrynologiem i zastanowić się, czy powodem choroby nie jest gruczolak przysadki. Jest to łagodny nowotwór, który może wydzielać hormony wpływające na poziom innych hormonów i zaburzać pracę całego organizmu. Jeżeli się go nie usunie to żadne leczenie farmakologiczne, dietetyczne, czy prądy selektywne Pani na pewno nie pomogą. Nie mam oczywiście pewności czy ten gruczolak występuje, ale wystarczająco wątpliwości aby rozważyć taką ewentualność.

Jeżeli okaże się, że mam rację to konieczna będzie operacja. Przy dzisiejszym stanie neurochirurgii jest to zabieg obarczony małym ryzykiem i nawet w Polsce wykonuje się go laparoskopowo przez jamę nosową. Efektem jest zazwyczaj natychmiastowe wyleczenie i chociażby z tego powinno się to sprawdzić wykonując badanie rezonansem magnetycznym.

Oczywiście bez względu na wynik zalecam żywieni optymalne i może się go Pani trzymać całe życie.

Lek. med. Przemysław Pala - Arkadia Lido